moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Reforma inżynierii wojskowej

Wszystkie jednostki inżynieryjne od 1 marca będą podporządkowane dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. To kolejny etap reformy systemu dowodzenia i kierowania wojskiem. W 2 Pułku Inżynieryjnym w Inowrocławiu odbyła się dziś uroczystość przekazania jednostki.


Zmieniamy system dowodzenia i kierowania siłami zbrojnymi. Chcemy, by jednostki były bardziej skomasowane, żeby system był bardziej przejrzysty, żeby można było lepiej współdziałać, lepiej wykonać postawione zadania – wyjaśniał generał broni pilot Lech Majewski, dowódca generalny. Tłumaczył też, jaki jest cel uproszenia struktury dowodzenia. – Szkolenie i użycie operacyjne saperów i pontonierów z Inowrocławia, Dęblina, Niska oraz Głogowa będzie wszechstronniejsze i bardziej efektywne. Jest to ważne nie tylko w kontekście zadań bojowych, ale zwłaszcza w przypadku reagowania kryzysowego na zagrożenia militarne i niemilitarne – mówił gen. Majewski.

W wypadku jednostek inżynieryjnych zmiana podporządkowania była potrzebna, ponieważ część jednostek – dokładniej 2 Pułk Inżynieryjny z Inowrocławia (wraz z podległymi batalionami oraz patrolami rozminowania) był podporządkowany bezpośrednio szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a pozostałe trzy pułki inżynieryjne od 1 stycznia dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. Teraz wszystkie jednostki inżynieryjne (i 49 wojskowych patroli rozminowania) znajdą się pod „jednym” dowódcą.

Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, generał broni Edward Gruszka, podkreślał podczas uroczystości, że żal mu oddawać jednostkę, która realizowała wiele unikatowych zadań. – Szkoda, serce boli, ale z drugiej strony cieszę się, bo oddajemy dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych perełkę. Pułk jako pierwszy realizował zadania postawione przez prezydenta i premiera dotyczące tworzenia i budowy wojskowych jednostek odbudowy – wyjaśniał generał Gruszka. – Na bazie pułku istnieją teraz cztery wojskowe jednostki odbudowy, a powstanie jeszcze jedna. Wszystkie, w razie potrzeby, są gotowe natychmiast do udzielania pomocy ludności – dodał.


W przeciwieństwie do innych rodzajów wojsk jednostki inżynieryjne są przygotowywane do wykonywania zadań nie tylko w czasie wojny. Saperzy mają również sporo zadań w czasie pokoju. Nie tylko odpowiadają za usuwanie oraz likwidowanie niewypałów i niewybuchów, lecz także niosą pomoc w czasie klęsk żywiołowych, np. powodzi (ewakuują ludność z zalanych terenów, osuszają podtopione budynki lub odbudowują zniszczone drogi i mosty).

Nasza armia ma kilkanaście jednostek inżynieryjnych. Największą jest 2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny, któremu od jesieni ubiegłego roku podporządkowane są trzy samodzielne bataliony, dwa inżynieryjne – w Nisku i Głogowie oraz drogowo-mostowy z Dęblina. Poza jednostką kujawską mamy jeszcze 2 Mazowiecki Pułk Saperów w Kazuniu Nowym, któremu podlega batalion drogowo-mostowy z Chełmna oraz 5 Pułk Inżynieryjny w Szczecinie-Podjuchach i 1 Pułk Saperów w Brzegu.

Poza pułkami polskie wojsko ma również cztery bataliony inżynieryjne funkcjonujące w strukturach jednostek zmechanizowanych – 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich oraz 12, 15 i 17 Brygadzie Zmechanizowanej, dwa bataliony saperów marynarki wojennej oraz jeden batalion remontu lotnisk.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
 

dodaj komentarz

komentarze


Lista trupich główek
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Śnieg może być groźną bronią
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wojna o porządek świata
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Polska przystań brytyjskich jeńców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lekcje z frontu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zielone światło dla Barbary
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Liban uznany za strefę działań wojennych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Invictus w zimowym stylu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Mocny sygnał od NATO
Offset dla „Wisły”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Bruksela przed szczytem
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Cud w Trewirze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO