moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W hołdzie żołnierzom wyklętym

1 marca, w ramach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w uroczystości uczczenia pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego - ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.- Jesteśmy przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To miejsce symboliczne, pokazujące że wielu z Żołnierzy Wyklętych nie ma swoich grobów, nie wiemy gdzie są pochowani – przypominał minister Tomasz Siemoniak.

- Dobrze, że dziś tutaj są i kombatanci, i młodzież. Z roku na rok staramy się coraz bardziej podkreślać pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Kolejne szczątki są odkrywane. Wczoraj w Belwederze miała miejsce wzruszająca uroczystość – przedstawiono nazwiska kolejnych zidentyfikowanych osób, w tym żołnierzy i marynarzy. Będziemy podejmowali kolejne inicjatywy, aby upamiętniać tych bohaterów – zadeklarował minister Siemoniak. – Oni są ważni także dla dzisiejszych żołnierzy i dla Wojska Polskiego jako ci, którzy niezłomnie dochowywali wierności przysiędze i Rzeczypospolitej - podkreślił minister.

Uroczystość, z udziałem wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych, odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Oddając hołd Żołnierzom Wyklętym minister Tomasz Siemoniak, w imieniu resortu obrony narodowej, złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Hołd żołnierzom II konspiracji oddały także delegacje władz państwowych, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, środowisk kombatanckich, władz miasta, organizacji społecznych i młodzież szkolna. Odbyła się również uroczysta zmiana warty oraz defilada wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych uczestniczących w zbiórce.

***
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzonym corocznie 1 marca świętem, poświęconym pamięci uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Został ustanowiony oficjalnie jako święto państwowe na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. W preambule do ustawy napisano, że święto ustanawia się „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu (…)”.
Data święta – 1 marca – nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Źródło: mon.gov.pl

red. PZ

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


„Avenger” na Monte Cassino
 
Zimowy sprawdzian podchorążych
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nowe śmigłowce kawalerii
Ślubowanie kadetów OPW
Nowy szef CWCR
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata
W rezerwie pasywnej będą oceny
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Pierwszy skok
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szef MON-u w Brukseli
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Spadochroniarze na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO