moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny transport rannych z Ukrainy

Wojskowy samolot transportowy CASA, przywiózł wczoraj 14 osób, które odniosły ranny podczas zamieszek na kijowskim Majdanie. To już trzeci taki lot. Wojsko zapewnia, że w każdej chwili jest gotowe do przeprowadzenia kolejnych takich operacji. Według szacunków MSW w polskich szpitalach leczy się 68 rannych Ukraińców.  


Transportowa CASA C-295M z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego  wystartowała wczoraj około godziny 10 z krakowskiego lotniska Balice. Na pokładzie był Zespół Ewakuacji Medycznej, który zabrał ze sobą dwa zestawy do podtrzymywania życia, sześć zestawów noszy i przygotował dziesięć miejsc siedzących. Samolot ewakuacji medycznej z czternastoma ukraińskimi pacjentami na pokładzie wylądowała w Warszawie wczoraj po południu. – Podczas lotu poszkodowani mieli pełną opiekę medyczną, ponieważ samolot jest przystosowany do transportu rannych – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na lotnisku na rannych czekały karetki, które przetransportowały ich do szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie.

Już po raz trzeci wojskowy samolot przewiózł do Polski na leczenie obywateli Ukrainy rannych podczas zamieszek na kijowskim Majdanie. 25 lutego CASA przetransportowała 18 rannych do 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a trzy dni wcześniej do szpitala wojskowego w Krakowie trafiło dziewięciu Ukraińców. – Transporty organizowane są w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Resorty te określają potrzeby, a wojsko odpowiada za organizację i przeprowadzenie misji transportu rannych – mówi ppłk Głuszczak.

W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie i groźbą interwencji wojsk rosyjskich, konieczna może okazać większa pomoc ze strony naszego kraju. – W każdej chwili jesteśmy gotowi do kolejnych lotów, a załogi samolotu MEDEVAC pełnią ciągłe dyżury – zapewnia ppłk Głuszczak.

Wojskowi piloci mają duże doświadczenie w misjach ewakuacji medycznej. Takie zadania wykonują m.in. podczas operacji w Afganistanie czy Republice Środkowoafrykańskiej, biorą też udział w misjach transplantologicznych w ramach „Akcji Serce".

Siły Powietrzne dysponują szesnastoma samolotami CASA należącymi do 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Każda z tych maszyn może być przystosowana do wersji medycznej.

W tej chwili, według szacunków MSW w polskich szpitalach leczonych jest 68 rannych Ukraińców. Najwięcej we Wrocławiu, Krakowie, Przemyślu i Warszawie. Trafili tam m.in. z obrażeniami głowy, ranami postrzałowymi i złamaniami. Kilkunastu z nich opuściło już szpitale. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych deklaruje, że w razie potrzeby może przyjąć 350 ofiar zamieszek na Ukrainie.

Według szacunków w starciach między antyrządowymi demonstrantami a milicją w Kijowie rannych zostało do tysiąca osób. Protesty na Ukrainie wybuchły jesienią 2013 roku, po tym, jak władze poinformowały, że nie podpiszą umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

 

Załoga samolotu CASA:

Dowódca por. pil. Arkadiusz Grzyb i II pilot por. pil. Krzysztof Kowalczuk, technik pokładowy sierż. Piotr Seweryn oraz technik załadunku sierż. Kamil Koszara.

Zespół Ewakuacji Medycznej:

Szef zespołu mjr lek. Zbigniew Macioł, anestezjolog kpt. lek. Marcin Kura oraz ratownicy medyczni chor. Piotr Zwaliński, kpr. Małgorzata Michoń i kpr. Ignacy Broźny.

AD

autor zdjęć: Archiwum 3SLTr

dodaj komentarz

komentarze


W rezerwie pasywnej będą oceny
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojna o porządek świata
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Gwiazdy sportu dają lekcję
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Śnieg może być groźną bronią
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Bruksela przed szczytem
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
„Avenger” na Monte Cassino
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Abramsy pod dobrą opieką
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zielone światło dla Barbary
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Lekcje z frontu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Cud w Trewirze
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zachód przeciwko „korsarzom”
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Eurofightery znowu w Polsce
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Spadochroniarze na Podlasiu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ślubowanie kadetów OPW
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Pierwszy skok
Nowe śmigłowce kawalerii
Liban uznany za strefę działań wojennych
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO