moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny transport rannych z Ukrainy

Wojskowy samolot transportowy CASA, przywiózł wczoraj 14 osób, które odniosły ranny podczas zamieszek na kijowskim Majdanie. To już trzeci taki lot. Wojsko zapewnia, że w każdej chwili jest gotowe do przeprowadzenia kolejnych takich operacji. Według szacunków MSW w polskich szpitalach leczy się 68 rannych Ukraińców.  


Transportowa CASA C-295M z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego  wystartowała wczoraj około godziny 10 z krakowskiego lotniska Balice. Na pokładzie był Zespół Ewakuacji Medycznej, który zabrał ze sobą dwa zestawy do podtrzymywania życia, sześć zestawów noszy i przygotował dziesięć miejsc siedzących. Samolot ewakuacji medycznej z czternastoma ukraińskimi pacjentami na pokładzie wylądowała w Warszawie wczoraj po południu. – Podczas lotu poszkodowani mieli pełną opiekę medyczną, ponieważ samolot jest przystosowany do transportu rannych – mówi ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na lotnisku na rannych czekały karetki, które przetransportowały ich do szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie.

Już po raz trzeci wojskowy samolot przewiózł do Polski na leczenie obywateli Ukrainy rannych podczas zamieszek na kijowskim Majdanie. 25 lutego CASA przetransportowała 18 rannych do 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, a trzy dni wcześniej do szpitala wojskowego w Krakowie trafiło dziewięciu Ukraińców. – Transporty organizowane są w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Resorty te określają potrzeby, a wojsko odpowiada za organizację i przeprowadzenie misji transportu rannych – mówi ppłk Głuszczak.

W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie i groźbą interwencji wojsk rosyjskich, konieczna może okazać większa pomoc ze strony naszego kraju. – W każdej chwili jesteśmy gotowi do kolejnych lotów, a załogi samolotu MEDEVAC pełnią ciągłe dyżury – zapewnia ppłk Głuszczak.

Wojskowi piloci mają duże doświadczenie w misjach ewakuacji medycznej. Takie zadania wykonują m.in. podczas operacji w Afganistanie czy Republice Środkowoafrykańskiej, biorą też udział w misjach transplantologicznych w ramach „Akcji Serce".

Siły Powietrzne dysponują szesnastoma samolotami CASA należącymi do 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Każda z tych maszyn może być przystosowana do wersji medycznej.

W tej chwili, według szacunków MSW w polskich szpitalach leczonych jest 68 rannych Ukraińców. Najwięcej we Wrocławiu, Krakowie, Przemyślu i Warszawie. Trafili tam m.in. z obrażeniami głowy, ranami postrzałowymi i złamaniami. Kilkunastu z nich opuściło już szpitale. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych deklaruje, że w razie potrzeby może przyjąć 350 ofiar zamieszek na Ukrainie.

Według szacunków w starciach między antyrządowymi demonstrantami a milicją w Kijowie rannych zostało do tysiąca osób. Protesty na Ukrainie wybuchły jesienią 2013 roku, po tym, jak władze poinformowały, że nie podpiszą umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

 

Załoga samolotu CASA:

Dowódca por. pil. Arkadiusz Grzyb i II pilot por. pil. Krzysztof Kowalczuk, technik pokładowy sierż. Piotr Seweryn oraz technik załadunku sierż. Kamil Koszara.

Zespół Ewakuacji Medycznej:

Szef zespołu mjr lek. Zbigniew Macioł, anestezjolog kpt. lek. Marcin Kura oraz ratownicy medyczni chor. Piotr Zwaliński, kpr. Małgorzata Michoń i kpr. Ignacy Broźny.

AD

autor zdjęć: Archiwum 3SLTr

dodaj komentarz

komentarze


„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
W jedynym słusznym kierunku
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Afganistan. Czas wracać do domu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Advantages of Efficient Organization
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Kraby dla podhalańczyków
Współpraca i wspólna pamięć
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wybierz się na wojskowe studia
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Time for Miecznik
Wzmocnione siły na granicy
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Test mobilności 12 Dywizji
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ogień na alpejskich szczytach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Dron z LAW-u
Eto, pies na misje
Szef MON-u w Forcie Sill
Course on Diplomacy
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Ciemne strony Facebooka
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polityka nie znosi próżni
Szef MON odwiedził USA
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
JWK to test siły i motywacji
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Duch Invictus jest, czas na formę
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polsko-tureckie obrady
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Ostatnie dni kampanii 1939
Na granicy stratosfery
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Rezerwista ochotnik też musi się starać
KFOR: wyższy stopień gotowości
Legia Akademicka po raz piąty
Uzbrojenie dla „Kormoranów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO