moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie kobiet – żołnierzy zawodowych

W klubie 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) odbyło się spotkanie kobiet żołnierzy, którego głównym celem było wybranie spośród pań służących w świętoszowskiej jednostce kandydatek do zespołu doradczego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych do spraw kobiet.


Spotkanie, które odbyło się 3 marca 2014 roku, poprowadziła porucznik Maria Wołk, oficer sekcji wychowawczej brygady, a udział w nim wzięła również kapitan Wioletta Wdowczyk-Fedorowska, referent prawny 10 BKPanc.

Obecnie w Świętoszowie służy 228 kobiet żołnierzy, w tym 22 oficerów, 20 podoficerów i 186 szeregowych. Nie wszystkie mogły wziąć udział we wczorajszym spotkaniu, ponieważ wiele z nich przebywa w tej chwili w Afganistanie w ramach XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, część bierze udział w kompleksowym szkoleniu przeciwlotników w Ustce lub innych przedsięwzięciach szkoleniowych brygady. Te jednak, które mogły być obecne, zgromadziły się w jednej z sal klubu, by dyskutować o najbardziej ważkich problemach służby kobiet.

– Wiele kwestii, czasem bardzo podstawowych, jest jeszcze nierozwiązanych. Służba wojskowa przez wiele lat była wyłącznie męską domeną. Pomimo obaw okazuje się, że stosunek mężczyzn do koleżanek i współpracowniczek nie nastręcza tak wiele problemów ile na przykład infrastruktura czy przepisy prawne – powiedziała na wstępie kapitan Wdowczyk-Fedorowska.

– Świętoszowska jednostka jest prawdziwym ewenementem na skalę kraju pod względem liczby kobiet – żołnierzy zawodowych. Na dzień dzisiejszy jest to ponad 6 procent. Mamy już za sobą zagadnienia dotyczące kwestii, czy kobieta może być żołnierzem oraz przemian mentalnych żołnierzy, którzy niewątpliwie przywykli już do kobiet w mundurach. Dziś możemy iść dalej i zająć się sprawami, które dotyczą polepszenia życia rodzin wojskowych w Świętoszowie, których przybywa z miesiąca na miesiąc – powiedziała porucznik Wołk.

Sprawami kobiet żołnierzy w Wojsku Polskim zajmowały się dwa organy przedstawicielskie. Jednym z nich jest, funkcjonująca z powodzeniem od roku 1999, Rada ds. Kobiet w SZRP, społeczny organ doradczy kierownictwa resortu obrony narodowej, który zajmuje się problemami służby kobiet we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

Drugim organem, który funkcjonował do końca grudnia 2013 roku, był zespół doradczy dowódcy wojsk lądowych do spraw kobiet żołnierzy, który w 2007 roku powołał ówczesny dowódca wojsk lądowych generał broni Waldemar Skrzypczak. W Świętoszowie w skład zespołu wchodziła kapitan Anna Czajkowska, kapitan Wioletta Wdowczyk-Fedorowska oraz sierżant Marzena Wojtysiak.

– Kiedy zaczynałyśmy, nie było czegoś takiego jak ochrona kobiet w ciąży i karmiących. W ogóle nie było w ustawie pragmatycznej czegoś takiego jak kobieta żołnierz – mówi kapitan Fedorowska. – Nie było mowy o małżeństwach, gdzie oboje małżonkowie są żołnierzami zawodowymi, o wyznaczaniu miejsca służby małżonków żołnierzy w miarę możliwości w tym samym garnizonie, o niedelegowaniu poza miejsce pełnienia służby żołnierza w tym samym czasie co współmałżonka, jeżeli wychowują dziecko do lat 4. Zostało też rozwiązanych wiele problemów związanych z umundurowaniem, np. dla kobiet w ciąży – kontynuowała kapitan Fedorowska. – To wszystko udało nam się wywalczyć w ciągu ostatnich 6 lat. Przed nami kwestia norm ze sprawdzianu z WF-u i biegu na 3 tysiące metrów dla kobiet, a lokalnie umożliwienie zapewnienia opieki dzieciom, gdy oboje rodzice są w pracy, mają służbę, bądź biorą udział w szkoleniu poligonowym. Zwiększenie liczby przedszkoli oraz tworzenie żłobków, zapewniających opiekę w czasie nieobecności rodziców, nawet jeśli są to popołudnia i weekendy, niewątpliwie poprawi dyspozycyjność żołnierzy i ułatwi godzenie życia rodzinnego i służby wojskowej. Tym właśnie zajmują się zespoły doradcze. Dziś wzorem wojsk lądowych zespół taki tworzy również Dowództwo Generalne RSZ.

Osoba, która zostanie wybrana do zespołu doradczego, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musi zapoznać się z ustawą pragmatyczną i rozporządzeniami. Powinna to być osoba komunikatywna, niemająca problemów z porozumiewaniem się i starająca się znaleźć wspólny język z osobami, które reprezentuje. Musi znać realne problemy, które dotyczą kobiet w wojsku. Nie może też się obawiać publicznych wystąpień i dyskusji na forum.

Spotkanie zakończyło się wytypowaniem kobiet żołnierzy, które będą reprezentowały pancerniaczki. Głosowanie wyłoniło trzy kandydatki: porucznik Marię Wołk, oficera sekcji wychowawczej brygady, podporucznik Ewę Andrzejewską z batalionu logistycznego oraz starszego szeregowego Agnieszkę Ziemiańską. Kandydatury te zostaną przesłane do 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Optyka dla żołnierzy
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sprawa katyńska à la española
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Rakiety dla Jastrzębi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Głos z katyńskich mogił
Ogień w podziemiu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Święto wojskowego sportu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO