moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obóz uchodźców na poligonie?

Polska wzmocniła ochronę wschodnich granic, ale jest gotowa na przygotowanie obozu dla kilku tysięcy ukraińskich uchodźców – poinformował Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych. Obóz powstałby na poligonie w Nowej Dębie. Po południu szef resortu obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem.


Minister spraw wewnętrznych pojechał na Podkarpacie, by przyjrzeć się sytuacji na liczącej przeszło 535 kilometrów granicy z Ukrainą. – Ochrona granic wschodnich została wzmocniona – poinformował podczas briefingu prasowego. Dodał też, że w razie gdyby sytuacja tego wymagała, Polska jest w stanie w ciągu tygodnia postawić obóz dla kilku tysięcy uchodźców z Ukrainy. Miałby on powstać na poligonie w Nowej Dębie. Wcześniej jednak musiałyby się zapełnić ośrodki Urzędu ds. Cudzoziemców oraz placówki przygotowane przez sztaby zarządzania kryzysowego na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Łącznie mogą one przyjąć 2,5 tysiąca osób. – Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację – zapewniał Sienkiewicz, zaraz jednak dodał: – Mam wrażenie, że sytuacja na Ukrainie będzie się raczej uspokajała niezależnie od kryzysu, jaki ma miejsce na Krymie, który jest przedmiotem rosyjskiej agresji.

Do tej pory do Urzędu ds. Cudzoziemców spłynęło od obywateli Ukrainy 76 wniosków o nadanie statusu uchodźcy.

Po południu z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem rozmawiał szef polskiego resortu obrony Tomasz Siemoniak. Szef MON zapewnił o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu. ‒ Ustaliliśmy, że szybko spotkają się nasi przedstawiciele ws. konkretnej współpracy. Trzeba przejrzeć dotychczasowe plany, ale przede wszystkim skupić się na bieżących problemach ‒ powiedział Siemoniak Polskiej Agencji Prasowej. Dodał, że rozmowa dotyczyła także misji OBWE, w której bierze udział dwóch polskich oficerów. Rozmowa odbyła się z inicjatywy Siemoniaka, ale została uzgodniona przez niego z wiceministrem obrony tydzień temu w Brukseli.

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, Teniuch dziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej. Ukraiński minister poinformował także o aktualnej sytuacji w swoim kraju, szczególnie uwzględniając wydarzenia na Półwyspie Krymskim.


– Polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być dla nas wzorem – mówił Witalij Kliczko, lider ukraińskiej partii UDAR, podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Do spotkania doszło w Dublinie przy okazji kongresu Europejskiej Partii Ludowej. Lider opozycyjnego UDAR-u podziękował Polakom za zaangażowanie w sprawy Ukrainy. Podkreślił, że obydwa kraje na początku lat 90. startowały niemal z tego samego pułapu. Polska osiągnęła sukces, przed Ukrainą zaś jeszcze długa droga. – Polska droga do wolności i gospodarczego sukcesu powinna być inspiracją i wzorem przemian na Ukrainie – podkreślał Kliczko. Wczoraj Donald Tusk spotkał się w stolicy Irlandii z Julią Tymoszenko, byłą premier Ukrainy, jedną z liderek przemian w tym kraju.

Napięta sytuacja na Ukrainie była też jednym z tematów, który pojawił się podczas rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego w Ankarze. Okazją do wizyty była 600. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją. Komorowski spotkał się m.in. z prezydentem Turcji Abdullachem Gulem. – Mamy identyczny pogląd na kwestię wsparcia dla Ukrainy w jej dążeniu do utrzymania integralności terytorialnej z uwzględnieniem Krymu – podkreślał prezydent Komorowski. Sekundował mu prezydent Gul. – Sytuacja na Krymie grozi powrotem do czasów zimnej wojny. Nic dobrego by z tego nie wynikło – mówił.

ŁZ , PAP

autor zdjęć: MSW, Maciej Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Rusza morski „Dragon”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Priorytety dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Będzie za co kupić koreańską broń
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Offset dla „Wisły”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Przerwany lot „Orlika”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lista trupich główek
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Pamiętamy o Niezłomnych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Abramsy pod dobrą opieką
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wojenny bohater na szubienicy
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Jachrance o skokach spadochronowych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Leopardy jadą na poligon
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Tajna misja polskiej agentki
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO