moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
15 lat Polski w NATO

12 marca 1999 roku w Bibliotece Harry'ego Trumana w Independence w amerykańskim stanie Missouri Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do NATO. – To jedna z ważniejszych dat w naszej historii, a 15 lat obecności w Sojuszu to jakościowy skok dla naszej armii – mówił w jednym z wywiadów Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. W całej Polsce odbyły się uroczystości upamiętniające tę rocznicę. Główne obchody zorganizowano w Warszawie na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego.


Prezydent uczcił nasze 15-lecie w Sojuszu


Trudno wyobrazić sobie mocniejsze gwarancje naszego bezpieczeństwa niż przynależność do najpotężniejszego sojuszu świata – powiedział prezydent Bronisław Komorowski przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas uroczystości z okazji 15-lecia przystąpienia Polski do NATO. Rocznicę tę obchodzono też w całej Polsce na piknikach, paradach i koncertach.

Polska flaga w NATO


12 marca 1999 roku, Independence w USA. W samo południe szef polskiej dyplomacji Bronisław Geremek przekazuje sekretarz stanu Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tego momentu Polska staje się członkiem NATO. – Skończyła się dla nas zimna wojna – powiedział wówczas szef MSZ. Cztery dni później przed Kwaterą Główną NATO w Brukseli załopotała polska flaga.

Czas zdrowych proporcji


Sojusz po Afganistanie musi w większym stopniu niż przez ostatnie 10 lat konsolidować się wokół swej podstawowej funkcji – obrony kolektywnej. Poczucie bezpieczeństwa w domu jest bowiem wartością samą w sobie – mówi w rozmowie z miesięcznikiem „Polska Zbrojna” prezydent Bronisław Komorowski, zwierzchnik sił zbrojnych.

Tomasz Siemoniak o przyszłości Sojuszu

We wrześniu w Wielkiej Brytanii odbędzie się szczyt NATO. Postaramy się tam odpowiedzieć na pytania, jak Sojusz ma wyglądać do 2020 roku. Polskie postulaty są jasne. Oczekujemy, że NATO będzie skoncentrowane na przygotowywaniu się do obrony swoich członków – mówi Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

„Hombre, jesteście w NATO”

Nasze wejście do NATO przełamało ustalenia z Jałty i Poczdamu, które doprowadziły do podziału Europy. Początkowo największym wyzwaniem był język angielski. Jego znajomość wśród starszej kadry była – mówiąc dyplomatycznie – mizerna. Żołnierze podjęli jednak ten wysiłek – mówi w rozmowie z miesięcznikiem „Polska Zbrojna” były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Generał Gocuł: mamy silną pozycję w NATO

Jeden z dowódców armii państw NATO powiedział mi ostatnio, że gdyby miał iść w bój, to po swojej lewej stronie chciałby mieć polskich żołnierzy. Po chwili dodał, że na prawej flance też chciałby mieć Polaków – mówi gen. broni Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Jakie wyzwania stoją przed NATO

Sojusz w większym stopniu niż do tej pory musi być przygotowany do reagowania na wojnę bezpośrednią, konflikt zbrojny w środku Europy. W kontekście zbliżającego się szczytu NATO, należy dobrze zdefiniować jego rolę i zadania wobec takich wyzwań – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zaczęliśmy oddychać dwoma płucami

To była wzruszająca chwila, gdy przed Kwaterą Główną NATO w Brukseli na maszt wjeżdżała polska flaga narodowa. Pamiętam wzruszenie na twarzach żołnierzy polskich, którzy brali udział w tej uroczystości. Polska, Czechy i Węgry były pierwszymi krajami zza żelaznej kurtyny, które wchodziły do NATO – mówi Jerzy Buzek, który jako premier 15 lat temu wprowadzał Polskę do NATO.

W Senacie o historii i przyszłości NATO

Nie ma i w najbliższej przyszłości nie będzie alternatywy dla Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił wiceminister obrony Robert Kupiecki na konferencji naukowej poświęconej 15-leciu Polski w NATO. Uczestnicy spotkania w Senacie podkreślali, że działania, jakie Sojusz podejmie dla Ukrainy, wskażą kierunek, w jakim NATO będzie się rozwijać.

Komandosi – polska specjalność w NATO

Na szczycie NATO 12 lat temu Polska zadeklarowała, że jej wizytówką w sojuszu północnoatlantyckim będą siły specjalne. – Dziś widzimy, że była to dobra decyzja – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów. O rozwoju wojsk specjalnych i ich zadaniach rozmawiano w Krakowie podczas konferencji podsumowującej 15. rocznicę członkostwa w sojuszu.

ORP „Mewa” przetarł szlak w NATO

Marynarka wojenna jako pierwsza w polskich siłach zbrojnych rozpoczęła współpracę z NATO. Wspólne ćwiczenia sojuszniczych okrętów odbyły się dzień po podpisaniu dokumentów akcesyjnych. Trzy lata później niszczyciel min ORP „Mewa” wszedł do stałego zespołu przeciwminowego i tym samym został pierwszą polską jednostką operującą pod flagą Sojuszu.

15 lat w NATO – koncerty, gale, apele

W całym kraju żołnierze przygotowują apele, wystawy i koncerty z okazji przypadającej jutro rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Warszawie na placu Piłsudskiego zagra wojskowa orkiestra, odbędzie się uroczysta odprawa warty i pokaz musztry paradnej. Jednak z uwagi na sytuację na Ukrainie MON zrezygnował z niektórych uroczystości.
PZ

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1394806500
NATO - zbiór państw oczekujących obrony militarnej od USA , z zaoszczędzonych środków -samych zaspakajających głównie doraźne cele polityczne = wygranie kolejnych wyborów =socjal , igrzyska ... .
8C-C1-79-C6

Abramsy pod dobrą opieką
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Cud w Trewirze
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Nowy szef CWCR
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szef MON-u w Brukseli
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowoczesna łączność dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO