moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

NATO – najważniejsze narzędzie bezpieczeństwa

Dążenie Polski do członkostwa w NATO było wspólne dla wszystkich sił politycznych w kraju – powiedział prezydent Bronisław Komorowski w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu. Prezydent podziękował też innym państwom za wsparcie Polski w tym procesie.


Z okazji 15-lecia obecności Polski w NATO w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z udziałem m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz ambasadorów państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanych w Polsce. Wśród gości obecny był podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki oraz najwyżsi dowódcy wojskowi.

– Chcę serdecznie podziękować przedstawicielom krajów członkowskich Sojuszu, że niektórzy zaryzykowali, a niektórzy z głęboką wolą poparli polskie dążenia do znalezienia naszego miejsca w pakcie – powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent podziękował także wszystkim polskim politykom za to, że – jak mówił – na różnych etapach zarówno polskich starań o członkostwo, jak i na etapie bycia członkiem Sojuszu pracowali na rzecz polskiej pozycji i polskiego sukcesu. – Chciałbym serdecznie podziękować nieobecnemu prezydentowi Lechowi Wałęsie, ale szczególnie także prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, któremu zazdroszczę, że to na jego czas przypadł tak ważny moment w historii Polski – powiedział prezydent Komorowski.

Jak dodał, jest niezwykle wdzięczny Kwaśniewskiemu za to, że zagwarantował, iż dążenie Polski do NATO stało się dążeniem wszystkich sił politycznych, co – zaznaczył – nie było takie łatwe ani oczywiste.

Według Bronisława Komorowskiego niezwykle istotny był też dobry efekt wspólnej pracy wszystkich sił politycznych nad tym, aby polska opinia publiczna uznała to wielkie wydarzenie za coś niezwykle pozytywnego. Jak mówił, niektóre ówczesne sondaże pokazywały, że poparcie społeczne dla członkostwa Polski w NATO sięga nawet 90 proc.

Prezydent podkreślił, że ważne jest, by wspólnymi siłami umacniać NATO, gdyż jest to najważniejsze narzędzie czyniące bezpieczniejszym świat zachodni, Europę i Polskę.
Zdaniem prezydenta zgoda, jaka panowała przy wprowadzaniu Polski do NATO, jest potrzebna w dalszym ciągu, bo – jak mówił – chcemy wszyscy bezpieczniejszego świata, a ostatnie doświadczenia wskazują na to, że bezpiecznym ma prawo czuć się ten, który ma jednak siłę za sobą.

Dodał, że jest to doświadczenie wszystkich krajów członkowskich Sojuszu, związane także z ostatnimi zdarzeniami na wschód od granicy NATO, gdzie – mówił prezydent – widać, że element siły staje się czynnikiem rozstrzygającym w polityce, gdzie widać, że nie ma nienaruszalnych granic, nie ma nienaruszalnych porozumień.

Prezydent życzył wszystkim, aby wspólnymi siłami umacniali Sojusz jako najważniejsze narzędzie budujące bezpieczniejszy cały świat zachodni, Europę, w tym także Polskę.

Do Pałacu Prezydenckiego zaproszono ambasadorów państw członkowskich NATO i ambasadora Ukrainy, członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego, byłych prezydentów i premierów, marszałków Sejmu i Senatu, szefów MSZ i MON, byłych szefów BBN, obecnych przewodniczących parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej, obecnego i byłych szefów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także dowódców generalnego i operacyjnego. Organizatorem spotkania było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Tekst: MON/ oprac. na podst. PAP

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko inwestuje w Limanowej
 
Odstraszanie i obrona
Psiakrew, harmata!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kurs z dzwonem
Jeśli nie Jastrząb, to…
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Hiszpański palimpsest
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cena wolności
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO