moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medyczny sprzęt dla afgańskich przyjaciół

Żołnierze XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie po raz kolejny przekazali sprzęt medyczny afgańskiemu personelowi medycznemu 3. Brygady ANA.


Dzięki inicjatywie Zespołu Doradczego MAT (Military Advisor Team) w polskim szpitalu polowym w Ghazni odbyło się kolejne szkolenie medyczne. W czasie tego spotkania przekazano polski sprzęt medyczny afgańskim medykom. Po zapoznaniu się z potrzebami kliniki TMC (Troop Medical Clinic) w afgańskiej bazie Sułtan, gdzie stacjonują żołnierze generała brygady Mohhammada Haidera – dowódcy 3. Brygady ANA przygotowano w darze nowy sprzęt ewakuacyjny. Tym razem wśród podarowanego ekwipunku znalazł się przede wszystkim sprzęt do transportu poszkodowanych i szyny transportowe do stabilizacji i unieruchomienia złamań.

Przed przekazaniem sprzętu medycznego żołnierze z 3. Brygady ANA zostali przeszkoleni z prawidłowego wykorzystania i użytkowania otrzymanych zestawów ratunkowych. Afgańscy medycy z zaciekawieniem słuchali omówienia sprzętu ratunkowego, z którego użytkowaniem nie mieli wcześniej do czynienia w praktyce. Polscy medycy zaprezentowali, w jaki sposób prawidłowo wykorzystać podarowany sprzęt. Między innymi pokazali jak założyć szynę wyciągową służącą do stabilizacji i unieruchomienia złamania kości kończyn dolnych.

Po zaprezentowaniu przez polski zespół medyczny zastosowania podarowanego sprzętu ewakuacyjnego afgańscy medycy zostali poddani sprawdzeniu z nabytej wiedzy w trakcie szkolenia i samodzielnie wykonali czynności, które wcześniej pokazali im polscy lekarze prowadzący szkolenie. Dzięki ćwiczeniom praktycznym personel medyczny z 3. Brygady ANA mógł naocznie przekonać się  o szerokich możliwościach wykorzystania sprzętu ratunkowego.

– Przeprowadzone szkolenie miało na celu zapoznanie z właściwym wykorzystaniem podarowanego sprzętu ewakuacyjnego oraz podniesieniem poziomu wyszkolenia afgańskiego personelu medycznego, który uczestniczy w operacjach prowadzonych przez 3. Brygadę ANA. Dzięki otrzymanym zestawom ratunkowym będą mogli sprawniej udzielać pomocy medycznej i przeprowadzić ewakuację rannych z pola walki – wyjaśniał podpułkownik lekarz Marek Żurek.

Po interesującym i owocnym szkoleniu medycznym dowódca zespołu doradczego MAT podpułkownik Sławomir Nowakowski wraz z polskim zespołem medycznym uroczyście przekazał na ręce afgańskich partnerów sprzęt medyczny. Medycy z 3. Brygady ANA nie kryli swojej radości i wdzięczności za otrzymane dary, szkoleniowe wsparcie i długoletnią współpracę.

– Afgańscy przyjaciele wypowiedzieli wiele ciepłych słów pod naszym adresem. Dziękowali nam z całego serca w imieniu swoim i żołnierzy 3. Brygady ANA, którym otrzymany sprzęt medyczny pomoże niejednokrotnie uratować życie. Jesteśmy pewni, że dzięki tym darom więcej afgańskich żołnierzy wróci z prowadzonych operacji wojskowych do swoich rodzin – mówił dowódca zespołu doradczego MAT podpułkownik Sławomir Nowakowski.

Przeprowadzone szkolenie i otrzymany sprzęt ratunkowy  od żołnierzy XIV zmiany PKW Afganistan bez wątpienia podniósł poziom wyszkolenia i wyposażenia afgańskiego personelu medycznego, który teraz w szerszym zakresie będzie mógł zapewnić wykwalifikowaną pomoc medyczną żołnierzom z 3. Brygady ANA.

Tekst: ppor. Radosław Gruźlewski

red. PZ

autor zdjęć: kpr. Łukasz Derdziak

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Na straży nieba
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zawsze gotowi do pomocy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Orzeł dla bohaterów
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
They Will Check The Training Results in Combat
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Ta ziemia do Polski należy…”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
Nowe zadania szefa SKW
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO