moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ranny!

Słuchacze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych z Poznania doskonalili procedury udzielania pomocy medycznej na polu walki.


Patrol wojskowych pojazdów opancerzonych przemieszczał się leśną drogą. Dojeżdżając do skraju lasu dowódca nakazał zwiększyć czujność oraz prędkość kierowcom KTO Rosomak, ponieważ wjeżdżali w nieosłonięty teren stając się doskonałym celem ataku. Po przejechaniu około 400 metrów obok jednego z wozów coś eksplodowało. Eksplozja spowodowała uszkodzenie pojazdu prowadzącego patrol. Żołnierze otrzymali komendę zabezpieczenia terenu.

Ćwiczyli to tysiące razy i jak automaty zaczęli zajmować pozycje. Ciszę przerwały serie karabinu maszynowego. Nagle krzyk i jeden z żołnierzy leży na ziemi trzymając się za nogę, a wokół powiększająca się kałuża krwi. Karabin maszynowy zamilkł, ale nie ranny. – Wytrzymaj! Już po Ciebie idziemy! – słychać dowódcę. Zabezpieczenie terenu trwało niemal wieczność. W tym samym czasie druga drużyna obezwładniła trzech napastników. Do rannego żołnierza dotarł błyskawicznie czołgając się ratownik. Szybka ocena sytuacji, postrzał w nogę, staza, deska ortopedyczna i jak najszybciej wydostać się z rejonu zagrożenia…

Tak w skrócie przebiegał jeden z wielu przećwiczonych scenariuszy na zajęciach żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych kursu na pierwszy stopień podoficerski w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu. Zajęcia realizowano na poligonie w Biedrusku i wpisane są w 6-miesięczny cykl szkolenia dla kandydatów do korpusu podoficerskiego. 

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach zajęć z zabezpieczenia medycznego działań bojowych i taktyki. Wszystko po to, żeby nadać zajęciom realny kształt możliwie jak najbardziej zbliżony do warunków pola walki.

W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych szeregowi przygotowują się do przyjęcia stanowisk podoficerskich – dowódczych. Będą dowódcami drużyn i załóg. Uczą się podejmować decyzje nawet w najtrudniejszych warunkach czyli w walce.

Zajęcia przygotowali instruktorzy zespołu szkolenia taktyki i rodzajów wojsk st. sierż. Krzysztof Jelonek i st. sierż. Sebastian Stawowy.

Każdy z ćwiczących na zajęciach żołnierzy wcielał się pod okiem instruktorów w role dowódcy i podejmował decyzje, od których mogło zależeć zdrowie i życie podkomendnych. Spóźniona lub niewłaściwie podjęta decyzja skutkowała głośną komendą instruktora: „Stój!”, krótkim wyjaśnieniem zaistniałego problemu i powtórzeniem działania raz jeszcze, do pełnego opanowania. Scenariusze różniły się od siebie od strony taktycznej – sposobem działania pozoracji i medycznej, czyli obrażeniami rannych żołnierzy.

Wszystkie ćwiczone scenariusze realizowane na zajęciach rozpoczynało wprowadzenie w sytuację taktyczną, a po zakończeniu szczegółowa analiza działania, błędów popełnionych w trakcie ćwiczenia, przerywana krótkimi pytaniami sierżanta Jelonka dotyczącymi udzielania pomocy na polu walki. Zajęcia osiągnęły swój zakładany cel, a żołnierze dobrze wywiązali się z postawionych zadań.

Po zakończeniu całego cyklu szkolenia w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych żołnierze wrócą do macierzystych jednostek i obejmą stanowiska kaprali – dowódców. Przed nimi jeszcze wiele ciężkiej pracy, ale już można zaryzykować, że będą dobrymi podoficerami.

Fot.: chor. Marcin Szubert

red. PZ

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Krwawa noc pośród puszczy
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Na straży nieba
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO