moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiceprezydent USA: W NATO jesteście bezpieczni

USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Chcę podkreślić, że prezydent Obama i ja poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – zapewniał dziś w Warszawie Joe Biden, wiceprezydent USA.


Wizyta wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych w Europie to reakcja na wydarzenia na Krymie. We wtorek prezydent Władimir Putin podpisał dokumenty przyłączające ten półwysep do Federacji Rosyjskiej. Putin powoływał się na wyniki niedzielnego referendum, według którego 96 proc. mieszkańców Krymu opowiedziało się za przyłączeniem do Rosji.

Aneksja Krymu przez Rosję była jednym z głównych tematów spotkania wiceprezydenta USA z premierem Donaldem Tuskiem. Na wspólnej konferencji prasowej obaj politycy podkreślali, że społeczność międzynarodowa potępia „napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy”. –  Rosyjscy przywódcy pokazali, jakie są ich intencje w sprawie Ukrainy. Poparli nielegalne referendum na Krymie, które zostało odrzucone przez niemalże cały świat –  mówił Biden. Z kolei premier Tusk podkreślał, że nie można zaakceptować argumentów popartych siłą. –  Aneksja Krymu przez Rosję, która jest nie do przyjęcia przez wspólnotę międzynarodową, w tym Polskę, zmienia sytuację geopolityczną w tej części świata. Zwiększa także ryzyko w Europie Wschodniej – zauważył szef polskiego rządu.

Dlatego podczas spotkania obu polityków rozmawiano także o wspólnych zobowiązaniach obronnych w ramach NATO– USA i Polska stoją ramię w ramię wobec wydarzeń na świecie. Jesteście jednym z najmocniejszych sojuszników, jakich USA mogłyby tylko sobie wymarzyć – mówił Biden. Wiceprezydent powtórzył deklarację prezydenta Baracka Obamy, że USA i NATO są świadome sojuszniczych zobowiązań. – Poważnie traktujemy artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego. Dlatego umieściliśmy nasze samoloty w Polsce – dodał. W ubiegłym tygodniu do bazy lotniczej w Łasku przyleciało 12 amerykańskich samolotów F-16.


Zdaniem Tuska wizyta Joe Bidena w Polsce (a następnie na Litwie, Łotwie i Estonii) pokazuje, że „Amerykanie rozumieją potrzebę jednoznacznego potwierdzenia, że Sojusz Północnoatlantycki i sojusz między USA i Polską musi być żywy i skuteczny w chwilach tak dramatycznych, jak dzisiejsze zdarzenia na Ukrainie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej”.

Z Kancelarii Premiera Joe Biden pojechał na spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz ministrami, m.in. obrony – Tomaszem Siemoniakiem, spraw zagranicznych – Radosławem Sikorskim. – Chciałbym wskazać na to, że ze Stanami Zjednoczonymi łączy nas bardzo wiele, a chcielibyśmy, by wiązało nas jeszcze więcej. Podzielamy te same obawy, ale i te same nadzieje w kwestii ukraińskiej. Liczymy na to, że z pomocą całego świata uda nam się odmienić bieg wydarzeń za naszą wschodnią granicą – mówił po spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski.

Wczoraj brytyjskie MSZ podało, że RAF włączy się w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – mówił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

W poniedziałek wieczorem w Izbie Gmin minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą. Ponieważ żaden z krajów bałtyckich nie ma możliwości samodzielnego patrolowania swojej przestrzeni powietrznej, patrole na zasadzie rotacji zapewniają inni członkowie Sojuszu. 

JT

autor zdjęć: Kancelaria Premiera, mjr Robert siemaszko DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Yann 51
1395166080
Dajcie w końcu rakiety dla Homarów i pociski manewrujące dla F 16 o zasięgu 1000 km !!!.
99-3A-FB-AA

Lotnictwo i kobiety
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Wielki test w West Point coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Przerwany lot „Orlika”
Ferie w mundurze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Będzie za co kupić koreańską broń
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
W Jachrance o skokach spadochronowych
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Air Show ’25 – do zobaczenia
Tajna misja polskiej agentki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pamiętamy o Niezłomnych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza morski „Dragon”
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO