moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska i Litwa: potępiamy zajęcie Krymu

Nasze państwa zajmują jasne stanowisko – potępiamy aneksję części Ukrainy. Chcemy, aby NATO na wrześniowym szczycie w Walii wyciągnęło długofalowe wnioski z tej sytuacji – mówił minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z Juozasem Olekasem, ministrem obrony Litwy. Szefowie resortów rozmawiali też m.in. o patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią.


Sytuacja na Krymie była głównym tematem rozmów polskiego ministra obrony z Juozasem Olekasem, szefem litewskiego MON. Ministrowie, którzy spotkali się w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku, podkreślali, że nie akceptują zajęcia Krymu przez Rosjan. – Nasze spotkanie planowaliśmy od dawna. Przypadło w ważnym dla nas i NATO momencie. Stwierdziliśmy, że nasze państwa w obliczu konfliktu zajmują jasne i klarowne stanowisko: potępiamy aneksję części Ukrainy – powiedział minister Tomasz Siemoniak.

Obaj politycy podkreślili wagę umacniania Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w obecnej sytuacji. – NATO musi być silne, bo Europa nie jest wolna od zagrożeń – mówił szef polskiego resortu.

– Omówiono też współpracę polskiej i litewskiej armii. – Rozmawialiśmy o wspólnych ćwiczeniach, na przykład o misji Air Policing, którą od maja pełnić będą Polacy. Chcemy do niej pozyskać sojuszników – dodawał Siemoniak.

Misja Air Policing nad krajami bałtyckimi trwa już od kilku lat. Litwa, Łotwa i Estonia wiosną 2004 roku zwróciły się z prośbą do Sojuszu Północnoatlantyckiego o ochronę ich przestrzeni powietrznej. Sojusznicy zdecydowali, że misja Air Policing będzie prowadzona rotacyjnie. Pierwszym państwem pełniącym dyżury bojowe była Belgia. Polska będzie pełnić misję po raz piąty.

Dwa dni temu Polska i Litwa podpisały umowę, zgodnie z którą Litwini mają zadbać o zabezpieczenie logistyczne Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Orlik 5”. Kontyngent stworzą lotnicy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Od 1 maja w mieście Szawle, gdzie będą stacjonować Polacy, zamelduje się około 100 naszych wojskowych. Będą to piloci, technicy, nawigatorzy naprowadzania oraz inni specjaliści z sił powietrznych. Latać będą myśliwcami MiG-29.

17 marca brytyjskie MSZ podało, że w patrolowanie nieba nad krajami bałtyckimi włączy się RAF. Do tego zadania wyznaczono wielozadaniowe myśliwce Typhoon. Ich misja będzie prowadzona w ramach NATO i rozpocznie się pod koniec kwietnia. – Istnieje poważne zagrożenie, że prowokacja w innej niż Krym części Ukrainy może zostać użyta jako pretekst do dalszej militarnej eskalacji – uzasadniał szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Z kolei brytyjski minister obrony Philip Hammond zapewniał, że brytyjskie samoloty będą wsparciem rutynowych patroli powietrznych nad Estonią, Łotwą i Litwą.

Minister Tomasz Siemoniak i szef litewskiego MON mówili też o pracy nad stworzeniem wspólnej brygady razem z Litwą i Ukrainą. – Będzie ona brała udział głównie w misjach stabilizacyjnych. Nadal trwają konsultacje o docelowym jej kształcie – podkreślił polski minister obrony.

Pomysł utworzenia wielonarodowego batalionu z udziałem wojsk Polski, Litwy i Ukrainy narodził się w 2007 roku. Kilka miesięcy później była już mowa o powołaniu wspólnej brygady (LITPOLUKRBRIG).

Trójstronne porozumienie o utworzeniu brygady zostało podpisane w listopadzie 2009 roku. Do końca ubiegłego roku miały zostać dopełnione wszelkie formalności. I choć, jak przypomina minister Siemoniak, projekt popierał obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, Ukraińcy ostatecznie nie dotrzymali terminu. Przedstawiciele MON z nowego rządu Ukrainy wskazują jednak potrzebę realizacji tego projektu.

Zgodnie z założeniami wielonarodowa brygada miałaby liczyć 4,5 tysiąca żołnierzy i podlegać polskiemu dowództwu, które stacjonuje w Lublinie. Pododdziały z poszczególnych państw brałyby udział we wspólnych ćwiczeniach, a co za tym idzie uczyłyby się współpracy na poziomie operacyjnym.

EK

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnictwo i kobiety
W Jachrance o skokach spadochronowych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rusza morski „Dragon”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zamiana po włosku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Palmiry – miejsce kaźni
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
Ferie w mundurze
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Kleszcze dla wojska
Przerwany lot „Orlika”
Priorytety dla armii
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Którą drogą do armii?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowoczesna łączność dla armii
Leopardy jadą na poligon
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Telefon zaufania dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Będzie za co kupić koreańską broń
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowy szef CWCR
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Pamiętamy o Niezłomnych
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO