moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatkowe pieniądze za zastępstwo

Żołnierze, pracujący za przebywających na zwolnieniach lekarskich kolegów, będą otrzymywać nagrody uznaniowe. O ich przyznaniu i wysokości decydował będzie dowódca jednostki. Przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt przepisów w tej sprawie trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Mundurowi przebywający na zwolnieniu lekarskim wciąż jeszcze dostają pełne wynagrodzenie. Niebawem sytuacja się zmieni. Zgodnie bowiem z podpisaną w marcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawą zrównującą zasiłki chorobowe mundurowych i cywili (wejdzie w życie 1 czerwca lub 1 sierpnia), żołnierze przebywający na L-4 z powodu choroby, która nie jest związana ze służbą, dostaną 80 procent wynagrodzenia. Niższe – ze względu na zwolnienie – uposażenie nie będzie jednak podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia emerytury lub renty.

Zaoszczędzone na obniżeniu o 20 procent wysokości wynagrodzenia pieniądze w całości przeznaczane będą na tworzony corocznie w jednostce fundusz nagród i zapomóg. Część pochodzących z niego pieniędzy otrzymają ci żołnierze, którzy wykonywać będą pracę w zastępstwie kolegów przebywających min. na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, wychowawczym, okolicznościowym oraz – co jest nowością – na zwolnieniu lekarskim.

– Do tej pory mundurowi, którzy bez dodatkowego wynagrodzenia musieli wykonywać dodatkowe obowiązki za nieobecnych kolegów. byli poszkodowani – podkreślał w styczniu poseł Marek Wójcik (PO), członek sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych.

O przyznaniu żołnierzowi nagrody uznaniowej z tytułu zastępstwa w służbie na wniosek bezpośredniego przełożonego decydował będzie dowódca jednostki wojskowej. On także będzie ustalał jej wysokość. Podstawą wypłaty pieniędzy będzie rozkaz lub decyzja dowódcy.

– Przepisy przepisami, ciekawi mnie jednak, jaka będzie praktyka. Dostrzegam problem w tym, że pieniądze dla żołnierzy zastępujących w pracy chorujących kolegów nie będą w funduszu nagrodowym wyodrębnione. Dlatego rolą organów przedstawicielskich, w tym mężów zaufania w jednostkach, będzie pilnowanie, by te pieniądze trafiały do właściwych osób – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP.

Oficer zapowiada, że wszystkie przypadki dotyczące nieprawidłowości w wypłacaniu nagród będą skrupulatnie odnotowywane, a po roku funkcjonowania przepisów – przedstawione w sprawozdaniu rocznym, oceniającym nowe regulacje.

Projekt rozporządzenia MON w sprawie trybu przyznawania nagród uznaniowych i zapomóg żołnierzom zawodowym jest w uzgodnieniach międzyresortowych.

**

Podpisana przez prezydenta ustawa o L4 przewiduje, że 100 procent wynagrodzenia zostanie utrzymane w przypadku, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Prawo do pełnej wypłaty zachowają też na przykład osoby, które: uległy wypadkowi w czasie pełnienia służby lub w drodze do lub z miejsca pracy, chorują w czasie ciąży, oddadzą krew w publicznych placówkach krwiodawstwa, poddały się badaniom lekarskim jako kandydaci na dawców komórek, tkanek i narządów (lub poddali się takiemu zabiegowi), zachorowały, ponieważ narażały swoje zdrowie lub życie, ratując życie lub mienie innych osób.

Prawidłowość wystawiania zwolnień lekarskich będą kontrolować lekarze orzecznicy ZUS. Będą też mogli sprawdzić, w jaki sposób żołnierz wykorzystuje L-4. Jeśli w wyniku kontroli okaże się, że wykorzystanie zwolnienia jest nieprawidłowe, mundurowy straci prawo do uposażenia za cały okres zwolnienia.

PG

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~terrytotialsgamo
1588054680
~ja08.04.2014, godz. 18:19 Mam 2 etaty w bidżetówce za 1700zł i jak mam jeszcze 2 pracowników zastąpić to niczego nie dostaje. Dlaczego mundurowych się preferuje? Moje stanowisko jest nie mniej ważne. zawsze możesz pójść do wojska no ale się chciało marne studia za świniaka robic to teraz masz gamoniu
CB-84-A5-F5
~ja
1396973940
Mam 2 etaty w bidżetówce za 1700zł i jak mam jeszcze 2 pracowników zastąpić to niczego nie dostaje. Dlaczego mundurowych się preferuje? Moje stanowisko jest nie mniej ważne.
C4-97-1B-03

Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Zamiana po włosku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Priorytety dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wojenny bohater na szubienicy
Pamiętamy o Niezłomnych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Palmiry – miejsce kaźni
Leopardy jadą na poligon
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Lista trupich główek
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Rusza morski „Dragon”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Polska przystań brytyjskich jeńców
Abramsy pod dobrą opieką
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Wielki test w West Point coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowy szef CWCR
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Będzie za co kupić koreańską broń
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Mocny sygnał od NATO
Kleszcze dla wojska
W Jachrance o skokach spadochronowych
Offset dla „Wisły”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO