moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siedem tysięcy rezerwistów do przeszkolenia

Od początku roku około tysiąc rezerwistów odbyło już obowiązkowe ćwiczenia w jednostkach w całej Polsce. Kolejne ponad 800 osób trafi do wojska już w tym tygodniu. Szkolić się będą m.in. w bazach lotniczych i jednostkach wojsk lądowych. W sumie do końca roku armia przeszkoli około 7 tysięcy żołnierzy rezerwy.


Od 2009 roku na wojskowe ćwiczenia powoływani byli wyłącznie ochotnicy. Od ubiegłego roku, po czteroletniej przerwie, ćwiczenia stały się dla rezerwistów obowiązkowe. – Musimy mieć rezerwy osobowe, które w razie mobilizacji zasilą armię. Głównym celem takich ćwiczeń jest zapoznanie żołnierzy rezerwy z nową organizacją armii, procedurami, sprzętem, zakresem obowiązków – tłumaczy płk Dariusz Tyszka, szef Oddziału Uzupełnień Mobilizacyjnych w Zarządzie Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego WP. Kilkudniowy pobyt w wojsku ma też pomóc rezerwistom w utrzymaniu ich zdolności bojowych i podnoszeniu kwalifikacji.

W ubiegłym roku wojsko przeszkoliło 2680 żołnierzy. Średni czas ćwiczeń wyniósł pięć dni. Na ten rok zaplanowano przeszkolenie 7 tysięcy rezerwistów, około 1000 z nich już odbyło kilkudniowe szkolenia.

Teraz żołnierze rezerwy ćwiczą m.in. w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. – To pierwsze takie ćwiczenia w naszej jednostce. Przyszło do nas 45 oficerów i podoficerów rezerwy – mówi por. Rafał Nowak, oficer prasowy jednostki. Większość z wcielonych żołnierzy to „sztabowcy”. W sztabie brygady i batalionie dowodzenia pracują więc z mapami, poznają procedury opracowania dokumentacji bojowej czy uzasadniania wniosków dotyczących planowania działań wojennych. Ale to nie jedyne ich zajęcia. – Żołnierze poznają brygadowy sprzęt, szlifują umiejętności strzeleckie, a kilka dni temu byli w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej , gdzie trenowali na Śnieżniku – dodaje por. Nowak.

Trzy razy więcej żołnierzy trafiło do 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. – Mamy oficerów, podoficerów i szeregowych rezerwy. 148 żołnierzy szkoli się na stanowiskach między innymi dowódców aparatowni lub radiostacji, starszych operatorów i monterów. Żołnierze poznają zasady obsługi nowoczesnego cyfrowego sprzętu łączności i informatyki – mówi Beata Michalska, rzecznik 15 Brygady w Sieradzu.


Już w tym tygodniu kolejni rezerwiści trafią między innymi do dwóch baz lotnictwa taktycznego: 21 w Świdwinie i 32 w Łasku, 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W sumie wojskowe mundury w najbliższych dniach założy 825 żołnierzy rezerwy.

Do końca roku z kolei wojsko planuje przeszkolić łącznie około 7 tysięcy żołnierzy rezerwy. I choć ćwiczenia takie mogą trwać od dwóch do 30 dni w przypadku ćwiczeń krótkotrwałych lub do 90 dni w przypadku długotrwałych, to te organizowane w tym roku będą najwyżej 10- dniowe. – Długość szkolenia jest dopasowana między innymi do danej specjalności wojskowej i charakteru jednostki. To dowódcy oceniają, w jakim czasie są w stanie zapoznać żołnierzy z procedurami czy sprzętem – wyjaśnia płk Tyszka.

Za udział w obowiązkowych ćwiczeniach powołany żołnierz otrzymuje z wojska pieniądze. Wysokość „wypłaty” uzależniona jest od posiadanego stopnia wojskowego i czasu trwania ćwiczeń. Za 10 dni szkolenia szeregowy dostaje 700 zł, plutonowy – 837 zł, sierżant – 862 zł, a podporucznik – 1050 zł. Wojsko zapewnia też umundurowanie, zakwaterowanie i wyżywienie. Wszystkim powołanym przysługuje również zwrot kosztów dojazdu środkami komunikacji publicznej do jednostki oraz powrotu do miejsca zamieszkania. W przypadku gdy rezerwista nie otrzyma od swojego pracodawcy wynagrodzenia za czas odbywania ćwiczeń, a jego zarobki są wyższe od należności z wojska, przysługuje mu rekompensata finansowa.

Jak informują oficerowie ze Sztabu Generalnego WP liczba trafiających do jednostek na obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów będzie z każdym rokiem wzrastać. W 2017 roku – przy założeniu, że ćwiczenia trwałyby 10 dni – planowane jest szkolenie rezerw na poziomie 27 tysięcy osób rocznie.

* * * * *

Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

Obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy od dnia, w którym kończą osiemnaście lat, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt (w przypadku szeregowych) lub sześćdziesiąt lat (podoficerowie i oficerowie). Obowiązkowi temu nie podlegają ci, którzy zostali uznani ze względów zdrowotnych za trwale niezdolnych do służby. Obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega m.in. na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Od 2013 roku są one dla rezerwistów obowiązkowe.

PG

autor zdjęć: Beata Michalska

dodaj komentarz

komentarze

~st.kpr.rez.M
1397211480
Może wyjaśnię jw.w której mam przydział nie ma limitów na ten rok na szkolenie rezerwy. W innych jw. nie mogę mięć szkoleń. Wydaje mi się ze kursy dla rezerwy w centrach szkolenia (dla ochotników pierwszeństwo tych na mobilizacji ) były by idealne dla rezerwistów podobnych do mnie którzy chcieli by podtrzymać umiejętności i nauczyć się czegoś więcej nie koniecznie podpisując kontrakt NSR z jw. na drugim końcu Polski. A jeśli chodzi o kasę ze jej niema na tego rodzaju kursy to łatwo ją znaleźć jak dobrze pamiętam na ten rok zaplanowano ćwiczenia NSR na ok. 14 tyś rezerwistów ok.11 tyś jest obecnie z czego wynika że z ok. 3 tyś etatów zostanie kasa.
4B-78-8E-FC
~st.kpr.rez.M
1397128500
A moja skromna osoba chciała by mieć możliwość ćwiczeń doszkalających dla podoficerów rezerwy gdzie mógłbym się zgłosić ochotniczo. Obecne stanowisko na mobilizacji mi odpowiada więc nsr odpada.
BE-D8-50-43
~scooby
1397074320
~mix - w czasie pokoju żniwa ważniejsze - i we wojnę też. Napoleon mówił, że armia walczy żołądkami . p.s. Po jakimś czasie będzie baza fachowców i będą wiedzieć kogo i kiedy wzywać.
39-FF-C3-6D
~mix
1397063220
A co będzie jeśli ktoś np ma żniwa a będą chcieli go zabrać na ćwiczenia ? Przesuną termin ? Na przykład w rolnictwie, ogrodnictwie są różne specjalistyczne prace, które można wykonać w danym czasie i nie znajdzie się kogoś w kilka tygodni z kwalifikacjami.
32-C1-79-E0
~scooby
1396956960
Regulaminy to można im wysłać pocztą elektroniczną a jak tajemnica to zwykłą. Biorąc znaną już wcześniej broń do ręki po roku, potrzeba w spokoju 15 -30 minut na sucho i 2-3 godziny na strzelnicy, aby przypomnieć sobie wszystko. 5 dni wystarczy.
39-FF-C3-6D

Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
 
Wojna o porządek świata
Pierwszy skok
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Skromny początek wielkiej wojny
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Spadochroniarze na Podlasiu
Cud w Trewirze
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Będą kolejne „Daglezje-P”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zamiana po włosku
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Rakietowy szach
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowe śmigłowce kawalerii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Śnieg może być groźną bronią
Roszady personalne w PGZ-ecie
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ślubowanie kadetów OPW
Szef MON-u w Brukseli
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lekcje z frontu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO