moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Siemoniak: więcej NATO w Europie

Zwiększenie wydatków na obronność i wzmocnienie kolektywnej obrony NATO – to główne propozycje Rady ds. Zagranicznych UE w odpowiedzi na ukraiński kryzys. W spotkaniu unijnych szefów resortów obrony, które miało miejsce w Luksemburgu, wziął udział Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.


Głównym tematem posiedzenia Rady był konflikt rosyjsko-ukraiński i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej. Oprócz szefów resortów obrony, w spotkaniu uczestniczył Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. Minister Tomasz Siemoniak podkreślał na posiedzeniu Rady, że konieczne jest wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej. Szef MON przekonywał, że mogą to być „różne formy obecności wojskowej NATO na wschodzie”, np. ćwiczenia rotacyjne sił powietrznych USA. – Ale przede wszystkim chodzi o to, co się wydarzy w długim okresie, jakie wnioski NATO, Stany Zjednoczone i UE wyciągną z kryzysu na Ukrainie. Nie chciałbym, aby wszystkie dyskusje sprowadzały się do tego, ile tysięcy żołnierzy miałoby się pojawić. To nie jest miara bezpieczeństwa. To ważne i także o tym będziemy rozmawiać, ale chodzi o całą serię przedsięwzięć zakrojonych na lata, a może nawet dziesięciolecia, które sprawią, że środkowo-wschodnia część Europy będzie się czuła bezpieczna – tłumaczył minister Siemoniak.

Szef MON dodał, że spodziewa się dalszej „znaczącej obecności” amerykańskich sił powietrznych w Polsce po zakończeniu ćwiczeń rotacyjnych z udziałem 12 amerykańskich samolotów F-16 w bazie lotnictwa w Łasku. – Rozmawiamy z Amerykanami. Ta rotacja, która rozpoczęła się w marcu będzie miała swój koniec i spodziewamy się następnej. Nie chcę mówić, czy to będzie 16, 18 czy 20 amerykańskich samolotów F-16 – mówił minister Siemoniak w Luksemburgu.

Briefing ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka przed posiedzeniem Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej FAC (Foreign Affairs Council). Film: MON.

Podczas spotkania ministrów obrony UE, sekretarz generalny NATO zaapelował o zwiększanie wydatków państw Unii na obronność. Mimo że Sojusz zaleca, by państwa członkowskie przeznaczały na ten cel około 2 proc. PKB, od kilku lat nakłady na inwestycje wojskowe w Europie maleją i są znacznie poniżej postulowanego poziomu. Zdaniem ministra Siemoniaka, konflikt rosyjsko-ukraiński prawdopodobnie zmobilizuje do zwiększenia wydatków na obronność. – To i tak nie oszałamia w porównaniu do rosyjskich wydatków wynoszących 4 proc. PKB. Wzrost zagrożeń jest bodźcem, który powinien dać wielu rządom do myślenia. Przez kilka lat panowało poczucie, że zagrożeń nie ma, a kryzys finansowy dawał pretekst do redukowania wydatków na obronność. Sądzę, że w tej sprawie możemy liczyć na pewien przełom, choć wszyscy są ostrożni, jeśli chodzi o szafowanie pieniędzmi i obietnicami – przyznał Tomasz Siemoniak.

Polski minister zaproponował podczas posiedzenia Rady, by zarówno UE, jak i NATO zwiększyło współpracę wojskową z Ukrainą. Przypomniał, że Kijów jest zainteresowany udziałem w Grupie Bojowej Grupy Wyszehradzkiej. Oddział, który tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, ma osiągnąć gotowość bojową w 2016 roku.

Po spotkaniu w Luksemburgu minister Siemoniak wyruszy do Waszyngtonu. Podczas dwudniowej wizyty w USA szef MON spotka się z sekretarzem obrony Chuckiem Hagelem. Politycy będą rozmawiać m.in. o polsko-amerykańskiej współpracy wojsk specjalnych i sił powietrznych. – Zależy nam na długofalowym zacieśnianiu współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Będziemy rozmawiali o latach i dziesięcioleciach, a nie tylko o najbliższych tygodniach – zapowiadał dziś Tomasz Siemoniak.

W środę – według nieoficjalnych informacji – Amerykanie przedstawią propozycje jak wzmocnić kolektywną obronę NATO. Pod uwagę brane są takie rozwiązania jak np. wysłanie przez USA kolejnych sześciu samolotów wielozadaniowych F-16 do Polski czy skierowanie dodatkowych samolotów do baz w krajach bałtyckich, gdzie obecnie stacjonuje 10 maszyn F-15. Według dziennika „Wall Street Journal” Waszyngton rozważa umieszczenie we wschodnioeuropejskich krajach NATO 200 żołnierzy ze stacjonującej we Włoszech 173 Dywizji Piechoty.

JT, TVN24

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Sztandar dla Dowództwa WOT
 
Zamiana po włosku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lotnictwo i kobiety
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Kleszcze dla wojska
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Jachrance o skokach spadochronowych
Priorytety dla armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Przerwany lot „Orlika”
Tajna misja polskiej agentki
Ferie w mundurze
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Palmiry – miejsce kaźni
Pamiętamy o Niezłomnych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Leopardy jadą na poligon
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rusza morski „Dragon”
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO