moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gala konkursu „Halabardy 2013”

 

 

Rektor - Komendant Akademii Obrony Narodowej zaprasza na uroczystą galę konkursu na Dziennikarza Roku „Halabardy 2013”. Nagrodzeni będą dziennikarze, który najrzetelniej, najciekawiej i z poszanowaniem wszelkich zasad etycznych obowiązujących w zawodzie dziennikarskim, prezentowali w roku 2013 problematykę bezpieczeństwa i obronności.

Halabarda, broń symbolizująca siłę i skuteczność, będzie uhonorowaniem wszelkich działań promujących Siły Zbrojne RP oraz problematykę bezpieczeństwa i obronności na polu dziennikarskiego rzemiosła. 28 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00 w auli im. gen. Józefa Kuropieski (Biblioteka Główna AON, al. gen. Chruściela 103, Warszawa Rembertów) z inicjatywy rektora-komendanta Akademii Obrony narodowej odbędzie uroczystość gali finałowej konkursu na Dziennikarza Roku – Halabardy 2013 z udziałem ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka.

W uroczystości oprócz zaproszonych gości wezmą udział dziennikarze nominowani do głównych nagród. 3 kwietnia Kapituła Konkursu pod przewodnictwem rektora-komendanta AON gen. dyw. dr. hab. Bogusława Packa, dokonała wyboru nominowanych spośród kilkudziesięciu kandydatur nadesłanych przez redakcje z całej Polski. Są to:

PRASA

Bartek Bera
(zgłoszony przez Interia.pl) – fotoreporter od lat wspierający wysiłki mające na celu popularyzację problematyki obronności i bezpieczeństwa narodowego oraz budowanie pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego; autor okładek i ilustracji m.in. „Lotnictwa” i „Polski Zbrojnej”, portalu Interia.pl, Wirtualna Polska oraz zdjęć w kalendarzu ZOOM.

Juliusz Ćwieluch (Polityka) – od 10 lat zajmuje się tematyką obronności; posiada imponującą wiedzę i ogromny dorobek w tej dziedzinie; teksty szczególnie wysoko oceniane pod względem merytorycznym, wyróżniają się autorskim spojrzeniem.

Robert Czulda (Wojskowy Instytut Wydawniczy) – dziennikarz współpracujący z Wojskowym Instytutem Wydawniczym, „Nową Techniką Wojskową”, „Lotnictwem” i „Military Technology” i „Raportem WTO”; zastępca redaktora naczelnego „Stosunków Międzynarodowych”, analityk IHS Jane’s.

Zbigniew Lentowicz (Rzeczpospolita) – od lat specjalizuje się w tematyce obrony narodowej ze szczególnym uwzględnieniem przemysłowego potencjału obronnego Polski i inwestycji w szeroko rozumianym sektorze zbrojeniowym;.Michał Majewski (Wprost) - współpracował z „Rzeczpospolitą”, „Dziennikiem”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”; laureat wielu nagród dziennikarskich; współautor (wspólnie z Pawłem Reszką) książki „Zawód: szpieg. Rozmowy z Aleksandrem Makowskim”;

Artur Radwan („Dziennik Gazeta Prawna”) – od kilku lat przygotowuje artykuły prasowe, dotyczące spraw bezpieczeństwa i obronności; interesuje go tematyka NSR i służby zawodowej żołnierzy.

Małgorzata Schwarzgruber („Polska Zbrojna”) – od ponad 20 lat zajmuje się problemami międzynarodowymi; na jesieni 2008 roku swoją karierę zawodową związała z wojskiem jako redaktor „Polski Zbrojnej” w dziale „Bezpieczeństwo”. Od 2010 roku kierowała tym działem.

Mieczysław T. Starkowski („Przegląd Obrony Cywilnej”) – w 2013 r. opublikował m.in.  „Zarządzanie kryzysowe: planowanie ważniejsze od planu”, „Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej”, „Obrona cywilna czy ochrona ludności?”, „Ratujemy polski przemysł”, „Kierunek: interoperacyjność”.

Andrzej Wojtas (Militarny Magazyn Specjalny „Komandos”) – redaktor naczelny Militarnego Magazynu Specjalnego „Komandos”; laureat „Buzdyganu” za rok 2013; inicjator, współautor i redaktor tomu wspomnień „Droga wojownika”, poświęconego gen. Sławomirowi Petelickiemu; inicjator muralu cichociemnych.

Tadeusz Wróbel („Polska Zbrojna”) – dziennikarz „Polski Zbrojnej” od ponad 16 lat, od początku zajmował się sprawami międzynarodowymi (bezpieczeństwo i obronność) oraz techniką; ceniony ekspert ds. konfliktów i bezpieczeństwa międzynarodowego.

TELEWIZJA

Agnieszka Białas
(Telewizja Polska S.A. oddział w Kielcach) – absolwentka kursu kandydatów na korespondentów wojennych misji pokojowych i stabilizacyjnych; autorka m.in. reportaży z Afganistanu.

Dariusz Bohatkiewicz (Program 2 TVP)  – jeden z najbardziej doświadczonych polskich dziennikarzy zajmujących się tematyką międzynarodowych konfliktów zbrojnych, taktyką, uzbrojeniem i wyposażeniem armii; od 20 lat przygotowuje materiały dotyczące członkostwa w NATO i udziału w misjach zagranicznych (od Syrii po Czad); relacjonował wydarzenia na Bałkanach, w Iraku, Afganistanie, Gruzji i Rosji, Izraelu i Palestynie.

Wojciech Brzeziński (Polsat News) – realizuje programy poświęcone nauce i nowym technologiom; popularyzuje osiągnięcia polskiego przemysłu i nauki, zwraca uwagę na potrzeby sprzętowe wojska; autor naukowo-technicznego programu „Horyzont Zdarzeń”.

Radosław Masłowski (Program 2 TVP) – jeden z najbardziej doświadczonych polskich dziennikarzy zajmujących się tematyką wojskowości, obronności i bezpieczeństwa; relacjonował kilkanaście konfliktów na wielu kontynentach.

Wojciech Nomejko (TVP Historia) – wielokrotny korespondent TVP w Iraku, relacjonował wydarzenia w Afganistanie, Syrii na Wzgórzach Golan, Kosowie i Belgradzie; autor cyklu „Security Forum”.

Leszek Wieliczko (Program 1 TVP) – autor kilkudziesięciu reportaży i współautor wielu programów publicystycznych, m.in. „Czas NATO”, „Współcześni wojownicy”, „Z żołnierskiego plecaka”; w latach 1995-2000 z-ca kierownika Programów Wojskowych i Obronnych, w latach 2007-2009 wydawca autorskich wydań magazynu „Celownik”; autor cyklu „Nasza Armia”.

RADIO

Monika Krasińska
(Polskie Radio Katowice) – jako korespondent wojenny dwukrotnie wyjeżdżała do Afganistanu by relacjonować działania żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego, stworzyła cykl audycji „Zrozumieć Afganistan”; swoje spostrzeżenia, informacje o służbie żołnierzy, ich pracy na rzecz miejscowej ludności publikowała na blogu.

Ewa Kwaśnik-Ciągło (Program 1 Polskiego Radia S.A.) – od 3 lat przygotowuje m.in. „Magazyn wojskowy” – cotygodniowy przegląd wydarzeń w polskiej armii, bazujący na najważniejszych informacjach z zakresu obronności z całego kraju.

Ewa Szkurłat (Polskie Radio Kraków) –laureatka wielu nagród dla dziennikarzy - w 2013 r. otrzymała Nagrodę Dziennikarzy Małopolski za reportaż o żołnierzu cierpiącym na syndrom stresu wojennego oraz nominację do nagrody im. R. Kapuścińskiego przyznawanej przez PAP za reportaż o przygotowaniach 6 Brygady Powietrzno-Desantowej do wyjazdu do Afganistanu;

INTERNET

Tomasza Bednarzak
(Wirtualna Polska) – tworzył galerie zdjęć o tematyce popularyzującej wiedzę na tematy obronności, słynące ze starannych opisów, m.in. „Siły Obronne Izraela” oraz „Korea Północna vs. Korea Południowa”; w 2012 r. wyróżniony brązowym medalem "Za zasługi dla obronności kraju”.

Jakub Borowski (Polska Agencja Prasowa) – w PAP od 1994 r., przez większość czasu pisał o sprawach związanych z wojskiem; upowszechnia wiedzę na temat obronności,  szczegółowo i wielostronnie informował o przeprowadzanej modernizacji polskiej armii; towarzyszył żołnierzom w wielu misjach (m.in. Irak, Afganistan, Mali); tylko w 2013 r. stworzył ponad 200 tekstów, poświęconych działaniom MON.

Maksymilian Dura (Defence24.pl / Nowa Technika Wojskowa) – autor kilkuset artykułów przybliżających najnowsze trendy światowego przemysłu zbrojeniowego i pogłębionych analiz dotyczących stanu i barier rozwojowych polskiej armii; interesuje się wszelkimi nieprawidłowościami związanymi z przetargami, programami pozyskiwania nowego uzbrojenia i działań prowadzonych przez instytucje odpowiedzialne za obronność i politykę zbrojeniową.

Dariusz Dymarczyk (ziemiawalecka.pl) – autor około 250 tekstów poświęconych wojsku;  interesuje się poczynaniami regionalnych jednostek, w tym losami żołnierzy i rezerwistów.

Przemysław Henzel (Onet.pl ) – dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, publikuje m.in. w ramach cotygodniowego cyklu „Na linii frontu”, obejmującego problematykę konfliktów i zbrojeń na świecie; w 2013 r. uczestniczył w programie Departmantu Stanu USA dla najlepszych dziennikarzy piszących o sprawach polsko-amerykańskich.

Marcin Ogdowski (Wydawnictwo Ender) – autor powieści „Ostatni świadek” o udziale Polaków w najnowszej historii Afganistanu; autor książki „zAfganistanu.pl” i bloga pod tą samą nazwą; publikuje w serwisie Interia.pl.

Małgorzata Pantke (Wirtualna Polska) – od 2009 r. związana z Wirtualną Polską, głównie serwisem Konflikty.

Aneta Wawrzyńczak (Wirtualna Polska) – poza Wirtualną Polską publikuje m.in. w „Polityce”, „Angorze”, „Zwierciadle”; w 2012 r. nominowana do Pióra Nadziei Amnesty International.

Piotr Woźniak (współpracuje z Rzeczpospolitą) – analityk, konsultant ds. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie; współpracował z ośrodkiem analitycznym Stratfor; dziennikarz portali o tematyce militarnej, a także rp.pl i wprost.pl, rozpoczął pracę nad autorskim projektem KorespondentWojenny.pl; komentuje wydarzenia na Bliskim Wschodzie w mediach.

* * * * *

Spośród nich 28 kwietnia jury ogłosi 4 laureatów nagrody ministra obrony narodowej (szabla i nagrody rzeczowe) oraz 8 laureatów nagrody rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej (halabarda i nagrody rzeczowe).

W konkursie mogli brać udział wszyscy dziennikarze, reprezentujący wszelkie rodzaje mediów: TV, radio, prasę drukowaną, portale internetowe, agencje prasowe, którzy w roku 2013 roku swoimi materiałami dziennikarskimi najbardziej przyczynili się do upowszechniania w społeczeństwie tematyki obronności i bezpieczeństwa.

Nagroda, przyznawana dziennikarzom przez środowisko naukowe Akademii Obrony Narodowej przy udziale resortu obrony narodowej, będzie miała charakter cykliczny. Przyznany rokrocznie tytuł ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa i występujących w jego imieniu przedstawicieli mediów na problemy związane z bezpieczeństwem i obronnością oraz docenienie rzetelnej pracy dziennikarzy podejmujących tę tematykę.

Halabarda – dwuręczna broń drzewcowa, popularna, głównie w Europie Zachodniej, w XIV-XV wieku. Wielokrotnie modyfikowana, w swojej podstawowej wersji miała wysokość ok. 2,5 metra i łączyła w sobie elementy topora, haka i włóczni. Od XVI w. stanowiła element wyposażenia straży miejskiej i pałacowej,a dziś można ją podziwiać m.in. jako broń reprezentacyjną Gwardii Szwajcarskiej.

PZ

autor zdjęć: AON

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Święto wojskowego sportu
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO