moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto stołecznego garnizonu

Żadnemu z pozostałych polskich dowództw nie podlegają jednostki o tak różnym charakterze: łączności, transportowe, ochrony, finansowe i reprezentacyjne – wylicza gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. W 220. rocznicę ustanowienia w stolicy pierwszej oficjalnej polskiej władzy wojskowej unikalna jednostka w polskiej armii obchodzi swoje święto.

– Dowództwo stołecznego garnizonu odgrywa istotną rolę w strukturach obronnych państwa i systemie kierowania siłami zbrojnymi – mówi gen. bryg. Wiesław Grudziński, dowódca Garnizonu Warszawa. Choć w dowództwie funkcjonują  aż 33 różne jednostki i instytucje, najbardziej rozpoznawalną z nich jest Batalion Reprezentacyjny WP. Jego żołnierze razem z orkiestrą reprezentacyjną i szwadronem kawalerii uczestniczą w ciągu roku w około 1400 najważniejszych uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotycznych. Pełnią też straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim. Od listopada 2013 r. w związku z reformą kierowania armią do struktur DGW włączono też wszystkie 20 orkiestr wojskowych.

Jak przypomina gen. Grudziński, ten rok będzie dla pododdziałów reprezentacyjnych czasem wielkich obchodów, m.in. 70. rocznic: bitwy o Monte Cassino, Powstania Warszawskiego, lądowania wojsk alianckich w Normandii oraz 75. rocznicy wybuchu II wojny i 25. rocznicy Okrągłego Stołu.

Jednak DGW to nie tylko zadania reprezentacyjne. Do obowiązków dowództwa należy też zaopatrywanie 280 warszawskich instytucji wojskowych w niezbędny sprzęt i umundurowanie. Są też logistykami dla żołnierzy pełniących służbę poza granicami kraju i ordynariatów polowych.


Żołnierze z Pułku Ochrony i 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego zapewniają transport szefostwu MON oraz ochronę najważniejszych stołecznych budynków resortu obrony, Dowództw Generalnego i Operacyjnego oraz Sztabu Generalnego. Natomiast podległe DGW 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławski Pułk Dowodzenia i 24 Polowa Baza Techniczna Wojsk Łączności w Opolu dbają o funkcjonowanie systemu kierowania i dowodzenia armią, łączność satelitarną, radiową i sieć komputerową.

– Zajmujemy się też szkoleniem – dodaje rzecznik DGW ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Jak wylicza, Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Kondycyjny w Mrągowie organizuje obozy kondycyjne dla pilotów oraz turnusy rehabilitacyjne dla żołnierzy powracających z misji.

DGW swoje święto obchodzi 19 kwietnia, w rocznicę ustanowienia w Warszawie w 1794 r. pierwszej polskiej władzy wojskowej. – W tym roku dzień ten wypadł w okresie Świąt Wielkanocnych, dlatego obchody przenieśliśmy na 23 kwietnia – tłumaczy ppłk Klejszmit-Bodziuch.

Rozpocznie je msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożone zostaną kwiaty m.in. na grobie byłego dowódcy GW gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystej zbiórki świętować będą żołnierze i pracownicy DGW.

***
Dowództwo Garnizonu Warszawa swoje święto w rocznicę ustanowienia w stolicy pierwszej oficjalnej polskiej władzy wojskowej obchodzi od 2008 roku. 19 kwietnia 1794 r. po zwycięskiej bitwie warszawskiej – największym starciu zbrojnym insurekcji kościuszkowskiej – wojska polskie zmusiły Rosjan do opuszczenia stolicy. Tymczasowa Rada Zastępcza mianowała wówczas generała lejtnanta Stanisława Mokronowskiego na stanowisko komendanta Miasta Wolnego Warszawy i Siły Zbrojnej Księstwa Mazowieckiego. Po I wojnie światowej 10 listopada 1918 r. szef Sztabu Generalnego gen. Tadeusz Rozwadowski powołał na stanowisko komendanta Miasta Warszawy i okolicy płk. Henryka Minkiewicza. W okresie międzywojennym władzy wojskowej w stolicy podlegały pododdziały reprezentacyjne – kompania zamkowa i szwadron honorowy oraz niektóre stołeczne jednostki. Po wyzwoleniu prawobrzeżnej Warszawy 14 września 1944 r. na Pradze rozpoczęła działalność pierwsza po wojnie komenda Garnizonu Warszawa. Natomiast Dowództwo Garnizonu Warszawa powstało 1 sierpnia 1995 r. Jego pierwszym dowódcą został gen. bryg. Stefan Włudyka. Dziś w dowództwie i 33 podległych jednostkach służy 3713 żołnierzy oraz 1960 pracowników cywilnych.

AD

autor zdjęć: Arch. DGW

dodaj komentarz

komentarze


Invictus w zimowym stylu
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Będą kolejne „Daglezje-P”
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Spadochroniarze na Podlasiu
Szef MON-u w Brukseli
Pierwszy skok
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zimowy sprawdzian podchorążych
Eurofightery znowu w Polsce
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W rezerwie pasywnej będą oceny
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Lekcje z frontu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Cud w Trewirze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zielone światło dla Barbary
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
„Avenger” na Monte Cassino
Nowe śmigłowce kawalerii
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Śnieg może być groźną bronią
Nowy szef CWCR
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ślubowanie kadetów OPW
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO