moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Posłowie o umowach offsetowych

Resort obrony, a nie Ministerstwo Gospodarki, będzie zajmował się umowami offsetowymi. Zniknie także próg 5 mln euro jako warunek zawarcia takiej umowy. To jedne z najważniejszych zmian wprowadzonych do ustawy określającej zasady zakupu zagranicznego sprzętu dla wojska. Jej nowelizacja ma wzmocnić polski potencjał przemysłu obronnego.


To rząd zaproponował zmiany w ustawie o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz niektórych innych ustaw, w skrócie: offsetowych. Są one zawierane przez Skarb Państwa z zagranicznym partnerem, który realizuje kontrakt na dostawę sprzętu wojskowego. W ramach offsetu dostawca może zostać zobowiązany na przykład do przeniesienia produkcji poszczególnych elementów do Polski czy przekazania technologii. W przesłanym do sejmu dokumencie zmieniającym obowiązującą ustawę znalazło się prawie 30 poprawek. Przez ostatnie dwa miesiące projektem nowelizacji zajmowała się Podkomisja Obrony Narodowej. W środę jej przewodnicząca Renata Butryn (PO) przedstawiła posłom Komisji Obrony Narodowej efekty prac.

Co się zmieni? Przede wszystkim charakter offsetu z ekonomicznego na obronny. – Prawo europejskie stanowi, że kryterium stosowania offsetu może być tylko i wyłącznie występowanie podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa – tłumaczył wiceminister Czesław Mroczek podczas pierwszego posiedzenia Komisji poświęconej nowelizacji ustawy.

Nowe umowy offsetowe mają więc służyć ochronie podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa, a nie gospodarczych. Dlatego też będą one zawierane z przedsiębiorstwami z branży obronnej. Konsekwencją tej zmiany jest przeniesienie obowiązku zajmowania się umowami offsetowymi i nadzorowania ich z Ministerstwa Gospodarki do Ministerstwa Obrony Narodowej. Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Obrony Narodowej posłowie zaproponowali, by wprowadzić przepisy przejściowe. Zgadza się na to MON. W efekcie, mimo wejścia w życie nowych przepisów, resort gospodarki będzie zawierał umowy offsetowe wówczas, gdy postępowanie przetargowe już się toczy. Dotyczy to na przykład rozpoczętej procedury przetargowej na dostawę śmigłowców dla wojska.

Zniesiono obowiązujący dotychczas wymóg zawierania umowy offsetowej w przypadku zamówień, których wartość przekracza 5 mln euro. Ten próg był krytykowany przez Komisję Europejską. Nowelizacja ustawy offsetowej upraszcza także stosowane dotychczas procedury offsetowe oraz ogranicza tzw. uznaniowość. Zwiększa przy tym odpowiedzialność zagranicznego dostawcy z tytułu niedopełnienia warunków umowy. Została również zawężona lista offsetobiorców, czyli firm, które będą mogły realizować umowę offsetową. Chodzi o to by, nie doszło do sytuacji, w której podstawiona firma przejmie zobowiązanie offsetowe. Sprecyzowano ponadto przepisy dotyczące sposobu wyceny wartości oferty.

Dokument zakłada także utworzenie komitetu offsetowego, czyli organu opiniodawczo-doradczego ministra obrony narodowej. Zgodnie z propozycją posłów w jego skład – oprócz osób wskazanych przez poszczególne resorty – wejdą przedstawiciele środowiska offsetobiorców.

Dlaczego przygotowano zmiany? Polska musiała dostosować swoje przepisy do obowiązujących w Unii Europejskiej. Znowelizowana ustawa offsetowa będzie zgodna z traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a zwłaszcza z zapisem o możliwości podejmowania przez każde państwo członkowskie UE środków, jakie uważa za konieczne do ochrony swojego bezpieczeństwa.

– Zmiany wynikają także z konieczności równoczesnego budowania zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiarygodnych zdolności przemysłowych do zabezpieczenia pozyskiwania sprzętu wojskowego – mówił w marcu podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej wiceminister Czesław Mroczek, przedstawiając projekt zmian.

Posłowie z Komisji przyjęli sprawozdanie podkomisji i zaakceptowali wprowadzone do ustawy zmiany. Teraz projekt nowelizacji trafi pod obrady Sejmu.

JT

autor zdjęć: Jan Jorgensen

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1398409740
Nie ma takiego prawa , które zastąpiło by zdrowy rozsadek. Mnie interesują szybkie zmiany oraz krótkie terminy dotyczące decyzji przy wykonywaniu modernizacji armii.
39-FF-C3-6D

Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Palmiry – miejsce kaźni
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Tajna misja polskiej agentki
W Jachrance o skokach spadochronowych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ferie w mundurze
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wielki test w West Point coraz bliżej
Priorytety dla armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Telefon zaufania dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Pamiętamy o Niezłomnych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Przerwany lot „Orlika”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza morski „Dragon”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lotnictwo i kobiety
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Leopardy jadą na poligon
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO