moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

94 lata Komendy Portu Wojennego Gdynia

Dostarcza na okręty środki bojowe, paliwo i żywność, wykonuje podstawowe naprawy sprzętu okrętowego, odpowiada za zabezpieczenie przeciwpożarowe, przeciwpowodziowe, medyczne, transportowe, a także za ochronę wszystkich obiektów w jednostkach podległych 3 Flotylli Okrętów. To tylko niektóre z zadań realizowanych na co dzień przez Komendę Portu Wojennego Gdynia. Dziś w Porcie Wojennym w Gdyni uroczyście obchodzono rocznicę powstania najstarszej i obecnie największej jednostki logistycznej Marynarki Wojennej.


W uroczystościach rocznicowych uczestniczył dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Mordel, przedstawiciele jednostek zaopatrywanych przez KPW Gdynia oraz zaproszeni goście. W trakcie uroczystości przedstawiciele Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej nadali KPW Gdynia medal pamiątkowy 25-lecia działalności Okręgu Pomorskiego Związku. W odczytanym akcie nadania podkreślono „patriotyzm i kultywowanie tradycji bojowych żołnierza polskiego” w tej jednostce.

W trakcie przemówienia dowódca 3 Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Mordel podkreślił rolę, jaką odgrywa Komenda Portu Wojennego dla sprawnego działania Flotylli i ogromny wysiłek, jaki w wykonywanie swoich obowiązków na co dzień wkładają marynarze i pracownicy KPW Gdynia. Z kolei komendant Portu Wojennego Gdynia kmdr Andrzej Łysakowski podziękował zebranym za czytelne sygnały szacunku i uznania, jakim KPW Gdynia szczyci się w swoim środowisku.

Po uroczystości zaproszeni goście mogli zapoznać się z częścią wyposażenia i sprzętu, jakim dysponuje Komenda, w tym z nowoczesną mobilną kontenerową salą opatrunkową poziomu 1 oraz polową bazą obsługowo-remontową służącą do bieżących napraw pojazdów mechanicznych na podwoziach kołowych i gąsienicowych.

****
Komenda Portu Wojennego Gdynia jest najstarszą i największą jednostką logistyczną Marynarki Wojennej. Obecnie zaopatruje i zabezpiecza okręty oraz brzegowe jednostki wojskowe bazujące na Oksywiu i w Helu. Do podstawowych zadań KPW Gdynia należy zaopatrywanie okrętów na lądzie i morzu w materiały pędne i smary, amunicję artyleryjską i strzelecką, rakiety, torpedy, miny, wyposażenie chemiczne, żywność, wodę, przedmioty zaopatrzenia mundurowego oraz inne rzeczy niezbędne do właściwego funkcjonowania. Dodatkowo KPW Gdynia prowadzi naprawy sprzętu specjalistycznego, jak również zabezpiecza ochronę portu wojennego.
Oprócz pododdziałów stricte logistycznych, strukturę Komendy PW Gdynia tworzą między innymi zespoły: wsparcia, techniczny, zabezpieczenia, sekcja bezpieczeństwa, medyczna, zamówień publicznych i warsztaty remontowe. Oprócz tego w strukturze znajduje się Punkt Bazowania Hel, wojskowa straż pożarna oraz zespół sportowy Marynarki Wojennej.

Historia
Datę 28 kwietnia 1920 r. uznaje się za historyczny początek dziejów Komendy Portu Wojennego Gdynia. Pierwsze struktury sformowano w Pucku. Dowództwo Komendy Portu Wojennego w Pucku objął płk mar. Witold Panasewicz (od 1922 r. w stopniu kmdr). Port Wojenny w Pucku uruchomiono wczesną jesienią 1920 r. Ze względów natury hydrograficznej i technicznej port w Pucku nie miał szans na rozbudowę w kierunku potrzeb tworzonej Marynarki Wojennej, dlatego też zapadła decyzja o budowie portu w Gdyni. W dniu 1922 r. weszła w życie "Pokojowa Organizacja Marynarki Wojennej", w której pojawiła się pełna nazwa "Komenda Portu Wojennego Gdynia".
Od 1923 r. funkcjonował Tymczasowy Port Wojenny i Przystań dla Rybaków (dzisiejsze Nabrzeże Francuskie). W 1927 roku przeniesiono z Pucka do Gdyni Warsztaty Portowe MW (WP MW), które już od 1929 r. zaspokajały podstawowe potrzeby floty. W latach 1934-39 w dużym stopniu wykonano rozbudowę WP MW w ramach przekształcenia w Stocznię MW. W 1931 r. podporządkowano KPW Gdynia Kadrę Szeregowych Floty. W maju 1939 r. w okresie przygotowań obronnych koniecznością stało się umocnienie lądowej obrony wybrzeża, w tym baz portowych w Gdyni i Helu, a Dowództwo Lądowej Obrony Wybrzeża funkcję zaopatrzenia jednostek lądowych powierzyło właśnie KPW Gdynia. Wykorzystanie etatowego aparatu KPW Gdynia dla celów logistycznych LOW przyczyniło się do wykonania dużej części zadań warunkujących możliwość długotrwałego kontynuowania walki. Powojenne dzieje jednostki otwiera powołanie rozkazem Naczelnego Dowódcy WP z 1945 r. Głównego Portu Marynarki Wojennej, który w 1947 roku przyjmuje nazwę KPW Gdynia. Jej skład to: Komenda, Obsługa Nabrzeży i Przystani, podręczny warsztat KPW, Komenda Ochrony, Ambulatorium, izba chorych, Oddział Nurków oraz Wydział Administracyjno-Gospodarczy. Komendzie Portu podporządkowano portowy tabor pływający oraz Oddział Nurków dysponujący holownikiem „NUREK”. Rozkazem Szefa Sztabu Generalnego WP z 1950 r. utworzono Szefostwo Tyłów MW (od 1953 r. Zarząd Tyłów MW), co tym samym spowodowało rozwiązanie komend portów. Reorganizacje z lat 1951–1957 nie stworzyły różnic w systemie zaopatrywania i MON podjął decyzję o odtworzeniu komend portów wojennych. Ponownie sformowano KPW Gdynia w 1957 r. i podporządkowano Dowódcy MW. W 1965 r. KPW Gdynia rozkazem DMW podporządkowano Dowódcy 9. Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego WP z 1989 r. rozkazem Dowódcy MW Komenda Portu Wojennego Gdynia podporządkowana została Dowódcy 3. FO, w strukturach której funkcjonuje do chwili obecnej. Komendantem Portu Wojennego Gdynia jest kmdr Andrzej Łysakowski.

Pełna historia Komendy Portu Wojennego dostępna jest na stronie internetowej: http://www.kpwgdynia.mw.mil.pl/index.php?akcja=historia

Tekst: Piotr Wojtas

red. PZ

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Zachować właściwą kolejność działań
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Głos z katyńskich mogił
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kadisz za bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO