moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PACAST nauczy oficerów, jak dowodzić

Można na nim trenować natarcie i obronę, przemarsz wojsk, walkę w mieście, a nawet forsowanie rzeki. Takie możliwości zapewnia system symulacji taktycznej PACAST. Jako jedyni w Polsce korzystają z niego kursanci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Na komputerowych mapach planują operacje taktyczne, a do dyspozycji mają wirtualne transportery i czołgi.


Uczelnia z Wrocławia kupiła system PACAST (Polish Academy Command and Staff Trainer) w ubiegłym roku. – Kilka tygodni zajęło nam wdrożenie oprogramowania i przygotowanie kadry do prowadzenia zajęć – wyjaśnia mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Pierwsza grupa kursantów ukończyła już szkolenie w systemie PACAST. – Niedawno wirtualny trening dowodzenia wojskami rozpoczęła druga grupa oficerów.

System ten pozwala na prowadzenie treningów z taktyki. Można go także wykorzystać w szkoleniu zespołów reagowania kryzysowego na wypadek, na przykład, powodzi. Z oprogramowania korzystają oficerowie – od podporucznika do kapitana. Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska ma 22 stanowiska komputerowe dla ćwiczących.

Jak wygląda szkolenie na symulatorze? – Pomysły na scenariusze ćwiczeń są różne. Ograniczeniem może być tylko wyobraźnia kierownictwa – wyjaśnia mjr Marcin Bielewicz, wykładowca WSOWL.

Młodzi dowódcy na ekranach komputerów widzą mapy, a do dyspozycji mają wirtualne pojazdy, m.in. transportery i czołgi. – System nie wymaga dodatkowego oprzyrządowania w postaci manipulatorów, joysticków i trenażerów, bo symulacja nie ma odwzorowania 3D. Szkoleni posługują się znakami taktycznymi, które są umieszczane na mapach – dodaje mjr Bielewicz.


Oficerowie mogą wirtualnie kierować natarciem, obroną, prowadzeniem działań opóźniających, walką w terenie zurbanizowanym lub górskim. System pozwala na przeszkolenie żołnierzy także z forsowania rzek oraz pokaże, jak zaplanować trasy przemarszu. Żołnierze muszą brać pod uwagę także warunki pogodowe podczas wykonywania zadania. – Wpływają one, na przykład, na mobilność wojska oraz widoczność w terenie. Źle oszacowana trasa czy niewłaściwe użycie wozów bojowych zostaną od razu przez system zweryfikowane jako błąd – wyjaśnia wykładowca. W dwóch salach na symulatorze może ćwiczyć po 11 osób. – Można ułożyć scenariusz szkolenia tak, by jedna grupa trenowała natarcie, a druga obronę – mówi mjr Piotr Szczepański.

Wykładowcy podkreślają, że najważniejsze, by ćwiczący nie bali się podejmowania decyzji. – Nie dajemy im gotowych rozwiązań. Muszą przewidywać niektóre sytuacje i na bieżąco reagować na zmieniający się scenariusz ćwiczeń – dodają. Major Bielewicz podkreśla, że system umożliwia szkolenie oficerów z wielu różnych dziedzin. Ćwiczenia z jego użyciem są tańsze i bezpieczniejsze niż prowadzone w terenie. – Poza tym nie wszystkie scenariusze można przećwiczyć na poligonie – wyjaśnia major.

System PACAST wyprodukowała niemiecka firma CAE Elektronik GMBH. Koszt oprogramowania to kilkaset tysięcy złotych. Z tego typu rozwiązania korzystają także uczelnie wojskowe w Niemczech, Włoszech, Irlandii, Austrii, Finlandii i Norwegii. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych jest obecnie jedynym ośrodkiem akademickim w kraju, który korzysta z tego systemu. Szkoła dysponuje także systemami Śnieżnik, Ortles, SK1-Pluton oraz Beskid.

Uczelnia z Wrocławia kształci przyszłych dowódców oraz cywilnych studentów. Obecnie uczy się w niej prawie tysiąc podchorążych oraz około 2 tysięcy cywilów. Dodatkowo uczelnia prowadzi różnego rodzaju kursy (kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy), w których bierze rocznie udział około 1400 wojskowych.

MKS

autor zdjęć: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych

dodaj komentarz

komentarze

~wcy-maniak
1401724140
Zapraszamy do AON i WAT - gdzie użytkowany jest symulator SWD-T produkcji polskiej. Jest to symulator pozwalajacy na symulację konstruktywną szczebla taktycznego operujący na produktach mapowych MON i strukturach SZ RP. Czy ktoś próbował porównać możliwości symulatorów?
48-B9-1E-15

Którą drogą do armii?
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Śnieg może być groźną bronią
Nowoczesna łączność dla armii
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Cud w Trewirze
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Zielone światło dla Barbary
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lekcje z frontu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Air Show ’25 – do zobaczenia
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Avenger” na Monte Cassino
Wojenny bohater na szubienicy
Szef MON-u w Brukseli
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO