moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef NATO w Warszawie

Największą odpowiedzialnością NATO jest obrona jego członków, dlatego Sojusz będzie stał ramię w ramię z Polską, tak jak Polska stoi ramię w ramię z NATO – zapewniał sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen po spotkaniu z ministrami Tomaszem Siemoniakiem i Radosławem Sikorskim. Dzisiaj szef NATO spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.


Głównym tematem rozmów był konflikt na Ukrainie i jego znaczenie dla polityki NATO. Jak zaznaczył na konferencji prasowej Rasmussen, bezprawna i nieuzasadniona agresja Rosji wobec Ukrainy jest wyzwaniem dla bezpieczeństwa Europy. – Odpowiadając na nią, NATO przeprowadza wzmożone ćwiczenia wojskowe i dziś nasze statki morskie i powietrzne pokazują, że jesteśmy obecni od Bałtyku po Morze Czarne – podkreślał szef Sojuszu.

Dodał, że NATO jest gotowe do podjęcia następnych kroków, jeśli będzie taka potrzeba. – Wyciągamy wnioski z kryzysu ukraińskiego, wzmacniamy nasze wysiłki związane z bezpieczeństwem i pomagamy Ukrainie w przeprowadzeniu w tym kraju reformy obronności – wyliczał Rasmussen.

Natomiast minister Siemoniak stwierdził, że kryzys ukraiński jest największym wyzwaniem dla państw zachodnich od czasów zimnej wojny. – Podejmowane w tej sprawie przez NATO kroki uważamy za adekwatne – dodał szef MON. Tomasz Siemoniak podziękował jednocześnie sojusznikom za wzmocnienie misji Air Policing w krajach bałtyckich oraz obecność amerykańskich wojsk w Polsce.


Film: NATO

Polscy ministrowie mówili także w trakcie konferencji o naszych oczekiwania dotyczących wrześniowego szczytu NATO. – Wydarzenia na Ukrainie powinny być impulsem do opracowania nowej natowskiej strategii bezpieczeństwa – stwierdził Siemoniak. Jego zdaniem, potrzebne jest też zwiększenie obecności Sojuszu w Polsce i we wschodniej Europie.

– Ważne też, aby inne państwa NATO zwiększyły swoje budżety na obronę biorąc przykład z Polski – mówił szef resortu obrony. Jak wyliczył, przez ostatnie siedem lat przyrost budżetu obronnego wyniósł w naszym kraju ponad 25 procent.

Pytany o deklaracje prezydenta Rosji Władimira Putina o wycofywaniu wojsk z granicy z Ukrainą, Rasmussen stwierdził, że nie jest w stanie potwierdzić tej informacji. – Podchodziłbym do takich deklaracji z dużą ostrożnością, jednak gdyby tak faktycznie było, byłby to krok w dobrym kierunku – dodał minister Siemoniak.


W czwartek sekretarz generalny NATO spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Rozmowy zostały zdominowane przez kryzys ukraiński oraz przygotowania do jesiennego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent przypomniał, że Polska, jako jeden z nielicznych krajów Sojuszu, utrzymuje poziom wydatków na obronność na poziomie zbliżonym do zalecanych w NATO 2 proc. PKB. Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewnił, że będziemy starali się nie tylko kontynuować tę politykę, ale być może nawet zwiększyć budżet armii. – Będę o tym rozmawiał z rządem – zapowiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent wyraził też nadzieję, że uda się przekonać inne kraje natowskie do tego, aby zwiększyły wysiłek obronny. – Warto pamiętać, że w tym samym czasie kiedy Rosja zwiększała finansowanie własnych sił zbrojnych, wiele krajów natowskich to finansowanie w sposób istotny zmniejszyło – wspomniał.

– Kolektywna obrona to podstawowe zadanie NATO. Obrona naszych wartości, obrona naszego bezpieczeństwa i obrona każdego członka Sojuszu – oświadczył sekretarz generalny NATO. W swoim wystąpieniu przypomniał także jesienne ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013”. – Dziś, kiedy dostrzegamy najpoważniejszy kryzys w czasie naszego pokolenia , który rozwija się u granic NATO możemy powiedzieć bardzo wyraźnie, że te ćwiczenia zorganizowane w Polsce były dobrymi ćwiczeniami w odpowiednim czasie i odpowiednim miejscu – ocenił.


Ostatnim oficjalnym punktem wizyty Andersa Fogh Rasmussena w Polsce było spotkanie z Donaldem Tuskiem. Premier polskiego rządu i sekretarz generalny NATO rozmawiali m.in. o współodpowiedzialności finansowej za obecność NATO w Polsce. – Deklarujemy gotowość brania na siebie odpowiedzialności za część organizacyjno-finansową i jesteśmy otwarci na rozmowy w tej kwestii – mówił premier.

* * * * *

Napięta sytuacja na Ukrainie trwa od kilku miesięcy. Kryzys rozpoczął się od demonstracji w Kijowie, które doprowadziły do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza. Szybko w konflikt wmieszała się Rosja. W wyniku jej działań od Ukrainy został odłączony Krym. Niedługo potem niepokoje objęły południowo-wschodnią część kraju, gdzie wspierani przez Rosję separatyści dążą do uniezależnienia się od rządu w Kijowie. Od połowy kwietnia trwa operacja ukraińskiego wojska, które próbuje odzyskać zajęte przez prorosyjskich separatystów budynki rządowe w miastach wschodniej Ukrainy. Blokujący je ludzie wysuwają żądania większej autonomii oraz zacieśnienia więzi z Rosją. W ostatnich dniach walki toczyły się m.in. w Mariupolu, Konstantynówce, Ługańsku, Słowańsku i Odessie. W ich trakcie w Słowiańsku poległo dwóch żołnierzy, a w Odessie zginęło ponad 40 osób. Kilka dni temu prezydent USA Barack Obama zagroził Rosji wprowadzeniem kolejnych sankcji, jeśli będzie dalej wpływać na destabilizację sytuacji na Ukrainie i zakłóci zaplanowane na 25 maja wybory prezydenckie.

MC, AD

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON, Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Premiera

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
WAM wraca po latach
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Honor weteranom misji!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO