moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Referendum na wschodzie Ukrainy

W obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie odbyło się referendum zorganizowane przez prorosyjskich separatystów walczących przeciwko rządowi w Kijowie. Jak twierdzą organizatorzy, miażdżąca większość głosujących opowiedziała się za odłączeniem od Ukrainy. Mimo mniejszych incydentów, głosowanie przebiegało spokojnie.


Uczestnicy głosowania w obwodach odpowiadali tylko na jedno pytanie, czy są za powstaniem Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. – 89,07 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością, a 10,19 proc. było przeciwnych – oświadczył kilka godzin po zakończeniu głosowania przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin. – Można to uważać za rezultat końcowy – powiedział Lagin. Dodał, że frekwencja wyniosła 74,87 proc. Nie wiadomo na razie, jakie wyniki są w obwodzie ługańskim.

Głosowanie przebiegało w miarę spokojnie. Jedynie w Krasnoarmiejsku w wymianie ognia zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Na razie nie wiadomo dokładnie, kto i dlaczego strzelał. Początkowo pojawiła się informacja, że do ludzi zaczęli strzelać funkcjonariusze jednostki specjalnej „Dniepr”, jednak ukraińskie MSW zaprzeczyło. Także w noc poprzedzającą referendum i w niedzielę doszło do kilku starć separatystów z ukraińską armią m.in. w Słowiańsku. Ukrinform podaje, że nad ranem w niedzielę napastnicy ostrzelali z moździerzy ochranianą przez ukraińskie siły bezpieczeństwa miejscową wieżę telewizyjną w Słowiańsku. „Ukraińska Prawda” donosi, że w sobotę milicja zatrzymała pod Słowiańskiem grupę uzbrojonych separatystów, którzy przewozili ok. 100 tysięcy już wypełnionych kart wyborczych. Znalezione karty były wypełnione „za” niepodległością samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Zatrzymani mężczyźni mieli przy sobie również karabiny, pistolety i naboje, a także wstęgi św. Jerzego, uznawane w Rosji za symbol zwycięstwa nad faszyzmem, a ostatnio – znak rozpoznawczy prorosyjskich separatystów.

Władze w Kijowie twierdzą, że referenda są nielegalne. W niedzielę kolejny raz oświadczył to prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Nazwał referendum „krokiem w przepaść”. „Zwolennicy ogłoszenia niepodległości nie rozumieją, że to oznacza całkowite zniszczenie gospodarki i programów pomocy socjalnej oraz obniżenie standardów życia wszystkich. To krok w przepaść dla regionu” – czytamy na stronie internetowej prezydenta. W opublikowanym komunikacie MSZ Ukrainy stwierdziło, że separatystyczne referenda na wschodzie Ukrainy „nie mają mocy prawnej” i „nie będą miały żadnych następstw dla jedności terytorialnej Ukrainy”. MSZ stwierdziło, że referenda były „przestępczą farsą” finansowaną przez Rosję.

Według organizatorów frekwencja w lokalach była bardzo wysoka. – Jest znacznie powyżej oczekiwań. Ludzie w kolejkach do lokali i komisje wyborcze pracują na pełnych obrotach – mówił w niedzielę rano Roman Lagin. Ogłosił, że podczas referendum będą działały 53 komisje wyborcze, a wszystkich punktów do głosowania będzie ponad 1,5 tys. Wyniki głosowania zostaną uznane bez względu na frekwencję. Obserwatorów na referendum nie będzie. Nikt się nie zgłosił – powiedział.

Głównie dlatego, że jego wyników, poza samymi organizatorami i pewnie Rosją nikt nie zamierza uznawać. Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu. Także polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym informuje: „Polska nie uznaje niedzielnych referendów zorganizowanych przez prorosyjskich separatystów w Doniecku i Ługańsku”.

W kwietniu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 71 proc. mieszkańców kraju opowiedziałoby się w referendum za państwem unitarnym.

dafa, pap

autor zdjęć: www.kyivpost.com

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Polki pobiegły po srebro!
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Nie szpital, a instytut
„Ryś” z laserem
Przysięga w Limanowej
Piedimonte – samobójcza misja
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ratownicy na medal
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Honor weteranom misji!
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
By Polska była bezpieczna
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Pokazali bojowego ducha
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO