moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie rządów V4 o bezpieczeństwie

Jeśli nie będziemy mieć wspólnego stanowiska w sprawie obrony i energetyki, przegramy wielką batalię o przyszłość Europy – podkreślał premier Donald Tusk podczas spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie. Okazją do rozmów jest szczyt GLOBSEC (Bratislava Global Security Forum). W piątek w stolicy Słowacji spotkają się ministrowie obrony państw Grupy.


–  Kryzys na Ukrainie wymaga testu solidarności w jeszcze większym stopniu niż dotychczas. Europa nie będzie bezpieczna, dotyczy to także Grupy Wyszehradzkiej, jeśli nie wejdziemy na wyższy stopień solidarności energetycznej – przekonywał Donald Tusk. Drugim kluczowym elementem zapewnienia stabilizacji i bezpieczeństwa na kontynencie jest według szefa polskiego rządu stała i widoczna obecność wojsk NATO w krajach granicznych Unii Europejskiej. – Obecność NATO – jeśli chodzi o infrastrukturę i konkretne jednostki – powinna być o wiele wyraźniejsza w krajach bałtyckich, w Polsce, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii, tzn. tam, gdzie graniczymy z regionem niestabilnym. To zmniejsza ryzyko konfliktu, a nie je zwiększa. Będziemy przekonywać do takiego podejścia – zapewniał Tusk.

Przypomniał jednocześnie, że Grupa Wyszehradzka „powstawała jako praktyczny wymiar solidarności państw, które mimo różnicy interesów postanowiły wspólnie budować strategię wejścia do Unii”. Zdaniem premiera solidarność to jedyna skuteczna zasada, która może połączyć państwa UE „wtedy, kiedy trzeba podjąć decyzje, które nie respektują wszystkich indywidualnych interesów". Jak ocenił Tusk, Unia potrafiła działać solidarnie, „ze zdolnością poświęcenia części swojego interesu na rzecz interesu wspólnoty".

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji wokół konfliktu między Ukrainą i Rosją, premier zaznaczył: „Dzisiaj na wschód od polskiej granicy problemem nie jest nacjonalizm ukraiński, ale agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy”.

Po południu w lunchu roboczym premierów państw Grupy Wyszehradzkiej uczestniczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Okazją do spotkania premierów państw Grupy Wyszehradzkiej był odbywający się w Bratysławie szczyt GLOBSEC (Bratislava Global Security Forum). Bierze w nim udział ponad 800 gości z 65 krajów – wśród nich m.in. premierzy Polski, Ukrainy, Słowacji, Czech, Węgier i Czarnogóry, sekretarz generalny NATO, a także ministrowie spraw zagranicznych Szwecji, Litwy, Łotwy, Mołdawii i Egiptu.

W czwartek we Wrocławiu spotkają się ministrowie obrony Polski i Czech. Tematem rozmów Tomasza Siemoniaka i Martina Stropnickýego ma być sytuacja na Ukrainie i zbliżający się szczyt NATO w Newport w Walii. Obaj ministrowie pojadą później do Bratysławy, gdzie wezmą udział w spotkaniu szefów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej.

Dafa, pap, premier.gov.pl

autor zdjęć: M. Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400248080
Wyjaśniam kiedy Euro. 1. Równy zakup surowców. np. Helmut kupuje od Wołodi gaz za 420 euro . Marek za 530 euro. Kto na wspólnym rynku jest bardziej konkurencyj ? 2. równa polityka fiskalna. Marek otworzył sklep internetowy. Kupuje kulke z 1 euro w Hiszpanii i sprzedaje ją do Anglii z zyskiem 1 % +Vat. Cena kulki dla indywidualnego w Anglii to OK 1, 25 euro , bo w polsce jest VAT na kulkę 24 %. Helmut wywęszył , że to niezły biznes i jeszcze , że ta kulka w RFN jest opodatkowana 7 % VAT stąd jak zaoferuje ja Anglikom w cenie 1,19 euro to pomimo niższej ceny ma większy zysk 10 %. polityka monetarna. Haelmut chce kupić sklep internetowy za 500 euro. Dostanie kredy na 4 % + dopłatę w wysokości 1/3 z niemieckiego funduszu wspierania przedsiębiorczości + 1/3 dotacji na sprzeda na rynki inne. = spłaca tylko 160 euro prze 30 lat. Marek musi wziąć całość z odsetkami ok 23 % + opłata manipulacyjna. i jak mają konkurować na wspólnym rynku ? p.s. Euro tak ale: wspólny akup surowców, wspólna polityka fiskalna, wspólna polityka monetarna. p.s.II . a i tak będziemy przegrać infrastrukturą .... .
39-FF-C3-6D
~scooby
1400181000
Bez Niemców w UE zostaje jeszcze 420 mil ludzi. Może się z Nimi dogadać jak Niemcy będą pilnować swoich cen i nie dopuszczać innych.
39-FF-C3-6D

Ameryka daje wsparcie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
Przysięga w Limanowej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ratownicy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Podróż po AWACS-ie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Pokazali bojowego ducha
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO