moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ministrowie obrony w Bratysławie

Zwiększenie wydatków na obronność, sytuacja na Ukrainie i utworzenie wspólnej grupy bojowej – to tematy, które zdominowały dzisiejsze spotkanie ministrów obrony narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej. – Chcemy, aby Grupa Wyszehradzka była realnym projektem i liczę na konkretne zdolności – podkreślał w Bratysławie Tomasz Siemoniak, szef polskiego MON.


Okazją do rozmów była odbywająca się w stolicy Słowacji konferencja GLOBSEC (Global Security Forum). W Bratysławie spotkali się szef MON Tomasz Siemoniak, minister obrony Czech Martin Stropnicky, wiceministrowie obrony Węgier Tamas Varga oraz Słowacji Milosz Koterec. Ministrowie rozmawiali o współpracy obronnej państw V4. Dominującym tematem okazała się napięta sytuacja na Ukrainie oraz zagadnienia związane z Wyszehradzką Grupą Bojową, która powstanie w ramach Unii Europejskiej.

Dokument o jej powołaniu ministrowie obrony podpisali w Wyszehradzie w marcu tego roku. Pełną gotowość bojową grupa powinna osiągnąć w 2016 roku. Będzie liczyła trzy tysiące żołnierzy, a pokieruje nią polski oficer. Pomysł powołania trzynastu takich grup narodził się dziesięć lat temu. W razie potrzeby mają one podejmować interwencję na obszarze do sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli. Za każdym razem będą musiały posiadać mandat ONZ.


Podczas dzisiejszego spotkania minister Siemoniak nawiązał też do pojawiających się w ostatnim czasie apeli o zwiększenie wydatków na obronność w krajach NATO. – Samo podpisywanie dokumentów nie zwiększy bezpieczeństwa w regionie – mówił. Przyznał, że zarówno wzmocnienie obecności wojskowej NATO na Wschodzie, jak i zwiększenie wydatków na obronę to kwestie skomplikowane. – Ale wydaje mi się, że jest to precyzyjna, jasna odpowiedź na obecne wyzwania – dodał Siemoniak. Według niego wydatki na obronność w krajach Grupy Wyszehradzkiej powinny wrócić do poziomu, który „odpowiada potrzebom”. – Polska w ciągu ostatnich 5 lat zwiększyła realny poziom wydatków obronnych o 25 proc. Ponad 20 proc. z tego jest kierowane na modernizację – podkreślał minister.

Martin Stropnicky, czeski minister obrony, odnosząc się do idei przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki obronne, podkreślił, że jest to zasada, której nie da się zrealizować natychmiastowo. Wyraził jednak nadzieję, że Czechy uzyskają taki budżet na obronność mimo kryzysu gospodarczego. – Celem jest większe bezpieczeństwo. Przy wydatkowaniu 1 proc. PKB (na obronność) takie cele nie będą mogły być realizowane – dodał czeski minister. Przyznał też, że w ostatnich 5 latach budżet obronny jego kraju zmniejszył się o ponad 22 procent.

Wiceminister obrony Węgier Tamas Varga deklarował, że do 2015 r. na Węgrzech nie będzie zmniejszenia wydatków obronnych, a od 2016 r. będą one rosły. Oświadczył, że jego kraj chciałby jeszcze bardziej pogłębiać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej. – Pracujemy nad wspólną wizją i ramami planowania obronnego. Od 2016 r. chcemy ustanowić Wyszehradzką Grupę Bojową. Na podstawie tego doświadczenia moglibyśmy wnieść wkład w operacje, które są inicjowane albo przez UE, albo przez NATO – zaznaczył.

Wiceminister obrony Słowacji Milosz Koterec mówił, że wydatki jego kraju na obronność to 1,1 proc. PKB. Zadeklarował, że w przyszłości procent ten będzie wyższy, nie podał jednak szczegółów. Dał do zrozumienia, że w celu budowania zdolności obronnych mogłyby być też wykorzystywane środki z UE. Jak mówił, Unia jest gotowa zainwestować znacznie więcej w projekty, które mogą zwiększać wydajność gospodarczą w czasach kryzysowych, ale też poprawiać zdolności obronne.

Jak zapowiada MON, podczas bratysławskiej konferencji przedstawiciele rządów Polski i Słowacji parafują umowę o współpracy obronnej. – Poprzedni tego typu dokument został podpisany dwadzieścia lat temu. Od tego czasu zmieniły się zarówno same armie, jak i sytuacja na świecie. Dlatego warto umowę nieco odświeżyć – tłumaczy Jacek Sońta, rzecznik resortu obrony.

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej współpracują od lat. Spotykają się między innymi przed posiedzeniami Rady Europejskiej. Podczas takich rozmów starają się wypracować jednolite stanowisko w wielu kwestiach istotnych dla państw środkowej Europy. Wspólne działania przyniosły już sporo efektów. To właśnie dzięki nim w dokumencie końcowym jednego z posiedzeń Rady Europejskiej znalazł się zapis o roli małych i średnich firm w przemyśle obronnym.

Wczoraj w Bratysławie spotkali się szefowie rządów grupy V4. Rozmawiali o wspólnym stanowisku w sprawie polityki obronnej i energetycznej, którą wymusza kryzys na Ukrainie. – Jeśli tego nie zrobimy, przegramy wielką batalię i przyszłość Europy – mówił premier Donald Tusk.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/ DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400331720
razem to 65 mil ludzi.+ Ukraina będzie 100.
39-FF-C3-6D

Po śladach polskich bohaterów
 
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
By Polska była bezpieczna
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Honor weteranom misji!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAM wraca po latach
Podróż po AWACS-ie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Ratownicy na medal
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO