moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Renegade / Kaper: zatrzymać terrorystów

W granice polskiej przestrzeni powietrznej wtargnął Su-22. Na spotkanie z lotniczym intruzem od razu wystartowała para dyżurna myśliwców MiG-29 i zmusiła maszynę do lądowania na lotnisku w Powidzu. To jeden z epizodów ćwiczeń Renegade / Kaper, które dziś odbywały się w kilku miejscach w Polsce.


W ćwiczenia zaangażowanych było kilkuset żołnierzy oraz instytucje cywilne, m.in. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Ich kierownikiem został zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. bryg. Grzegorz Duda. Zgodnie z przepisami, to właśnie Dowództwo Operacyjne odpowiada za ochronę polskich granic.

Jaki był cel manewrów? – Sprawdzaliśmy procedury współdziałania i przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i morza w nowych uwarunkowaniach funkcjonowania systemu dowodzenia i kierowania – mówi ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Ćwiczenia Renegade / Kaper rozpoczęły się o 8 rano. Jako pierwsze do akcji ruszyły dwa myśliwce MiG-29 z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, która na czas manewrów była elementem systemu obrony powietrznej. Myśliwce poderwały się z lotniska na sygnał, że w polską przestrzeń powietrzną wleciał wojskowy samolot Su-22. – W takiej sytuacji możliwe są tylko trzy scenariusze działania: trzeba zmusić maszynę do zawrócenia, zmusić do lądowania na lotnisku interwencyjnym lub w ostateczności, gdyby samolot zagrażał bezpieczeństwu innych osób, podjąć decyzję o jego zestrzeleniu – mówi mjr Marek Pietrzak z Dowództwa Operacyjnego.

Okazało się jednak, że maszyna nie była uzbrojona, a pilot nie miał wrogich zamiarów. Para dyżurna skierowała więc go na lotnisko w Powidzu. Tam pilotem zajęła się Żandarmeria Wojskowa i Straż Graniczna. Mężczyzna został przeszukany i przesłuchany. – Największa odpowiedzialność w takiej sytuacji leży po stronie pilotów myśliwców przechwytujących. To oni muszą ocenić zamiary naruszyciela i dostarczyć wiarygodne informacje do sztabu, gdzie zapadają decyzje dotyczące dalszego postępowania. Choć czas gra tu główną rolę, nie może być wyznacznikiem naszych działań – tłumaczy mjr Pietrzak.

Obcy myśliwiec na polskim niebie to nie było tego dnia wszystko. Żołnierze musieli także przygotować się na atak terrorystyczny na porty Morza Bałtyckiego. Terroryści zażądali uwolnienia więźniów oraz gwarancji bezpieczeństwa. Do pracy ruszył zespół reagowania kryzysowego, do działania gotowe były także różnego rodzaju instytucje wojskowe i cywilne. – Ten epizod rozgrywany był jedynie aplikacyjnie na komputerach. Chcieliśmy sprawdzić znajomość procedur i współgranie niektórych elementów – wyjaśnia ppłk Piotr Walatek. To dla Dowództwa Operacyjnego cenna lekcja, zwłaszcza że zakończone dziś ćwiczenie było pierwszym tego typu przedsięwzięciem prowadzonym przez Dowództwo Operacyjne po zmianach systemu dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP.

– Zmiana systemu usprawniła dowodzenie siłami w działaniach prowadzonych w sytuacjach zagrożeń terrorystycznych z powietrza i morza – wyjaśnia szef obrony powietrznej DORSZ płk Robert Stachurski. – Od początku roku Dowództwu Operacyjnemu podlegają centra: operacji powietrznych, morskich i specjalnych, które na wypadek kryzysu współpracują z instytucjami układu pozamilitarnego i wykonują zadania stawiane przez dowódcę operacyjnego. Dla nas, w Dowództwie Operacyjnym, jest to duże ułatwienie – dodaje.

Poprzednia edycja ćwiczenia odbyła się jesienią ubiegłego roku. Wówczas w manewrach antyterrorystycznych brało udział ponad 1200 żołnierzy, funkcjonariuszy i cywili. Musieli zmierzyć się m.in. z takimi sytuacjami, jak: porwanie cywilnego samolotu, wtargnięcie samolotów i śmigłowców w strefę zakazu lotów.

MKS

autor zdjęć: Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1400699820
~Abrakadabra - na Alaskę poleciały F-16 .
39-FF-C3-6D
~Abrakadabra
1400673240
Mam pytanie do znawców tematu. Najnowocześniejszym Polskim samolotem bojowym jest f-16. Dlaczego na wszelkiego rodzaju szkoleniach, ćwiczeniach czy misjach (kraje bałtyckie), zawsze wysyłam mig-29, albo przestarzałe su-22? czy mam rozumieć, że nasze f-16 to zabawki, które nie posiadają zdolności bojowej, albo migi są od nich lepsze?
EE-04-C8-6D
~scooby
1400612340
Droga Europo, jak nie My to kto ?
39-FF-C3-6D
~Luke
1400610840
Why do we always assume it's only one plane what if it was 20 or 30 enemy planes? What the do we just take two planes up? We should be ready to react with all out F16, Mig-29, SU-22 and TS-11 for support. can Poland get all those planes in the air at once? We should one day try that for practice purpose!
89-B5-6E-3D

Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Offset dla „Wisły”
„Avenger” na Monte Cassino
Wojna o porządek świata
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Którą drogą do armii?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Skromny początek wielkiej wojny
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Cud w Trewirze
Wojenny bohater na szubienicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Polska przystań brytyjskich jeńców
Bruksela przed szczytem
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Pierwszy skok
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO