Gen. broni Marek Tomaszycki złożył roboczą wizytę na wałach przeciwpowodziowych w województwie świętokrzyskim, gdzie ponad 300 żołnierzy wspiera inne służby państwowe w akcji przeciwpowodziowej.
Podczas wizyty dowódca operacyjny spotkał się z żołnierzami wojskowego zgrupowania zadaniowego, którzy umacniają wały i pomagają minimalizować zagrożenia związane z powodzią na terenie województwa świętokrzyskiego w rejonie Sandomierza, Zawichostu i Koćmierzowa. Generał Tomaszycki przebywał też w sztabie kryzysowym, gdzie spotkał się z kierującym akcją przeciwpowodziową zastępcą komendanta głównego PSP nadbryg. Markiem Kowalskim.
Wizyta w rejonach zagrożonych powodzią była okazją do spotkania z żołnierzami oraz oceny poziomu współdziałania wojska z pozostałymi służbami. – Cieszę się, że współdziałanie wojska ze strażakami i policjantami przebiega sprawnie, łączy nas jeden cel, wszyscy jesteśmy tu po to, aby przeciwdziałać zagrożeniu i pomagać ludności – powiedział gen. Tomaszycki. Dowódca operacyjny podziękował również żołnierzom za ich dotychczasowy wysiłek, podkreślił, że pomoc potrzebującym i wsparcie innych służb państwowych w sytuacji klęski żywiołowej jest ustawowym zadaniem sił zbrojnych.
Aktualnie w akcji przeciwpowodziowej w województwie świętokrzyskim bierze udział ponad 300 żołnierzy, którzy dysponują 70 jednostkami różnego rodzaju sprzętu, w tym: 3 śmigłowcami do ewakuacji ludzi i transportu mienia, 6 pływającymi transporterami samobieżnymi, 4 uniwersalnymi maszynami inżynieryjnymi i 56 pojazdami od koparek poprzez ciężarówki, spycharko-ładowarki po sanitarkę. Trzon sił stacjonujących w Sandomierzu stanowią żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
Zgodnie z planami reagowania kryzysowego wojsko jest cały czas przygotowane do tego, aby wspierać inne służby państwowe w sytuacji klęski żywiołowej. Do tego celu przeznaczone jest ok. 7,5 tysiąca żołnierzy, 11 śmigłowców, setki sztuk różnorodnego sprzętu. W ostatnich dniach minister obrony narodowej podjął decyzję o podniesieniu stopnia gotowości sił i środków niezbędnych do zabezpieczenia realizacji zadań wynikających z zapotrzebowań zgłaszanych przez wojewodów. Całością sił delegowanych do akcji przeciwpowodziowej dowodzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które od 1 lutego br. w resorcie obrony narodowej odpowiada za sprawy związane z zarządzaniem kryzysowym.
Tekst: mjr Marek Pietrzak/ DORSZ
autor zdjęć: BBN, archiwum DORSZ
komentarze