moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trójkąt bezpieczeństwa: armia, nauka, przemysł

Jeśli w Polsce zabraknie kompetencji, to nie będziemy w stanie zagwarantować przepływu do kraju technologii i nowoczesnej myśli naukowej – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak na VII Konferencji Naukowo-Przemysłowej. Podczas spotkania nagrodzono laureatów konkursu na najlepszą pracę naukowo-badawczą z zakresu obronności państwa.


Realizacja badań naukowych na rzecz obronności oraz przenikanie się technologii obronnych i cywilnych to jedne z tematów debaty zorganizowanej w warszawskim Centrum Konferencyjnym MON.

Tegoroczna konferencja poświęcona była badaniom naukowym w dziedzinie techniki i technologii obronnych. W spotkaniu zorganizowanym przez Departament Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON wzięli udział m.in. przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Kryptologii, przemysłu obronnego i kilku uczelni.

Uczestnicy rozmawiali o prowadzeniu badań naukowych oraz współpracy w tym zakresie z przemysłem. Minister Siemoniak podkreślał znaczenie „trójkąta bezpieczeństwa”, na który składają się wojsko, nauka i przemysł. – Wszystkie te elementy muszą być równie silne, bo zdolności najsłabszego z nich będą ograniczały pozostałych – mówił szef MON. Podkreślał, że w ostatnich latach na badania w zakresie obronności przeznaczono ponad 1,1 mln złotych. – Jeśli w Polsce zabrakłoby kompetencji, to nie będziemy w stanie zagwarantować przepływu do kraju technologii i nowoczesnej myśli naukowej, wynikających z umów zawieranych z zagranicznymi partnerami – przestrzegał Tomasz Siemoniak.

Minister przypominał, że Polska musi „mieć silne instytucje, ludzi, zespoły naukowe, które będą umiały to nadzorować”.

Dr hab. inż. Ryszard Szczepanik, dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, zaznaczył, że w Polsce w porównaniu z krajami sojuszniczymi na badania naukowe z zakresu obronności nie wydaje się tak dużo, jak się powszechnie uważa. – W Polsce to jeden procent budżetu MON, a u naszych sojuszników co najmniej dwa, nawet do pięciu procent. To zapewne jedna z przyczyn tego, że sojusznicy mogą pochwalić się szybszym rozwojem w tej dziedzinie – przyznał dr Szczepanik.

Uczestnicy spotkania przedstawiali wyniki badań i plany kolejnych. Politechnika Warszawska przedstawiła propozycję środowiska naukowego dotyczącą budowy w Polsce rakiet dla systemów obrony powietrznej. Politechnika przygotowała w tej sprawie razem z WAT i Polskim Holdingiem Obronnym list intencyjny. – Efektem tego było podjęcie studium wykonywalności, które powinno określić m. in. technologię niezbędną do budowy systemu, wybór technologii istniejących w kraju oraz możliwość pozyskania nowych, a także wskazanie technologii do pozyskania z zagranicy – mówił jeden z profesorów Politechniki. Wyniki studium wraz z opisem efektów ekonomicznych i gospodarczych mają zostać przekazane do MON.

Mariusz Andrzejczak, wiceprezes zarządu PHO ds. technologii i rozwoju, podkreślał znaczenie tworzenia własnych technologii. – Każdy kraj broni swojej własności, także intelektualnej. Mało które państwo pozwoliłoby sobie na to, by inni dostali gotowy produkt dzięki ich myśli technicznej. Dlatego zawsze jest lepiej tworzyć samemu. Wtedy można być też eksporterem technologii – powiedział Andrzejczak.

Minister Siemoniak podkreślał, że na badaniach naukowych w obszarze techniki i technologii obronnych nie należy oszczędzać. – Nakłady będą procentowały w przyszłości, chociażby w rosnącej liczbie ludzi przygotowanych do rozwijania własnej czy absorbowania zagranicznej technologii – dodał szef MON.

W czasie spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu na najlepszą pracę naukową i badawczą z obszaru obronności państwa. Konkurs został ogłoszony przez ministra obrony narodowej i odbywał się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Końcowe rekomendacje dla szefa MON przygotowała kapituła pod przewodnictwem wiceministra Czesława Mroczka.


I miejsce i 50 tys. złotych otrzymali wykonawcy pracy badawczej pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Waldemara Trzcińskiego za pracę „Opracowanie technologii nowoczesnych wysokoenergetycznych i małowrażliwych materiałów wybuchowych o skali wielkolaboratoryjnej”. II miejsce i 30 tysięcy zł otrzymali twórcy pracy pt. „Zastosowanie układu FAIMS-IMS do detekcji skażeń chemicznych”, III nagrodę zaś przyznano wykonawcom pracy „Wykonanie modułów programowych i sprzętowych dla realizacji trybów AIS, ISAR, HiSAR i ECCM w wielofunkcyjnym radarze pokładowym dla samolotów rozpoznania morskiego”.

W konferencji uczestniczyli także: pracownicy Urzędu Patentowego, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Wrocławskiej oraz Politechniki Warszawskiej, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, przedsiębiorstw przemysłu obronnego, m.in. Radmor, WB Electronics oraz polscy reprezentanci Europejskiej Agencji Obrony (EDA) i natowskiej Organizacji ds. Badań i Technologii (NATO STO).

PG

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~LULU1956
1400721180
Skoro na badania naukowe w dziedzinie obronności wydano wg p. ministra "kosmiczną" kwotę 1,1 mln PLN, to trudno się dziwić , że efekty tego "wysiłku" są zbliżone do zera. Nie dziwi też, że aktualny eksport polskiego przemysłu zbrojeniowego dąży do wielkości "mniej niż ZERO".
8F-24-94-DC
~ja
1400698260
Jak na razie to tylko obietnice, deklaracje, plany itp i na tym się kończy. Drepczemy w miejscu gdy inni tworzą siłę uderzeniową swoich armii. Szkoda!
9D-8C-BA-41
~scooby
1400687160
polską kadrę naukową oceniam bardzo źle tz niedostatecznie. W UE są znaczne pieniądze na badania naukowe. W 2013 tyko jedna osoba dostał dofinansowanie z UE w wysokości 2 mil euro na badania dotyczące kultury Azteków.
39-FF-C3-6D

Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
Priorytety dla armii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Leopardy jadą na poligon
Tajna misja polskiej agentki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Eurofightery znowu w Polsce
W Jachrance o skokach spadochronowych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Offset dla „Wisły”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Przerwany lot „Orlika”
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojenny bohater na szubienicy
Abramsy pod dobrą opieką
Palmiry – miejsce kaźni
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Podwójny Półmaraton Komandosa
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Dobrowolsi – czas start!
Rusza morski „Dragon”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Kleszcze dla wojska
Pamiętamy o Niezłomnych
Będzie za co kupić koreańską broń
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO