moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dynamic Monarch”: manewry na finiszu

Egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Robert Kamensky, dowódca sił podwodnych NATO. Uczestnicy „Dynamic Monarch 2014” podsumowali trwające blisko dwa tygodnie ćwiczenia ratowania załóg okrętów podwodnych. Następne odbędą się za trzy lata w Turcji. Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.


Podczas spotkania z dziennikarzami kontradmirał Kamensky wyjaśnił, że dla NATO kluczową sprawą jest ścisłe współdziałania sił ze sprzętem, należącymi do różnych państw. Przykład? Natowski pojazd NSRS, który w czasie „Dynamic Monarch” operował z pokładu szwedzkiego okrętu HMS „Belos”. Pojazd schodził pod powierzchnię i podłączał się do spoczywających na dnie okrętów podwodnych – holenderskiego, polskiego i szwedzkiego. Dzięki temu ich załogi mogły się ewakuować „suchą stopą”. – Ten egzamin został zdany na piątkę – podkreśla kontradmirał Kamensky. Według niego, oceny nie zmienia nawet fakt, że podczas ćwiczeń doszło do usterki pojazdu. – Mieliśmy okazję zmierzyć się z prawdziwą przeszkodą i przetestować procedury, po które w takich wypadkach należy sięgnąć. NSRS został szybko naprawiony i wrócił w rejon działania – mówi kontradmirał Kamensky i dodaje, że dla uczestników ćwiczenia było to cenne doświadczenie.

Ale niezależnie od dobrych wyników ćwiczenia jest jeszcze sporo rzeczy, które należałoby poprawić. – Nie wszystkie kraje są w dostateczny sposób zaznajomione z ISMERLO – zaznacza kontradmirał Kamensky. To międzynarodowe biuro łącznikowe, które pomaga w ratowaniu okrętów podwodnych. Zarządza ono specjalnym portalem umożliwiającym wymianę informacji na ten temat. – Problemem tego typu ćwiczeń jest również to, że odbywają się one raz na trzy lata – przyznaje kontradmirał Kamensky. Jak mówi, niektórzy marynarze, którzy wspólnie szkolili się teraz, w kolejnych ćwiczeniach zapewne już nie wezmą udziału.


Tak czy inaczej, na pewno warto organizować podobne przedsięwzięcia. – W 2017 roku ćwiczenia z cyklu „Monarch” odbędą się w Turcji. Staramy się organizować je na przemian na północy i południu, tak aby zaangażowane w nie siły miały okazję operować w akwenach o różnej specyfice – podkreśla kontradmirał Kamensky.

W Turcji najpewniej reprezentowana będzie także polska marynarka wojenna. – W międzynarodowych ćwiczeniach poświęconych ratownictwu bierzemy udział od dziesięciu lat – przypomniał podczas konferencji kontradmirał Marian Ambroziak z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i dodał, że Polska wysyła na nie zarówno okręty, jak i różnych specjalistów.

„Dynamic Monarch” to jedne z największych na świecie ćwiczeń w ratowaniu załóg okrętów podwodnych. Organizuje je NATO, a gospodarzem tegorocznych jest Polska. Przez blisko dwa tygodnie na wodach Zatoki Gdańskiej ćwiczyło 14 okrętów wspomaganych przez śmigłowce, samoloty oraz grupy nurków. Łącznie swoich reprezentantów wysłało do Polski kilkanaście państw. Ćwiczenia były obserwowane między innymi przez przedstawicieli z Brazylii, Korei Płd. i RPA.


Przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy fazy. Pierwsza wiązała się z poszukiwaniem na Bałtyku zaginionego okrętu podwodnego, druga z ewakuowaniem załóg tego typu jednostek, trzecia zaś koncentrowała się na niesieniu im pomocy medycznej. – Uczestnicy ćwiczenia jeszcze raz spotkają się w czwartek i wspólnie omówią swoje doświadczenia. Następnie zostaną one spisane i staną się cenną wskazówką na przyszłość – podsumowuje kpt. mar. Piotr Wojtas z biura prasowego „Dynamic Monarch 2014”.

Jutro na portalu polska-zbrojna.pl reportaż z zejścia pod wodę na pokładzie pojazdu NSRS.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Dobrowolsi – czas start!
Kleszcze dla wojska
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Air Show ’25 – do zobaczenia
Leopardy jadą na poligon
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Mocny sygnał od NATO
W Jachrance o skokach spadochronowych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Będzie za co kupić koreańską broń
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Polska przystań brytyjskich jeńców
Telefon zaufania dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zamiana po włosku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Wojenny bohater na szubienicy
Pamiętamy o Niezłomnych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Priorytety dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Przerwany lot „Orlika”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Palmiry – miejsce kaźni
Rusza morski „Dragon”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Tajna misja polskiej agentki
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lista trupich główek
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO