moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy plac budowy w Bydgoszczy

Sala konferencyjna i gimnastyczna, basen, wielopoziomowy parking i warsztat – na rozbudowę wojskowej infrastruktury w Bydgoszczy armia do 2019 roku wyda ponad sto milionów złotych. Jako pierwsza ruszyła przebudowa wojskowych koszarowców na nowoczesne internaty. Zamieszkają w nich żołnierze, którzy przyjeżdżają z zagranicy na szkolenia.


Bydgoszcz to jeden z największych i najważniejszych wojskowych garnizonów w kraju. Mieści się tutaj nie tylko Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, ale również Centrum Doktryn i Szkolenia, 1 Pomorska Brygada Logistyczna, batalion dowodzenia, 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, Wojewódzki Sztab Wojskowy oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.

Miasto jest również najważniejszym ośrodkiem NATO w Polsce. To tutaj ulokowano wszystkie instytucje sojuszu północnoatlantyckiego, które znajdują się w naszym kraju, czyli Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3 Batalion Łączności NATO oraz Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO.

Kilka lat temu Polska jako państwo gospodarz zbudowała na potrzeby JFTC bazę dydaktyczno-szkoleniową przy ulicy Szubińskiej. Pod Bydgoszczą powstało także małe osiedle dla zagranicznych żołnierzy, a w samym mieście – szkoła międzynarodowa.

Teraz armia postanowiła rozbudować wojskową infrastrukturę. Najpilniejszą sprawą jest baza noclegowa dla żołnierzy, którzy przyjeżdżają z zagranicy na szkolenie. Dlatego wojsko przebudowuje dwa koszarowce na nowoczesne internaty. – Będzie w nich sto sześćdziesiąt miejsc noclegowych w standardzie dobrego hotelu – zapewnia mjr Jarosław Komasiński z Oddziału Zabezpieczenia JFTC.


Remont koszarowców to jednak tylko część inwestycji, które zaplanowano w kompleksie przy ulicy Szubińskiej. Do 2019 roku armia zamierza wydać ponad sto milionów złotych na modernizację istniejących już budynków oraz na wybudowanie nowych obiektów. Wszystko na potrzeby Centrum Doktryn i Szkolenia, Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO oraz 3 Batalionu Łączności NATO, które mają tu siedziby.

– Plan inwestycyjny przewiduje budowę warsztatu remontowego, magazynu materiałów pędnych i smarów, sali konferencyjnej, wielopoziomowego parkingu oraz kompleksu sportowego składającego się z basenu, sali gimnastycznej i siłowni – wyjaśnia Krzysztof Stasiewski, rzecznik prasowy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Bydgoszczy.

Większość prac ma się zakończyć do 2016 roku. Najdłużej, bo do 2019 roku, potrwa budowa obiektów sportowych. To także najdroższa z inwestycji, wojsko zamierza przeznaczyć na nią ponad trzydzieści milionów złotych. Nieco mniej, bo dwadzieścia milionów złotych, będzie kosztować budowa sali konferencyjnej.

Kiedy ponad dziesięć lat temu państwa tworzące NATO zdecydowały, że to właśnie w Bydgoszczy swoją siedzibę będzie miało JFTC, nasz kraj zadeklarował, że pokryje wydatki związane z utworzeniem Centrum. Wydaliśmy ponad sto pięćdziesiąt milionów złotych, m.in. na zbudowanie budynku audytorium mieszczącego kilkaset osób oraz pozostałych obiektów przy ulicy Szubińskiej. Kilkadziesiąt milionów złotych wojsko zainwestowało także w infrastrukturę mieszkaniowo-socjalną.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szef MON-u w Brukseli
Cud w Trewirze
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Offset dla „Wisły”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Którą drogą do armii?
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Skromny początek wielkiej wojny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Avenger” na Monte Cassino
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO