moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mundury po nowemu

Żołnierze nie będą już musieli nosić munduru zgodnego z daną porą roku, a ubiór dostosują do panującej pogody. Do „polowego” będą mogli założyć bluzę i dostaną cztery komplety umundurowania na dwa lata. To tylko część propozycji, nad którymi pracują specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Nowe przepisy mundurowe mają być prostsze i korzystniejsze dla wojskowych.


Zasady umundurowania żołnierza na służbie określają trzy rozporządzenia ministra obrony narodowej. Specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pracują jednak nad nowymi dokumentami, które uporządkują wszystkie przepisy dotyczące „mundurówki”.

– Okazją jest wprowadzenie nowych elementów umundurowania wyjściowego i galowego, m.in. płaszczy, kurtek wyjściowych i swetrów, co sprawia, że i tak rozporządzenia byłyby zmieniane – wyjaśnia płk Krzysztof Borucki, szef Oddziału Normowania i Zaopatrywania w Sprzęt w Szefostwie Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia SZ.

Logistycy i wojskowi prawnicy przygotowali wiele zmian. – Jedną z najważniejszych będzie wprowadzenie nowego okresu używalności elementów umundurowania i wyekwipowania. Od przyszłego roku będzie on się zaczynał dla wszystkich pierwszego stycznia i kończył z ostatnim dniem grudnia – wyjaśnia płk Grzegorz Mosiołek, szef Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Oznacza to, że całe jednostki wojskowe będą mogły pobierać wszystkie należne im części umundurowania w tym samym czasie. Teraz, jeśli żołnierz otrzymał uniform 1 czerwca, to musi czekać dwanaście miesięcy na następny przydział.

– Dzięki temu żołnierze z danej jednostki nie będą tracili czasu na sprawy związane z umundurowaniem. Skorzystają również logistycy, którym łatwiej będzie zorganizować i przeprowadzić zaopatrywanie żołnierzy – wyjaśnia ppłk Witold Fedejko z Szefostwa Służby Mundurowej IWspSZ.

Wojskowi z jednostek liniowych będą od razu dostawać cztery komplety munduru polowego na dwa lata, a nie jak dotychczas co roku dwa komplety. Ułatwi to żołnierzom codzienne funkcjonowanie. Inna zmiana zakłada, że będą też mogli np. nosić do spodni munduru polowego „ocieplacz ubrania ochronnego”, czyli bluzę zapewniającą ochronę przed deszczem i chłodem, bez wymogu zakładania na nią kurtki. W bluzie bowiem przewidziano miejsce na nazwisko oraz stopień.

Zniknąć mają przepisy regulujące zasady noszenia umundurowania w zależności od pory roku. Dzięki temu żołnierze bez obawy o karę dyscyplinarną będą mogli latem, gdy zrobi się chłodno, założyć zimową bieliznę.

– Po wejściu w życie nowych przepisów to żołnierz będzie w znacznej mierze decydował, w jaki sposób skompletuje sobie odzież ochronną – podkreśla ppłk Fedejko. Przyznaje, że obecne przepisy dotyczące ubioru są w wielu sprawach bardzo nieczytelne. Zależą bowiem nie tylko od pór roku, ale również okresów przejściowych, w których można nosić zarówno ubiór letni, jak i zimowy.

Nowe rozporządzenia, które są na etapie uzgodnień międzyresortowych, mają wejść w życie pod koniec grudnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~żołnierz
1430675400
Przepisy swoje, d-cy swoje ... W jednej jednostce już zapowiedziano, że spodni wypuszczonych na spodnie nie wolno nosić, bo się to d-cy nie podoba, w innej nie wolno nosić polara ....
16-A9-B5-72
~wiwwiórka
1418229120
od styczna staram się pobrać mundury i za każdym razem słyszę brak rozmiaru, nie jest wasz termin, przyjdź później, a ostatnio to już był HIT jest pani ma macierzyńskim więc się nie należy a mundury PRZECHODZĄ na następny rok. czyli kolejny raz nie dostanę mundurów zresztą przez 7 lat służby udało mi się dwa razy dostać sorty SUKCES
62-64-00-8D
~Jaszczur
1409345100
Zołnierz powinien sam decydować w jakim umundurowaniu będzie czul się najlepiej w danej porze roku czy tez podczas zajec w "polu" grat dla nowych zmian..i czekamy na więcej "logiki" w Armii
09-E1-9F-A8
~Ramzes
1404501060
Już to sobie wyobrażam... Stoją żołnierze na apelu, każdy inaczej ubrany... Maszerują na zajęcia, jeden w windstoperze, drugi w ocieplaczu, a trzeci w koszuli bo mu ciepło. Przychodzi pan pułkownik na kontrolę i nie kuje go to w oczy.. Brawo! Proszę nie zapomnieć zmienić jeszcze nastawienia co poniektórych do planowanych zmian i doprecyzować je do maksimum...
12-10-28-BD
~scooby
1401358260
Dopuszczam dodatkowe elementy Żołnierskiego wyposażenia kupowane indywidualnie, ale nie mogą być zbyt ekscentryczne np : ścierka przewiązana na głowie.
39-FF-C3-6D
~2pr
1401315660
liniowiec naświetlił sprawę w 100%
DF-1A-43-48
~Herr Flick
1401314940
Kara dyscyplinarna za używanie bielizny zimowej latem? Co to za bzdury? Czyżby nadal w WP szef kompanii sprawdzał, czy żołnierz nie ma przypadkiem cywilnych gaci, podkoszulka lub skarpetek? Czy w ogóle sprawdza się żołnierzowi jego bieliznę?
FA-E2-CB-7F
~liniowiec
1401306480
Bardzo ładnie ale rzeczywistość będzie inna jak zwykle cytuje ,, nie ma rozmiaru'', ,, nie ma rozdzielnikow'' ,, inwentaryzacja - magazyn nieczynny'' itp. Powstały WOGi, które w 80% zaopatrują siebie a resztę na końcu. Piszą o mundurach a jeszcze nie wydają ubiorów ochronnych, zasobnikow itp. I na poligonie dalej pod kocem.
B1-41-4A-42
~devgru
1401295680
wie ktos czy zmieni sie ten kamuflaz czy jeszcze przez 100 lat sie nie zmieni ?
07-E0-3B-25

W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kurs z dzwonem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Przygotowania czas zacząć
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szpej na miarę potrzeb
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO