moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ministrowie obrony w Brukseli

Kolektywna obrona, przygotowania do wrześniowego szczytu NATO w Walii oraz priorytety współpracy w dziedzinie obronności w związku z kryzysem na Ukrainie - to najważniejsze tematy dwudniowych obrad szefów resortów obrony państw Sojuszu. Podczas spotkania w Brukseli ministrowie mówili też o planach zwiększenia obecności sił NATO w Europie Wschodniej, w tym w Polsce.


- Teraz jest czas, aby wszyscy sojusznicy zaangażowali się w kolektywną obronę – mówił dziś w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Nawiązał w ten sposób do kryzysu na Ukrainie i jego konsekwencji dla członków NATO. Obradujący ministrowie zgodzili się, aby kontynuować i rozwijać działania służące wzmocnieniu bezpieczeństwa członków Sojuszu podjęte w obliczu rosyjskiej akcji na Ukrainie. Należą do nich m.in. wzmocnione patrole powietrzne nad krajami bałtyckimi, loty samolotów rozpoznania AWACS nad Polską i Rumunią oraz wzmocniona obecność sił morskich NATO na Bałtyku i Morzu Czarnym. Ministrowie mówili też o podwyższeniu stopnia gotowości bojowej Sił Odpowiedzi NATO, poszerzeniu współpracy w zakresie sił specjalnych, zwiększeniu nacisku na działania w cyberprzestrzeni oraz konieczności zintensyfikowania wspólnych ćwiczeń.

Jak podkreślił Rassmusen, z zadowoleniem przyjął decyzje Danii, Polski i Niemiec o zwiększeniu gotowości Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód w Szczecinie. Nie chodzi jednak o zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w Polsce, a jedynie poprawę zdolności dowództwa do odpowiedzi na wyzwania dzięki zwiększeniu jego personelu i sprzętu. Mimo to zdaniem sekretarza generalnego NATO jest to cenny wkład w kolektywną obronę, który zwiększy zdolność Sojuszu do odparcia zagrożeń w tym regionie.

O wzmocnieniu szczecińskiej jednostki mówił na początku maja minister Tomasz Siemoniak. - NATO powinno wyciągać wnioski z kryzysu na wchodzie Europy, a jednym z nich jest wzmocnienie obecności wojskowej NATO na wschodniej flance – powiedział wówczas szef MON. Jak dodał, szczeciński korpus powinien być strukturą wiodącą jeśli chodzi o wzmacnianie obecności wojskowej Sojuszu w Polsce.

Nasz kraj domaga się wzmocnienia obecności NATO na swoim terytorium od początku kryzysu za wschodnią granicą, Sojusz jest jednak w tej sprawie podzielony. Jak zaznaczył w Brukseli minister Siemoniak, w ramach NATO dyskusja na ten temat nie będzie łatwa. - To jest trochę spór o metodę. Na pewno w tle jest kwestia pieniędzy - ocenił Siemoniak. Dodał, że różne są też oceny Rosji. Ostateczną decyzję mają podjąć przywódcy NATO na wrześniowym szczycie w Walii.

Szef polskiego MON odniósł się także do złożonej w Warszawie zapowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Europie Wschodniej i obietnicy przekazania na ten cel miliarda dolarów. - Prezydent USA przyjechał do Polski potwierdzić
zobowiązania sojusznicze i poprzeć je dwiema deklaracjami: że jest gotowy na zwiększenie obecności wojskowej oraz że będzie miał na to pieniądze - powiedział Siemoniak w Brukseli.

Przypomniał też, że w kwietniu, w trakcie jego wizyty w Waszyngtonie Polska przedstawiła Amerykanom serię pomysłów związanych z rozwinięciem obecności sił powietrznych w Polsce, obroną powietrzną, centrum ćwiczeń dla Europy Wschodniej czy centrum dla wojsk specjalnych.

Natomiast sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął deklarację Polski o zwiększeniu wydatków na obronność. Takie oświadczenie dotyczące podniesienia poziomu finansowania polskiej obronności (z obecnego 1,95 proc.) do dwóch procent PKB złożył prezydent Bronisław Komorowski w Warszawie podczas konferencji z prezydentem Obamą.

Jutro w Brukseli szefowie resortów obrony wezmą udział w sesji komisji NATO-Gruzja poświęconej reformom sił zbrojnych tego kraju. Ponadto przedstawiciele państw biorących udział w misji ISAF będą dyskutować z ministrem obrony Afganistanu Bismillah Khan Mohammadi o sytuacji w tym kraju i wycofywaniu stamtąd wojsk NATO. Omówią też plany przyszłej szkoleniowo - doradczej misji sojuszu, jaka ma rozpocząć się w Afganistanie od 2015 r.

***

Do zadań utworzonego w 1999 r. Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód należy planowanie i prowadzenie działań związanych z kolektywną obroną w NATO, wspieranie operacji pokojowych i planowanie oraz prowadzenie operacji humanitarnych. Korpus stworzyły Polska, Niemcy i Dania. Obecnie w jego skład wchodzą żołnierze z 13 państw. Kwatera główna korpusu mieści się w Szczecinie, gdzie stacjonuje ponad 200 żołnierzy. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu.

AD

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1401873000
A może wzorem tarczy antyrakietowej : Nie chcecie dać 2 ciężkich brygad ? To sami sobie je zrobimy. p.s. Choć wolałbym 1 lekką dobrze wyszkoloną dywizję .
39-FF-C3-6D

Flota Bayraktarów w komplecie
 
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Przysięga w Limanowej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
Centrum Szkolenia WOT świętuje
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
They Will Check The Training Results in Combat
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Piedimonte – samobójcza misja
By Polska była bezpieczna
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Pokazali bojowego ducha
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Podróż po AWACS-ie
Serwis K9 w Polsce
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ratownicy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO