moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Morskie praktyki studentów Akademii

Czeka ich wyprawa przez Bałtyk, Morze Śródziemne i Czarne, a potem wypad na daleką północ. Przez dwa miesiące będą mieli okazję w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą w murach uczelni. 49 słuchaczy Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęło dziś rejs szkoleniowy na pokładzie okrętu ORP „Wodnik”.


– Trema? Nie, raczej podekscytowanie. Na ten rejs czekaliśmy przez cały rok – przyznaje mat pchor. Andrzej Angel. Na co dzień jest słuchaczem II roku na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. Dziś rano wspólnie z koleżankami i kolegami z Akademii Marynarki Wojennej opuścił Gdynię na pokładzie okrętu szkolnego ORP „Wodnik”. W rejsie szkoleniowym biorą udział studenci II, III i IV roku, zarówno przyszli nawigatorzy, specjaliści od uzbrojenia, jak i mechanicy.

Wszystkich czeka wyprawa przez Bałtyk, Morze Śródziemne i Czarne. – Pierwszym przystankiem będzie dopiero port w chorwackim Splicie. Potem okręt zawinie do Konstancy w Rumunii, gdzie z pokładu zejdą podchorążowie z IV roku, a ich miejsce zajmą koledzy, którzy przylecą z Polski – zapowiada kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. W drodze powrotnej czeka ich jeszcze wizyta w Gibraltarze i wypad na daleką północ – ORP „Wodnik” na kilka dni wejdzie do portu w Reykjaviku.


W rejsie do Konstancy wezmą też udział dwaj podchorążowie oraz jeden oficer instruktor z Bułgarskiej Akademii Marynarki Wojennej. Z kolei podczas rejsu z Konstancy do Gdyni, oprócz Bułgarów, na ORP „Wodnik” będą się szkolić dwaj podchorążowie z Rumuńskiej Akademii Marynarki Wojennej. To efekt porozumień o współpracy zawartej z tymi uczelniami.

– Odległe kraje, nowe miejsca… Możliwość ich zobaczenia to naprawdę świetna rzecz. Dla nas najważniejsza jest jednak praktyka nawigacyjna – podkreśla mat pchor. Angel. Podchorążowie będą określali położenie okrętu zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jak i w sposób tradycyjny – na podstawie gwiazd. Wymarzone warunki do tego panują na Morzu Śródziemnym. – Podczas tych dwóch miesięcy będziemy mieli okazję sprawdzić w praktyce to, czego nauczyliśmy się przez ostatnie dwa semestry – zaznacza mat pchor. Angel.

Studenci II roku już wcześniej wychodzili w morze na pokładzie ORP „Wodnik”. – Najpierw zaliczyliśmy zimowy rejs po Bałtyku, a potem rejs, podczas którego zawijaliśmy do bałtyckich portów – wspomina mat pchor. Angel. – Sam okręt nie powinien więc nas niczym zaskoczyć – dodaje.


„Wodnika” zdążył już też trochę poznać bosm. pchor. Dawid Pawlik z IV roku nawigacji i uzbrojenia okrętowego. Na jego pokładzie zaliczył strzelania artyleryjskie. – Teraz czeka nas praktyka oficerska, a więc dowódcza – tłumaczy. Podchorążowie będą się przyglądali pracy oficerów, funkcjonowaniu GSD, czyli głównego stanowiska dowodzenia, będą też czuwali nad poczynaniami młodszych kolegów. – Przede wszystkim mam wielką motywację. Po wielu miesiącach monotonii dzieje się coś nowego, niecodziennego – podkreśla bosm. pchor. Pawlik. Po powrocie do Polski studenci czwartego roku będą kontynuowali praktykę na pokładach innych okrętów 3 Flotylli.

Tymczasem przełom wiosny i lata to również czas innego rodzaju praktyk. – W Akademickim Ośrodku Szkoleniowym w Czernicy właśnie rozpoczął się kurs, po którym podchorążowie zdobędą stopień żeglarza. 1 lipca studenci wojskowi wychodzą na miesiąc w morze na pokładzie żaglowca ORP „Iskra” – podsumowuje kmdr por. Mundt.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
NATO on Northern Track
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO