moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mieszkańcy Skawy mają nowy most

Ma ponad 14 metrów długości i nośność 12 ton. Betonowy most zbudowany przez żołnierzy z 3 Batalionu Inżynieryjnego został przekazany mieszkańcom Skawy. To czwarty obiekt w Małopolsce i drugi w tej miejscowości wykonany przez żołnierzy z Niska w ramach działalności Wojskowych Jednostek Odbudowy.


Most w Skawie w gminie Raba Wyżna (powiat nowotarski, województwo małopolskie) kilka lat temu zniszczyła powódź. – Samorząd miał ograniczone możliwości finansowe, dlatego poprosiliśmy o pomoc żołnierzy – tłumaczy Rafał Grygorowicz, zastępca wójta gminy Raba Wyżna. Budowa była możliwa dzięki umowie, którą z 3 Batalionem Inżynieryjnym podpisały władze samorządowe.

Do Skawy, miejscowości oddalonej od Niska o około 300 kilometrów, w listopadzie ubiegłego roku pojechało dziewięciu żołnierzy z kompanii drogowo-mostowej. Przed zimą zdążyli rozebrać stary most i wykonać podpory brzegowe, potem prace aż do wiosny zostały wstrzymane. W marcu wojskowi wrócili na „plac budowy”. – Most budowaliśmy od podstaw, w pierwszej kolejności budowaliśmy podpory z rur stalowych. Następnie wykonaliśmy przyczółki, położyliśmy legary i zrobiliśmy pokład. Dotychczas nie mieliśmy doświadczenia w pracach betonowych, więc nowością dla nas było wszystko to, co z tym związane: szalunki, zbrojenia i już na koniec wylewanie betonu – tłumaczy st. chor. Mariusz Wiśniowski, dowódca zgrupowania zadaniowego. W tym czasie żołnierze byli zakwaterowani w Rokicinach Podhalańskich. Koszt ich pobytu i wyżywienia pokrywała gmina.

Otwarty w piątek most jest czwartym z kolei i drugim mostem w tej miejscowości wybudowanym przez żołnierzy z 3 Batalionu. Ma 14 metrów długości i 4,3 metra szerokości, a jego nośność wynosi 12 ton. Trzy pozostałe mosty w gminie (Harkabuz, Skawa i Rokiciny Podhalańskie) wojsko obudowało i przekazało mieszkańcom w ubiegłym roku.


– To dla naszej gminy ogromna satysfakcja, że z pomocą wojska udało się spełnić oczekiwania naszej społeczności. Takie wsparcie w postaci siły rąk dużo dla nas znaczy. Chcielibyśmy też zmodernizować inne tego typu obiekty, zbudowane w starych technologiach, mające nawet po dwadzieścia lat, których stan wciąż się pogarsza i których użytkowanie może stwarzać zagrożenie w komunikacji. Być może i w tych przypadkach o wsparcie poprosimy wojsko. Wszystko jednak zależy od naszych możliwości finansowych – tłumaczy zastępca wójta.

Odbudowa obiektów dla ludności cywilnej, w tym mostów zniszczonych przez klęski żywiołowe, jest jednym z zadań powołanych przez MON w 2012 roku Wojskowych Jednostek Odbudowy. Żołnierze działający w WJO nie tworzą odrębnych struktur, a jedynie nieetatowe zespoły na bazie już istniejących jednostek inżynieryjnych. – Idea powołania WJO sprawdza się w praktyce. Pomagamy społeczeństwu, sami na tym korzystając. Szkolimy się, mamy praktyczne możliwości doskonalenia swoich umiejętności na przykład w obsłudze nowoczesnego sprzętu, a także zdobywania nowego doświadczenia związanego z naszą działalnością – informuje kpt. Robert Bajorski, dowódca kompanii drogowo-mostowej.

W uroczystym otwarciu mostu w Skawie uczestniczyli m.in.: gen. bryg. Bogusław Bębenek – szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwa Generalnego, płk Marek Wawrzyniak – dowódca 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, ppłk Zbigniew Drożdżewski – dowódca 3 Batalionu Inżynieryjnego, Jerzy Miller – wojewoda małopolski i Andrzej Dziwisz – wójt gminy Raba Wyżna.


W pierwszej kolejności WJO powstały w jednostkach podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych w: Inowrocławiu (2 Inowrocławski Pułk Inżynieryjny), Głogowie i Nisku (bataliony inżynieryjne) oraz Dęblinie (batalion drogowo-mostowy). Do grudnia gotowość ma osiągnąć kolejnych sześć jednostek odbudowy w: Inowrocławiu, Kazuniu, Chełmnie, Szczecinie, Nisku i Brzegu.

Saperzy będą wszędzie tam, gdzie ich pomoc okaże się niezbędna. Ich zadaniem będzie odbudowa zniszczonej infrastruktury mostowej, drogowej, naprawa wałów przeciwpowodziowych, ewakuacja ludzi z zalanych terenów, wypompowywanie wody z podtopionych budynków, zasilanie w energię elektryczną pozbawionych prądu miejscowości lub niszczenie zatorów lodowych.

PG

autor zdjęć: arch. 3 Batalionu Inżynieryjnego

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1402347720
i jak tu nie kochać armii ?
58-49-CE-19

Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
Zachować właściwą kolejność działań
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Sandhurst: końcowe odliczanie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Kadisz za bohaterów
Wojna na detale
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO