moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kadeci z USA w Polsce

23 amerykańskich kadetów od dwóch tygodni uczy się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Razem z polskimi podchorążymi studenci zza oceanu biorą udział w zajęciach taktycznych i treningach ogniowych. Kilka dni temu wrócili z Karkonoszy. Uczestniczyli w międzynarodowym szkoleniu górskim.


– Do Polski przyjechało 8 kobiet i 15 mężczyzn – mówi mjr Marcin Bielewicz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. – To kadeci z różnych uczelni, którzy u nas uczą się w ramach międzynarodowego programu Cultural Understanding Language Proficiency Program (CULP). To pierwszy tego typu cykl zajęć organizowany w Polsce.


Główne założenie programu jest takie, że wojskowi studenci wyjeżdżają do różnych państw na świecie. Tam poznają kulturę i sposób szkolenia żołnierzy. – Nie są to kadeci wojskowych uczelni, takich jak np. West Point, tylko studenci, którzy ucząc się na cywilnych kierunkach zdecydowali się na podpisanie umowy z armią amerykańską – wyjaśnia mjr Bielewicz. Wojsko opłaca im czesne, a oni deklarują gotowość do służby w armii. Równolegle do wybranego kierunku studiów kształcą się zgodnie z wojskowymi programami nauczania. Na zakończenie studiów są promowani na stopnie oficerskie i – w zależności od potrzeb sił zbrojnych – wcielani do armii.

Zgodnie z założeniami programu państwo wysyłające wojskowych studentów pokrywa koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Państwo przyjmujące kadetów płaci natomiast za sprzęt i szkolenie żołnierzy.

– Dla naszych podchorążych współpraca z amerykańskimi kadetami to dobra lekcja. Nie tylko podszkolą angielski, ale porównają metody szkolenia i zdobędą nowe przyjaźnie. Kto wie, może kiedyś przyjdzie im walczyć ramię w ramię lub razem wezmą udział w misjach stabilizacyjnych – dodaje wykładowca z wrocławskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej. Amerykanie do Polski przyjechali 5 czerwca i będą się uczyć we Wrocławiu do końca miesiąca. Dołączyli do jednej ze szkolnych kompanii. – Mieszkają, jedzą i szkolą się wspólnie z naszymi podchorążymi. Biorą udział we wszystkich zajęciach sportowych, taktycznych, treningach ogniowych, apelach i musztrach – wylicza mjr Piotr Szczepański, rzecznik wojskowej uczelni.


Przez ostatnie cztery dni wojskowi studenci zza oceanu razem z Polakami i kadetami z Austrii, Ukrainy, Czech, Łotwy, Węgier uczestniczyli w szkoleniu górskim w Szklarskiej Porębie. Ćwiczenia na skałach zorganizowała Sekcja Szkoleń Wysokogórskich wrocławskiej szkoły oficerskiej. W sumie w Karkonoszach szkoliło się 64 studentów.

– Zajęcia były starannie przygotowane, ponieważ żołnierzy czekała wyczerpująca i wymagająca skupienia nauka. Dla większości z nich był to pierwszy kontakt ze wspinaczką skalną czy też z posługiwaniem się linami na wysokościach – mówi mjr Szczepański. Podchorążowie i kadeci przeszli intensywny kurs z technik linowych oraz zasad ratownictwa wysokościowego. Uczyli się budowania stanowisk w górach, zjazdów na linach i konstrukcji mostów linowych. Ćwiczyli także różne techniki wspinaczki. Ponadto uczyli się, jak przetrwać w górach – jak zdobywać wodę, rozpalać ognisko i szukać bezpiecznego schronienia.

Do końca czerwca kadeci z USA odwiedzą także dwie jednostki wojsk lądowych, jedną z marynarki wojennej i oddział Żandarmerii Wojskowej. Poznają także AMW i AON.

Cultural Understanding Language Proficiency Program w Polsce jest prowadzony po raz pierwszy. Korzystają z niego od lat armie wielu państw, m.in. w Wietnamie, państwa afrykańskie, Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

CULP jest częścią większego projektu wojskowego – tzw. Military to Military. Polska armia uczestniczy w nim od 1992 roku. Jest on przeznaczony dla armii państw Europy Środkowo-Wschodniej. Na zaproszenie naszych sił zbrojnych amerykańscy żołnierze uczestniczą w polskich treningach, ćwiczeniach i wojskowych konferencjach. W ostatnich latach najczęściej z programu korzystały siły powietrzne. Dotyczyło to różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z zakupem samolotów F-16. Piloci zapoznali się z użytkowaniem oraz taktyką użycia samolotów wielozadaniowych. Zyskał także personel służby inżynieryjno-lotniczej, który poznał organizację amerykańskich baz lotniczych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze

~ednardo
1436415540
Eu quero ser um soldado
3A-24-42-93

Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
 
Kolejne FlyEye dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna na detale
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Pod skrzydłami Kormoranów
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kadisz za bohaterów
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gunner, nie runner
Wytropić zagrożenie
Zachować właściwą kolejność działań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO