moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Od dziś opiniowanie według nowych zasad

Żołnierze będą oceniani przez dowódców co roku, a nie raz na trzy lata, za to według prostszych zasad. Najzdolniejsi mogą liczyć na ocenę wzorową, to także nowość. Zmiany od dziś wchodzą w życie. – Praktyka pokaże, czy częstsze opiniowanie bardziej zmobilizuje żołnierzy do systematycznej pracy – mówi płk Marian Babuśka.

Dotychczas każdy żołnierz był oceniany przez przełożonego raz na trzy lata. Takie opiniowanie jest wymagane np. przy planowaniu przebiegu dalszej służby. Znowelizowana ustawa pragmatyczna wprowadza nowe zasady opiniowania, a szczegółowo określa je rozporządzenie ministra obrony. 

Przepisy, które dziś wchodzą w życie, zakładają, że przełożeni będą oceniać żołnierzy co roku, od połowy sierpnia do połowy października. To czas, gdy większość zadań szkoleniowych, m.in. ćwiczeń na poligonach, żołnierze mają już za sobą, bo przechodzą je głównie w pierwszej połowie roku. – Teraz przełożonemu łatwiej będzie ocenić, ile kto potrafi i co zrobił. A i żołnierze będą mieli lepsze warunki, aby się dokształcić – wyjaśnia Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON.

Co dowódcy będą oceniać? Główne kryteria są podobne do dotychczasowych. Najważniejsze jest to, jak żołnierz wywiązuje się ze swoich obowiązków. Będzie oceniania jakość wykonywanej pracy, terminowość i jej organizacja, a także dyspozycyjność, samodzielność i inicjatywa. Arkusz opiniowania zawiera dziewięć kryteriów, którymi przełożeni będą się kierować – m.in. kompetencje i predyspozycje niezbędne u żołnierza, np. odpowiedzialność, odporność na stres, komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, podnoszenie kwalifikacji.

Choć opiniowanie będzie przeprowadzane częściej niż dotychczas, nie oznacza to, że dowódcy będą mieli więcej pracy. Wystawianie ocen podwładnym będzie bowiem dużo prostsze. Zamiast sześciu stron formularza opinia będzie sporządzana na dwustronicowym arkuszu. Przełożeni nie będą już np. wybierać jednego z wielu opisów cech osobowych, teraz wszystko będzie oceniane punktowo (w przypadku kompetencji skala 0–4: gdzie 1 punkt oznacza spełnienie wymagań w ograniczonym zakresie, 2 – spełnia wymagania, 3 – przewyższa wymagania, 4 – znacznie przewyższa wymagania). Podobnie skonstruowano pytania o wywiązywanie się z zadań.

Piątkę otrzyma żołnierz, który uzyska od 75 do 90 punktów, dwóję zaś ten, który nie zdobędzie więcej niż 24 punkty (ocena dobra – 50 do 74 punktów, dostateczna – od 25 do 49 punktów). Najzdolniejsi, którzy uzyskają więcej niż 90 punktów, otrzymają ocenę wzorową. To nowość, bo dotąd najwyższą oceną była piątka.

Na ogólną ocenę z opiniowania wpływ będzie miała nota z corocznego testu sprawności fizycznej. Gdy żołnierz dostanie dwóję z egzaminu z wf, to nie będzie mógł otrzymać z opiniowania oceny wyższej niż dostateczna. W praktyce straci on szansę na awans. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podoficerów aspirujących do korpusu oficerskiego, ale też szeregowych, którzy chcą zdobyć pierwsze gwiazdki.

Nowością jest też rubryka, która umożliwia żołnierzowi wpisanie w formularzu opiniowania własnych propozycji dotyczących dalszego przebiegu swojej służby. Będzie mógł to zrobić najpóźniej w dniu zapoznania się z opinią służbową.

Zgodnie z nowymi przepisami w nowym arkuszu jest też miejsce na uzasadnienie wystawionej oceny. Od każdej opinii żołnierz będzie się mógł odwołać.

Pułkownik Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych: – Liczba punktów pozwoli jednoznacznie stwierdzić przydatność do służby na danym stanowisku. I choć jedni uważają, że częstsze opiniowanie zmobilizuje żołnierzy do systematycznej pracy i rozwoju zawodowego, to inni obawiają się, czy taka coroczna ocena nie stanie się okazją do rozliczania wewnętrznych konfliktów na linii przełożony – podwładny.

PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Krzysiek
1405614420
Częste opiniowanie nie zostało stworzone w celu motywowania tych słabszych ! Zostało stworzone po to żeby usuwać tych najlepszych a furtkę na szkołę podoficerską otwierać tylko i wyłącznie swoim znajomym! Sztab Generalny w precyzyjny sposób wprowadza zmiany na korzyść swoich. Nie spodobało im się, że dowódcy w ostatnich latach kontraktu wysyłają szeregowych na szkolenie pdf to co? Trzeba było wprowadzić limity podoficerów na jednostkach. A skoro już się robi przesiew to wybitnym rozwiązaniem była zmiana opiniowania! Niech tylko szeregowy się zapomni i nie przyjmie postawy zasadniczej, honoru nie odda albo nie daj Boże zapomni sie ogolić - o ocenie 5 nie ma mowy, tym samym nie ma mowy o podoficerce ! :) Genialny system tworzący jedną wielką rodzine. Ta dyskryminacja najlepszych szeregowych jest nie do zniesienia ! ! !
3D-64-66-37
~kolo
1404112800
majkel jestes debbilem policjanci własnie pracują naprawdę maja codziennie do czynienia z patologia a ty ukrywasz sie w lesie w krzaczorach i nic nie dajesz temy panstwu jestes żenujący naprawde nic dziwnego ze nie przejdziesz na stałego bo poprostu nie masz mózgu zaprzańcu
93-58-A9-96
~Żołnierz
1403773140
Bo dla nich w-f to podstawa ! Debilizm, może żołnierz być zajebisty z regulaminów, zajebisty w swojej specjalizacji, ogólnie może być zajebistym żołnierzem, a z w-f dostanie 2 lub 3 i ci pierdzący w stołki na górze go wyrzucą bo chłopak zamiast 8 podciągnięć, zrobił 7 , zamiast 50 brzuszków zrobił 45, zamiast czasu na 3000 mieć 14 min miał 16min. Chyba ten kto to wymyśla powinien lepiej zająć się czymś innym, zmienić prace, a nie osłabiać naszą armię.
A6-9B-05-01
~madmax
1403707620
Ale to już było i to nie tak dawno, to co tu testować i sprawdzać. Płk Babuśka przecież też był opiniowany co roku a teraz zdziwiony????
01-F0-AF-FF
~ted
1403682240
Jeżeli ktoś uważa,że to coś zmieni w Armii to jest bardzo naiwny.Dalej będą liczyć się układy,znajomości itd.Opinia warta będzie tyle co papier na którym ją napisano.Pozdrawiam wszystkich opiniowanych.
53-91-C2-D7
~majkel
1403628960
WYMOGI CORAZ WIEKSZE A STAŁEJ TO NIE CHCĄ KOMU DAC!!!!!!!!!!!!!!! MY SIEDZIMY NA POLIGONACH PO 5 MIESIECY W ROKU,TRENUJEMY,ZANIEDBUJEMY RODZINE,DO TEGO STRES WŁASNIE TAKIMI ZMIANAMI ! POLICJANCIE SIEDZA PO KRZAKCH BO BOJA SIE DRESOW.HODDOGI Z ZABKI WCINAJA PO KATACH. SAPERZY CZYSZCZA LASY ZEBY GRZYBIARZ MOGL SPOKOJNIE SPACEROWAC. CHCEMY TYLKO TAKICH SAMYCH ZASAD DO EMERYTURY JAK RESZTA MUNDUROWEK.
6E-47-95-6D
~zworowy
1403628060
poproszę o konkretny zapis w ustawie na podstawie którego za ocenę niedostateczną wystawia się max 3 z opiniowania, i co z żołnierzami którzy któryś raz z kolei mają zwolnienie z w-fu.
8B-E1-D1-59
~scooby
1403597820
Jak jest to powiązane z podstawą wynagrodzenia ? Rozumiem, że Ci z 6 dostają większą pensję od bardzo dobrych .
39-FF-C3-6D

Szpej na miarę potrzeb
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Cena wolności
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część druga
Psiakrew, harmata!
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ocalały z transportu do Katynia
Ogień w podziemiu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Hiszpański palimpsest
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Weterani i bokser „Master”
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Jak wyszkolić pilota F-16?
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO