moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Starcia wojskowych robotów

W przyszłości to roboty zdominują działania w sferze bezpieczeństwa, także w wojsku – uważa generał Zygmunt Mierczyk, komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Na terenie uczelni rozpoczęły się pierwsze w Polsce europejskie zawody wojskowych robotów M-ELROB. W imprezie startuje 16 zespołów z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Rosji, Kanady i Polski.

Teren Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie opanowały roboty  od niewielkich kilkunastokilogramowych maszyn rozpoznawczych, po potężnego robota saperskiego.  Celem zawodów jest przegląd najnowszych możliwości wykorzystania militarnych bezzałogowych platform lądowych w działaniach bojowych – tłumaczy jeden z organizatorów dr Frank Schneider z Fraunhofer Institute for Communication, Information Processing and Ergonomics FKIE z Niemiec. Instytucja zajmuje się innowacyjnymi technologiami z obszaru obronności i bezpieczeństwa. Drugim współorganizatorem zawodów jest Katedra Budowy Maszyn WAT.

Roboty 16 zespołów reprezentujących uczelnie i instytucje z Niemiec, Szwajcarii, Finlandii, Rosji, Kanady i Polski zmierzą się w pięciu konkurencjach, które pozwolą zademonstrować możliwości najnowszych bezzałogowych systemów w realnych scenariuszach i trudnych warunkach terenowych.

Jakie zadania stoją przed robotami? Muszą m.in. przetransportować ważący ponad 50 kg ładunek, wyszukać i podjąć rannego, dokonać rozpoznania terenu w dzień i nocy oraz zlikwidować materiały wybuchowe.

 W armii potrzeba używania robotów dopiero się rodzi, jednak takie maszyny mają ogromne znaczenie, ponieważ eliminują niepotrzebne zagrożenie dla żołnierzy – tłumaczył gen. Zygmunt Mierczyk, rektor WAT. Jak przyznaje, dziś roboty są jeszcze bardzo drogie, ale po unifikacji ich oprogramowania i systemów obsługi produkcja powinna stać się tańsza. Jak dodaje generał, w przyszłości roboty zdominują działania w sferze bezpieczeństwa, także w wojsku.

 Saperzy korzystają już dziś z pomocy robotów przy wykrywaniu i likwidacji min i niewybuchów, teraz chcemy poznać nowe rozwiązania – mówił obecny na rozpoczęciu zawodów płk Daniel Król, zastępca szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego RSZ.

Gen. Mierczyk podkreślił natomiast, że dzięki zawodom Polska ma okazję pochwalić się swoimi rozwiązaniami technicznymi. – Sam WAT wystawia do zawodów trzy maszyny – stwierdził rektor. W konkurencjach startuje transportowy, zdalnie sterowany Mule, Dromader służący do walki elektronicznej oraz sześciokołowy Marek, robot saperski, który może podnieść bombę ważąca 1,5 tony. - Dzięki sześciu niezależnie zawieszonym kołom może wjechać w każdy trudny teren – opisuje Arkadiusz Rubiec z Katedry Budowy Maszyn WAT.

Natomiast Instytut Informatyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej przyjechał z niewielkim Robokisem. – To robot przeznaczony do zwiadu i wykrywania zagrożeń, jest wyposażony w kamery do termo- i noktowizji oraz skaner laserowy do tworzenia map terenu – tłumaczy Sylwester Błaszczyk z Politechniki Łódzkiej.

Juha Roning z uniwersytetu w finlandzkim Oulu prezentuje za to MDK-2014, który może transportować wojskowe ładunki, a po zamontowaniu specjalnego ramienia podejmować rannych z pola walki.

Jak podkreślali uczestnicy zawodów, ich roboty wspierają żołnierzy zapewniając im większe bezpieczeństwo, ale same nie walczą. – Do takich rozwiązań jest jeszcze bardzo daleka droga - mówili. Zawody na WAT potrwają do piątku 27 czerwca.

***
M-ELROB – największe tego typu zawody w Europie – odbywają się co dwa lata od 2006 r. Dotąd trzykrotnie ich gospodarzami były Niemcy, a dwa lata temu Szwajcaria. Impreza w Polsce odbywa się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz pod auspicjami NATO Science & Technology Organization oraz European Robotics. Zawodom towarzyszy wystawa kilkunastu firm, głównie z Europy Zachodniej i Polski, zajmujących się produkcją lądowych platform bezzałogowych. M-ELROB to już kolejna okazja do obejrzenia w Polsce bezzałogowych maszyn. Ostatnio można je było podziwiać w Krakowie, gdzie zorganizowano paradę dronów i robotów lądowych w ramach konferencji „Pięć żywiołów. Wolność – Informacja – Bezpieczeństwo”. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1403646120
~scooby - sorry pomyłka . to było 18 lat temu. bankowość.
39-FF-C3-6D
~ja
1403611620
Przyszłość należy do robotów. Polecam obejrzeć filmik do końca http://www.youtube.com/watch?v=ihVszNrz6dQ
31-88-DF-1E
~scooby
1403539500
Znajomy wygrał podobny konkurs. Amerykanie zaproponowali mu 8 lat temu - 50 $ na godzinę + mieszkanie ( nie wiem na jakich zasadach - czy kredyt czy na własność) . Zgodził się .
39-FF-C3-6D

Zmiany w dodatkach stażowych
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Front przy biurku
Wojna na detale
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO