moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe orkiestry zawojują Warszawę

Marsze i pokazy musztry paradnej to już klasyka – wojskowi muzycy przypomną przeboje z lat czterdziestych lub melodie ze znanych filmów. Będą też prezentacje halabardników i mażoretek w galowych mundurach. Dziś rozpoczyna się pierwszy warszawski Festiwal Orkiestr Wojskowych. Przez cztery dni wystąpi ponad 400 artystów i siedem orkiestr. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny.

– Poprzez festiwal chcemy popularyzować dorobek i tradycje orkiestr wojskowych – mówi ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, któremu podlegają wojskowe orkiestry.

Organizatorami festiwalu są prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński. Podpułkownik Klejszmit-Bodziuch dodaje, że ich intencją jest, aby impreza odbywała się cyklicznie.

W tym roku w Warszawie zaprezentuje się ponad 400 artystów i siedem orkiestr z całej Polski. Pierwsze z nich – z Krakowa i Rzeszowa – wystąpią dzisiaj o 19.00. W Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na Bemowie zagra najstarsza polska orkiestra wojskowa założona w Krakowie w 1919 roku. Będzie można posłuchać wiązanki utworów z lat czterdziestych oraz współczesnych kompozycji.

Natomiast w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie wystąpią dziś muzycy z Rzeszowa, m.in. z przebojami filmowymi. Orkiestrę z Podkarpacia w charakterystycznym umundurowaniu podhalańskim będzie można zobaczyć także w sobotę wieczorem. Przemaszerują Krakowskim Przedmieściem z placu Józefa Piłsudskiego do placu Zamkowego, gdzie zaprezentują pokaz musztry paradnej.

Także w sobotę organizatorzy zapraszają na koncert inauguracyjny na Rynku na Mariensztacie. Wystąpią orkiestry z Wrocławia oraz Warszawy. Natomiast w Zespole Szkół na Bielanach marsze wojskowe oraz utwory muzyki poważnej zagra orkiestra z Bydgoszczy. – Ostatni, galowy koncert zaplanowano na 29 czerwca na Torwarze – dodaje ppłk Klejszmit-Bodziuch. W programie przewidziano występy wszystkich pięciu orkiestr, poza tym Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego wspólnie zaprezentują pokaz musztry paradnej.

Widzowie będą mogli podziwiać także wielokrotne mistrzynie Polski mażoretek – zespół „Gracja” z Czechowic-Dziedzic. Dziewczyny ubrane w paradne stroje mundurowe przedstawią układ do muzyki orkiestr dętych.

Żonglowanie chorągwiami i pokaz sprawności halabardników to program, z którym wystąpi Reprezentacyjna Gwardia Miejska z Nowej Dęby. Formacja umundurowaniem i wyposażeniem nawiązuje do szwajcarskich oddziałów najemnych z XV – XVII wieku.

Koncert urozmaici Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. Grupa, której założycielem i dyrygentem jest Mirosław Chilmanowicz, były tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej WP, w zeszłym roku po raz drugi zdobyła pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych.

Po koncercie organizatorzy zapraszają na żołnierską grochówkę. Na wszystkie występy wstęp jest wolny. Dokładny program znajduje się na stronie www.dgw.wp.mil.pl/pl/69.html/. Patronat honorowy nad festiwalem objął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.

W armii działa 20 orkiestr wojskowych: Orkiestra Reprezentacyjna WP oraz orkiestry z Warszawy-Wesołej, Wrocławia, Krakowa, Elbląga, Giżycka, Szczecina, Żagania, Lublina, Rzeszowa, Siedlec, Poznania, Bytomia, Dęblina, Koszalina, Radomia, Gdyni, Świnoujścia, Torunia i Bydgoszczy. Od 1 listopada 2013 roku orkiestry podlegające dotychczas dowódcom rodzajów sił zbrojnych oraz inspektorowi wsparcia sił zbrojnych zostały przekazane dowódcy Garnizonu Warszawa. Rocznie wojskowe orkiestry dają około 5 tys. występów. Nie tylko wykonują utwory należące do wojskowego ceremoniału i zapewniają muzyczną asystę honorową podczas oficjalnych uroczystości, lecz także uczestniczą w pokazach musztry paradnej i konkursach orkiestr wojskowych.

AD

autor zdjęć: Studio Iwona/ ISW

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Święto stołecznego garnizonu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna na detale
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO