moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marynarka świętuje

Zwiedzanie okrętu podwodnego, hydrograficznego, trałowca, bezpłatny wstęp na pokład legendarnego niszczyciela – muzeum ORP „Błyskawica”, a także pokaz przełamania blokady morskiej – to główne atrakcje przypadającego w weekend Święta Marynarki Wojennej. Będzie ono obchodzone w Gdyni i Świnoujściu.


W niedzielę rano marynarze ze wszystkich jednostek spotkają się na uroczystych zbiórkach. Na okrętach zostanie podniesiona wielka gala banderowa. W południe z pokładu zacumowanego w Gdyni historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”, który pełni funkcję muzeum i jednostki reprezentacyjnej marynarki wojennej, rozlegnie się świąteczny salut złożony z 21 salw armatnich. Będą odznaczenia, msze w intencji marynarzy, pod pomnikami zostaną złożone kwiaty.

Na tym jednak nie koniec. Do wspólnego świętowania marynarka zaprosi bowiem także mieszkańców nadmorskich miast i turystów, którzy się w nich pojawią. W Gdyni już w sobotę zostaną udostępnione do zwiedzania okręt podwodny ORP „Kondor” oraz okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”. – Zacumują one w centrum miasta, przy nabrzeżu Skweru Kościuszki – zapowiada kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów.

ORP „Kondor” to jedna z czterech jednostek typu Kobben. Okręt początkowo należał do Norwegów, służbę w polskiej marynarce wojennej rozpoczął w 2003 roku. W latach 2008–2009 brał udział w natowskiej operacji Active Endeavour na Morzu Śródziemnym. Jego zadanie polegało na podwodnym dozorze wskazanych akwenów i identyfikacji jednostek nawodnych.

ORP „Arctowski” wszedł do służby w 1982 roku. Na co dzień prowadzi badania dna morskiego zarówno na potrzeby wojska, jak też instytucji cywilnych. Na koncie ma m.in. dwa rejsy na Spitsbergen z ekipą Polskiej Akademii Nauk. O okręcie stało się głośno za sprawą odkryć, których dokonał. Załoga natrafiła na ślad niemieckiego okrętu MS „Steuben”, który pod koniec II wojny światowej został zatopiony przez Sowietów podczas przewożenia kilku tysięcy uciekinierów z Prus Wschodnich. ORP „Arctowski” potwierdził też tożsamość niemieckiego lotniskowca „Graf Zeppelin”.

ORP „Kondor” będzie można zwiedzać w godzinach od 9 do 12 oraz od 14 do 18, ORP „Arctowski” zaś od 14 do 18. – Ze względów bezpieczeństwa na okręt podwodny nie będą wpuszczane dzieci o wzroście mniejszym niż 140 cm – informuje kmdr ppor. Pioch.


Mieszkańcy i turyści będą mogli też bezpłatnie wejść na pokład okrętu – muzeum ORP „Błyskawica”. W sobotę jednostka zostanie udostępniona w godzinach 10–12 i 14–18, w niedzielę zaś od 10 do 11.30 i od 14 do 18.

Z kolei o 13.45 rozpocznie się dynamiczny pokaz z udziałem okrętów: rakietowego ORP „Piorun”, rozpoznania radioelektronicznego ORP „Nawigator”, ratowniczego ORP „Lech”, trałowca ORP „Śniardwy”, śmigłowca ratowniczego „Anakonda” oraz grupy działań specjalnych z jednostki „Formoza”. – Zaprezentowana zostanie próba przełamania blokady morskiej, przejęcia i abordażu jednostki przez grupy szturmowe operujące z pokładu szybkich łodzi typu RIB. Będzie też pokaz ratownictwa morskiego oraz gaszenia pożaru na jednym z okrętów – wylicza kmdr ppor. Pioch.

Atrakcje z okazji Święta Marynarki Wojennej przygotowała też 8 Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. – W niedzielę między godziną 10 a 17 będzie można zwiedzać trałowiec ORP „Jamno” oraz kuter o numerze 852. Zostaną one zacumowane w Basenie Północnym, czyli miejscu położonym przy popularnym trakcie spacerowym – wyjaśnia kpt. mar. Monika Trzcińska z biura prasowego 8 FOW. Używany na co dzień sprzęt zaprezentują też m.in. nurkowie minerzy, saperzy z patrolu rozminowania, stoisko promocyjne zaś rozstawią Narodowe Siły Rezerwowe.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest w Polsce od przeszło 80 lat. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca i stanowi kulminację uroczystości z okazji Święta Morza. Ich rodowód wywodzi się z kolei z obrzędów kaszubskich i sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Święto Morza zyskało charakter państwowy w 1932 roku, kiedy to uroczyste obchody zostały zorganizowane w Gdyni. Ściągnęły one 100 tysięcy osób z całej Polski. Przyjechał na nie m.in. prezydent Ignacy Mościcki. Tradycja przygasła po II wojnie światowej. Przedsięwzięcie zostało reaktywowane w ubiegłym roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. MW

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna na detale
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO