moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Taktyczne szkolenie przyszłych dowódców

Na poligonie w Biedrusku słuchacze kursu na pierwszy stopień podoficerski Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych uczą się dowodzić drużyną w walce.


Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych przygotowuje żołnierzy z korpusu szeregowych zawodowych do objęcia pierwszych podoficerskich stanowisk służbowych – kaprali. Zajęcia z taktyki pozwalają najlepiej sprawdzić wyszkolenie, zgranie oraz predyspozycje dowódcze przyszłych dowódców.

Zajęcia z taktyki 1 kursu poznańskiej Szkoły Podoficerskiej rozpoczęły się we wczesnych godzinach rannych na poligonie w Biedrusku. Kierownik zajęć starszy sierżant Ignacy Witaszczyk, instruktor zespołu taktyki SPWLąd Poznań, wprowadził słuchaczy uczestniczących w zajęciach w sytuację taktyczną, podzielił żołnierzy na dwie grupy, a wyznaczonym dowódcom przekazał szczegółowe zadania oraz mapy.

Zajęcia z działań nieregularnych przewidywały dwa scenariusze działań. Oba związane były z forsownymi marszami w ternie niedostępnym dla sprzętu kołowego, gęsto porośniętym zaroślami, podmokłym i zamieszkałym przez niezliczoną ilość dających się we znaki owadów. Pierwszy ze scenariuszy dotyczył przejęcia i zniszczenia materiałów wybuchowych w rejonie przeciwnika, natomiast drugi na zorganizowaniu zasadzki. Poszczególne scenariusze podzielone zostały na dwie grupy działających żołnierzy. Dwustronne działanie pozwala na nieszablonowość działania oraz rywalizację, która w znacznym stopniu podnosi realność ćwiczeń, ponieważ żaden z żołnierzy nie lubi przegrywać, a zajęcia zyskują na dynamice i pozostawiają pewien margines swobody podejmowania decyzji ćwiczącym dowódcom drużyn – słuchaczom.


Po przekazaniu zadań wyznaczeni dowódcy postawili rozkazy dotyczące marszu. Żołnierze wyruszyli na wyznaczone pozycje. Pierwsza z grup miała osiągnąć rejon i zabezpieczyć ruiny budynku, przyległy teren oraz na wypadek kontaktu ogniowego odpowiedzieć ogniem i wycofać się. Druga grupa wykonała marsz, zabezpieczyła teren oraz otrzymała zadanie zniszczenia materiałów wybuchowych zgromadzonych w budynku.

O nakazanej godzinie żołnierze wykonali napad na budynek, a skuteczny ogień i właściwie rozlokowane środki ogniowe nie dały szans przeciwnikowi. Po krótkiej i intensywnej wymianie ognia przeciwnik został zmuszony do wycofania. Żołnierze przejęli magazyn ze środkami wybuchowymi oraz dokumenty. Materiały wybuchowe zostały zniszczone.

Epizod przerwał głośny sygnał gwizdkiem kierownika zajęć, a żołnierze zameldowali się na zbiórkę omawiającą działanie. W omówieniu mocnych i słabych stron zajęć biorą udział również sami szkoleni, dyskutując na temat popełnionych przez siebie i kolegów błędów w czasie szkolenia.

W trakcie omówienia okazało się, że wzorowo wykonany marsz zawsze popsuje zbyt głośne zachowanie żołnierzy, najlepsze dowodzenie w trakcie podchodzenia do obiektu zajętego przez przeciwnika nie osiągnie założonego celu, jeżeli nie zastosuje się dowodzenia sygnałami, ponieważ zaskoczenie to klucz do sukcesu.

Żołnierze po zakończonym podsumowaniu ruszyli do wykonywania kolejnego zadania.

Poligon to podstawa w szkoleniu przyszłych dowódców pierwszego kontaktu, liderów drużyn, załóg – kaprali. Tu żołnierze zdobywają wiedzę i doświadczenie niezbędne do dowodzenia. To również na poligonie jest miejsce i czas na popełnianie błędów, dzięki którym żołnierz przygotowuje się do wykonywania nawet najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań.

Wykonane zadania zostały dobrze ocenione przez kierownika zajęć st. sierż. Witaszczyka, a kolejne zajęcia zweryfikują, czy słuchacze potrafią uczyć się na własnych błędach.

Tekst: chor. Marcin Szubert

red. PZ

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze


Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
 
Offset dla „Wisły”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojenny bohater na szubienicy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Leopardy jadą na poligon
Zimowy sprawdzian podchorążych
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Kleszcze dla wojska
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Ostrożnie! Czołgi na drodze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Tajna misja polskiej agentki
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Air Show ’25 – do zobaczenia
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Eurofightery znowu w Polsce
Zamiana po włosku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Palmiry – miejsce kaźni
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO