moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piętnaście lat 6 Batalionu Dowodzenia

Piętnastą rocznicę swojego powstania uroczyście świętowali spadochroniarze z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej.


W 1999 roku w Krakowie w wyniku reorganizacji ówczesnej 6 Brygady Desantowo-Szturmowej rozformowano: 6 kompanię łączności, 48 kompanię rozpoznawczą, 11 kompanię saperów, 4 kompanię ochrony i regulacji ruchu, 5 baterię artylerii przeciwpancernej, 126 baterię przeciwlotniczą i pluton miotaczy ognia. W ich miejsce utworzono nową jednostkę wojskową – 6 Batalion Dowodzenia, zlokalizowaną w obiektach przedwojennego 2 Pułku Lotniczego i 8 Pułku Ułanów im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Od  tego czasu zasadniczym zadaniem jednostki jest zabezpieczenie rozwinięcia i funkcjonowania stanowiska dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz wykonywanie zadań rozpoznania i wsparcia elementów jej ugrupowania bojowego.

Obchody święta batalionu otworzył uroczysty apel, który uświetniło swoją obecnością wielu gości, między innymi: wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz, generał brygady Adam Joks, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, pani Krystyna Kwiatkowska, żona śp. generała Bronisława Kwiatkowskiego, ojca chrzestnego sztandaru jednostki, Wojciech Kuropieska, syn patrona batalionu wraz z najbliższą rodziną. Nie zabrakło też byłych dowódców batalionu: podpułkownika rezerwy Zbigniewa Golary, podpułkownika rezerwy Maciej Kozińskiego, pułkownika Romana Utrackiego oraz prezesa Związku Polskich Spadochroniarzy Oddział II w Krakowie majora rezerwy Jerzego Trojanowskiego. W apelu udział wzięli również dowódcy, komendanci, szefowie jednostek wojskowych i instytucji garnizonu, którzy na co dzień współpracują z żołnierzami 6 Batalionu Dowodzenia. W uroczystym apelu udział wzięła także młodzież ze szkół patronackich z miejscowości Wojnicz, Marcinkowice i Mazury.

W swoim wystąpieniu minister Beata Oczkowicz podkreśliła zasługi spadochroniarzy z dowodzenia i podziękowała im za wzorową służbę. Dowódca 6 BPD generał brygady Adam Joks wysoko ocenił profesjonalizm żołnierzy batalionu i życzył im żołnierskiego szczęścia w realizacji kolejnych zadań. Dowódca 6 Batalionu Dowodzenia ppłk Maciej Mazurkiewicz w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym historię i specyfikę batalionu dowodzenia. Przypomniał o dokonaniach żołnierzy batalionu w minionym piętnastoleciu, a także podziękował żołnierzom i pracownikom wojska za dotychczasowy wysiłek, sumienną służbę i codzienne zaangażowanie w wykonywaniu swoich obowiązków służbowych. Wojskowa część obchodów stanowiła wyśmienitą okazję do uhonorowania najbardziej zasłużonych i wyróżniających się żołnierzy i pracowników batalionu.

Uroczysty apel z okazji święta batalionu został zakończony defiladą pododdziałów.

Obchody święta batalionu połączone zostały z cieszącym się ogromnym zainteresowaniem dniem otwartych koszar. Była to także jedna z niewielu okazji, by móc zwiedzić jedyny w Polsce zabytkowy hangar lotniczy z czasów I wojny światowej i jednocześnie usłyszeć jego historię przedstawioną przez architekta doktora Krzysztofa Wielgusa. Wszyscy chętni mogli zapoznać się także ze sprzętem, jakim żołnierze batalionu posługują się na co dzień. Spadochroniarze z „dowodzenia” zaprezentowali elementy uzbrojenia: broń osobistą, armaty przeciwlotnicze, wystawiony został również sprzęt łączności, saperski oraz medyczny. Największym zainteresowaniem tradycyjnie cieszyły się bojowe pojazdy wojskowe. W ramach „Pikniku spadochroniarskiego” zaprezentowano dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy kompanii rozpoznawczej, skoki spadochronowe, mecz piłkarski, konkurs „Strong Man” oraz występy zespołów muzycznych z Krakowa i Rzeszowa wraz z niezawodnym zespołem estradowym 6 Brygady powietrznodesantowym „Czasza”.

Goście batalionu mogli skosztować wojskowej grochówki, a najmłodsi mogli wziąć udział w wielu grach i zabawach, przygotowanych przez klub wojskowy 6 Batalionu Dowodzenia. Tegoroczne obchody święta batalionu upłynęły w przyjemnej i radosnej atmosferze.

Tekst: st. szer. Łukasz Jeleń

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Jeleń

dodaj komentarz

komentarze


BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojenny bohater na szubienicy
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
Wojna o porządek świata
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rusza kwalifikacja wojskowa
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nowy szef CWCR
Lista trupich główek
Invictus w zimowym stylu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Cud w Trewirze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Skromny początek wielkiej wojny
Zimowy sprawdzian podchorążych
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szef MON-u w Brukseli
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwszy skok
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lekcje z frontu
Offset dla „Wisły”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Rakietowy szach
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO