moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Afganistan ogłosił wyniki wyborów

Ashraf Ghani, były minister finansów w rządzie Afganistanu, wygrał wybory prezydenckie w tym kraju – podała Niezależna Komisja Wyborcza. Zastrzegła jednak, że są to na razie wstępne wyniki. Rywal Ghaniego, były szef MSZ Abdullah Abdullah, już ogłosił, że ich nie uznaje.


Wybory w Afganistanie przebiegały pod znakiem rozlewu krwi i zaogniającego się sporu między kandydatami. Tylko jednego dnia podczas głosowania w drugiej turze na skutek zamachów i walk zginęło przeszło sto osób. 60 zabitych to talibowie, którzy usiłowali storpedować głosowanie.

W tym roku ze stanowiska ustępuje rządzący krajem od 12 lat Hamid Karzaj. Konstytucja zabrania mu ubiegania się o kolejną kadencję. Najpoważniejszymi kandydatami do prezydenckiego fotela od początku byli popierany przez Karzaja dawny minister finansów Ashraf Ghani oraz były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abdullah Abdullah. I to właśnie ten drugi wygrał pierwszą turę głosowania. Nie osiągnął jednak wystarczającej liczby głosów, dlatego konieczna okazała się dogrywka.

Drugą turę wyborów przeprowadzono w połowie czerwca. 2 lipca miały zostać ogłoszone wyniki. Niezależna Komisja Wyborcza zdecydowała się jednak przesunąć ten termin. A wszystko za sprawą oskarżeń o fałszerstwa, które wysuwał Abdullah. Jego sztab przedstawił między innymi nagranie rozmowy telefonicznej między dwoma mężczyznami. Mieli dyskutować o wymianie członków komisji wyborczych i dokładaniu kart do głosowania. – Trzeba to zbadać – tłumaczyli przedstawiciele komisji wyborczej.

W poniedziałek wieczorem wreszcie podano wyniki. Według nich 56,44 procent spośród ośmiu milionów głosujących zdecydowało się poprzeć Ghaniego. Abdullah uzbierał zaledwie 43,56 procent głosów. Niedługo potem zapowiedział, że nie uzna swojej porażki. – Nie akceptujemy ogłoszonych dzisiaj wyników i uważamy, że jest to zamach przeciwko woli głosujących – powiedział jego rzecznik Mujib Rahman Rahimi.

Tymczasem sytuacja w Afganistanie coraz bardziej niepokoi Stany Zjednoczone. – Zależy nam na tym, by podkreślić, że wyniki te nie są ani ostateczne, ani decydujące. Nie można też przewidzieć końcowego wyniku, który może się zmienić w zależności od konkluzji afgańskich organów wyborczych – podkreśla Jen Psaki, rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Wezwała też kandydatów do „wstrzymania się od wszelkich działań czy prowokacyjnych wypowiedzi” i zaapelowała, by nie ogłaszali przedwcześnie zwycięstwa.

Sekretarz Stanu John Kerry przyznał z kolei, że wszelkie akty przemocy mogą się okazać dla Afganistanu bardzo kosztowne i wpłynąć na udzielaną temu krajowi międzynarodową pomoc w zakresie finansów i bezpieczeństwa.

Do końca tego roku międzynarodowe siły zakończą misję wojskową w Afganistanie. Władze tego kraju przejmą pełną odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo. Mogą liczyć na misję doradczą. Weźmie w niej udział także Polska. – Wiemy, jakiej wielkości ma być kontyngent, na jakie stanowiska będziemy wysyłać ludzi. Trzeba pamiętać, że to ma być misja doradcza, która na poziomie ministerstw ma doradzać i szkolić. Rozmawiamy o liczebności nie więcej niż 120 żołnierzy i pracowników. To się wkomponowuje w plany na poziomie NATO – podkreśla w opublikowanej dziś rozmowie z PAP gen. broni Marek Tomaszycki.

Źródła: PAP, Reuters, bbc.com, cnn.com, en.ria.ru, wyborcza.pl

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Przysięga w Limanowej
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
Ratownicy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
They Will Check The Training Results in Combat
Podróż po AWACS-ie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO