moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O dowodzeniu armią w czasie wojny

Określenie kompetencji naczelnego dowódcy, dodatkowe zadania dla szefa Sztabu Generalnego oraz sprecyzowanie terminu „czas wojny” – to najważniejsze zmiany projektu ustawy, którą prezydent Bronisław Komorowski skierował właśnie do Sejmu. Nowelizacja ma usprawnić kierowanie i dowodzenie armią podczas konfliktu zbrojnego.


Inicjatywa legislacyjna prezydenta Bronisława Komorowskiego uzupełni reformę dowodzenia i kierowania armią. Została ona wprowadzona 1 stycznia i dotyczy dowodzenia wojskiem w czasie pokoju.

– Projekt pana prezydenta jest odpowiedzią na zmieniającą się obecnie praktykę strategiczną i operacyjną w zakresie obronności – mówi gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Co ma się zmienić? – Przede wszystkim chcieliśmy zdefiniować konstytucyjny termin „czas wojny”. Jest on nieprecyzyjny, ale w czasach, gdy pisano ustawę zasadniczą, było względnie jasne, kiedy wojna się zaczyna i kończy. Jej początek wyznaczało przekroczenie granicy przez regularne wojska agresora. Jednak na przykładzie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego widać, że to zjawisko jest bardziej rozmyte. Na Ukrainie mamy do czynienia z prowadzeniem działań poniżej „progu” wojny – mówi gen. Koziej. Dlatego w projekcie znalazł się zapis mówiący, że rozpoczęcie i koniec wojny ogłasza prezydent na wniosek rządu. Obecnie przepisy nie regulują tej kwestii.

Reforma dowodzenia wprowadziła zasadę, że w czasie wojny wojskami kieruje naczelny dowódca. Według obowiązujących dziś przepisów kandydata na to stanowisko wyznacza – jeszcze w czasie pokoju – prezydent. Robi to na wniosek rządu. Prezydencki projekt poszerza zakres obowiązków „kandydata” w czasie pokoju. Ma on uczestniczyć w ćwiczeniach i grach strategicznych, a także brać udział w procesie planowania operacyjnego użycia sił zbrojnych i przygotowania wojennego systemu dowodzenia. – Dzięki temu „kandydat” będzie w pełni przygotowywany do swojej roli – przekonuje gen. Koziej.

W dokumencie określono także, że naczelny dowódca ma podlegać bezpośrednio prezydentowi, a jego kompetencje mają dotyczyć wyłącznie kwestii związanych z obroną państwa. – Dowódcy naczelnemu powinny podlegać tylko te wojska, które są niezbędne do prowadzenia operacji obronnej. Tymczasem obowiązujące dziś prawo może być mylnie rozumiane, że w czasie wojny naczelny dowódca przejmuje dowodzenie nad całością sił zbrojnych. A to oznaczałoby przejęcie roli i kompetencji ministra obrony narodowej – wyjaśnia szef BBN.

Prezydent chce również poszerzenia kompetencji szefa Sztabu Generalnego. – W projekcie zapisaliśmy, że zadaniem szefa Sztabu będzie wspieranie prezydenta w kierowaniu obroną państwa. Zapewni to ciągłość merytoryczną planowania, przygotowywania i realizacji zadań operacyjnych – zauważa szef BBN.

Zgłoszony przez prezydenta projekt wymaga zmian w kilku ustawach, m.in. o stanie wojennym oraz o kompetencjach naczelnego dowódcy sił zbrojnych i ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.

JT

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert

dodaj komentarz

komentarze

~Stary Bosman
1405850640
"Dowódcy naczelnemu powinny podlegać tylko te wojska, które są niezbędne do prowadzenia operacji obronnej", to znaczy jakie. Mamy 3 dywizje, które prawdopodobnie z chwilą konfliktu wejdą w podporządkowanie określonego dowódcy NATO. Chyba, że uznamy, ze art. 5 traktatu waszyngtońskiego jest wart funta kłaków.
03-F8-EB-BE

„Sokół” wylądował
 
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Nowe AWACS-y dla NATO
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Najdłuższa noc
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Abramsy jadą na ukraiński front
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
RBN o rezultatach szczytu NATO
Unijna pomoc dla Ukrainy
Polsko-koreańskie rozmowy
Rozkaz do „Burzy”
Zwycięstwo bez zwycięstwa
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
„Pług” idzie na śmierć
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
Witkacy – piąty wieszcz?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wojsko pomoże Słoweńcom
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Śmiertelny wypadek żołnierza
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Sojusz z branżowym liderem
Kiedy na kwalifikację?
Solo w FA-50
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Zanim wyruszą do Bagdadu
Biały wywiad nie zawiódł
Podchorążowie świętują
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Ekspresowa pomoc
Laureaci cyberkonkursu MON
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Fiński debiut w Sojuszu
Pierwszy polski Homar
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Więcej pieniędzy na nagrody
Wojsko wraca do Babimostu
Narodziny polskich sił morskich
Armia Polska w drodze do Europy
Futsal na zakończenie rywalizacji
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Orlik gotowy na misję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO