moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Miasto 44 – opowieść o młodości i walce

To ma być film, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było. Twórcy Miasta 44 zapowiadają, że na ekranach zobaczymy niesamowite efekty specjalne. – Będzie to opowieść o miłości, marzeniach i odwadze oraz o dojrzewaniu w czasach tragicznych – mówi Jan Komasa, reżyser filmu, który w kinach będziemy mogli zobaczyć we wrześniu.


W Internecie można już znaleźć dwa trailery zapowiadające film. Jan Komasa, reżyser znany m.in. z filmu Sala Samobójców, mówi, że Miasto 44 nie będzie powstańczą kroniką. – To nie jest film historyczny, dokument o przebiegu powstania. To historia ludzi, a nie oddziałów czy barykad – pisze na fanapge filmu. – Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy podjętych przed 70-laty decyzji.

Twórcy filmu kontrowersyjnie przyznają, że obraz nie będzie hołdem dla powstańców, a pokazaniem historii młodych ludzi, którzy w obliczu zagrożenia przyjmują różne postawy: jedni stają się bohaterami, inni załamują się i tchórzą. – Jedni marzyli o poświęceniu, inni o kochaniu się z dziewczyną. Nie szukamy spiżowych bohaterów – informują twórcy filmu. – Miasto 44 nie będzie filmem o polityce. Będzie filmem o miłości, młodości i walce.


Film: materiały producenta

Zagrali w nim mało znani aktorzy oraz naturszczycy. Obsadę wybierano podczas serii ogólnopolskich castingów, na które zgłosiło się aż 7 tysięcy osób. Pośród pierwszoplanowych postaci jest m.in. Tomasz Schuchardt, który występuje w roli dowódcy powstańczego oddziału. Wcześniej aktora można było obejrzeć m.in. w filmie „Jesteś Bogiem”. Na planie pracowało także ponad 3 tysiące statystów.

Zdjęcia do filmu odbywały się m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Modlinie i w Warszawie. Materiał zdjęciowy zbierano dokładnie przez 63 dni, czyli przez tyle ile trwało Powstanie Warszawskie. Dekoracje budowało kilkaset osób. Dzięki ich pracy udało się odtworzyć krajobraz zrujnowanego miasta. Do „zbudowania” zniszczonej stolicy użyto około 5 tys. ton gruzu. O efekty specjalne filmu zadbał hollywoodzki artysta Richard Bain, który współtworzył wcześniej efekty do produkcji kinowych takich jak „ King Kong”, „Nędznicy”, „Casino Royale" i „Incepcja”.


Od 1 września w salonach sieci Empik będzie można kupić białe i czarne koszulki z orłem i chusty moro zaprojektowane specjalnie z okazji premiery filmu przez Roberta Kupisza.

– Ponad dwa lata temu pokazałem moją kolekcję zatytułowaną „Heroes”, inspirowaną zdjęciami Powstańców w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdjęcia młodych powstańców, które zobaczyłem podczas mojej wizyty zrobiły na mnie wielkie wrażenie, nosiłem je w sobie. Nigdy wcześniej nie widziałem tak pięknych, szlachetnych młodych twarzy, wpisanych w tragedię i okrucieństwo wojny – tłumaczy projektant portalowi Sophisti.pl. – Mniej więcej w tym samym czasie, na Festiwalu Filmowym w Gdyni spotkałem się z Jankiem Komasą, który dostał propozycję wyreżyserowania filmu o powstaniu. Był to niesamowity zbieg okoliczności, że obaj rozpoczęliśmy pracę nad podobnym tematem.

Film do kin trafi 19 września. Wcześniej jednak, odbędzie się wyjątkowa projekcja filmu. W 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego na Stadionie Narodowym w Warszawie „Miasto 44” obejrzy 15 tysięcy osób.

mks, ek

autor zdjęć: fanpage Miasto 44

dodaj komentarz

komentarze

~Franek II
1411151100
Niestety w filmie zapomnieli o jednej bardzo ważnej rzeczy - Powstańcy na Starym Mieście byli wiecznie głodni... A jak się czuje przemęczony człowiek po 3-4 dniach bez wystarczajacej ilości kalorii, co widzi, jak szybko reaguje, jak mu się walczy? Chwała bohaterom.
FE-8F-9F-E7
~KamilDych
1405971060
Projekcja na Stadionie Narodowym? Ciekawy pomysł. Można jakoś dostać bilety, czy to jest zamknięta impreza. Film zapowiada się naprawdę ciekawie. Dobrze, że to film fabularny, to nikt nie będzie zarzucał, że nie trzyma się prawdy historycznej.
0E-C9-E6-2D
~JarW
1405954020
czy tylko ja mam wrażenie że zapowiedz jest podzielona na 2 części ? i ta "druga" cześć robi na mnie niesamowite wrażenie.
4B-9A-2E-FC

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
NATO na północnym szlaku
Wojna na detale
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Front przy biurku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Kadisz za bohaterów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO