moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Za miesiąc kończy się misja Polaków na Litwie

Ponad 170 godzin spędzili w powietrzu polscy piloci, którzy od 1 maja strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Podczas natowskiej misji „Baltic Air Policing” wykonali już ponad 70 akcji treningowych i bojowych, uniemożliwiając obcym samolotom naruszenie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Dyżur zakończą 31 sierpnia.


 Służba Polaków na Litwie miała trwać cztery miesiące. Już kilka dni po objęciu dyżuru nasze myśliwce MiG-29 poderwały się na sygnał „Alfa Scramble”. Rosyjskie samoloty zbliżały się bowiem niebezpiecznie do granic powietrznych państw bałtyckich. „Alfa Scramble” – to komenda dla samolotów dyżurnych, które w kilka minut od wezwania muszą wystartować z lotniska, następnie przechwycić maszyny naruszające międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego. Myśliwce odprowadzają samolot do miejsca, gdzie znajdzie się on w swojej przestrzeni powietrznej. W bazie w Szawlach, gdzie stacjonują Polacy, takich alarmów było już kilkanaście.

– To nasze główne zadanie: nie dopuścić do naruszenia przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, czyli krajów, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. O szczegółach misji mówić jednak nie możemy – wyjaśnia kpt. Marek Kwiatek, rzecznik prasowy piątej zmiany PKW „Orlik” w Szawlach. Polscy żołnierze prowadzą także rozpoznanie i udzielają pomocy załogom wojskowych i cywilnych samolotów, które znajdą się w awaryjnej sytuacji podczas lotu (np. utracą łączność radiową i orientację geograficzną).

W misji bierze udział 90 wojskowych. Są to głównie piloci i technicy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Uzupełniają ich żołnierze m.in. z Warszawy, Krakowa, Świdwina, Bydgoszczy i Łasku. W bazie w Szawlach stacjonuje większość pilotów i techników. Nawigatorzy służą w Ośrodku Kierowania i Rozpoznania w Karmelavie koło Kowna. Dowódcą PKW „Orlik” jest ppłk pil. Krzysztof Stobiecki.

Piloci i technicy pełnią całodobowe dyżury. Do dyspozycji mają dwa samoloty MiG-29 (druga para czeka w rezerwie). Maszyny są uzbrojone w działka i termiczne, samonaprowadzające się pociski rakietowe powietrze–powietrze. Jak działają? Myśliwce startują na rozkaz natowskiego Połączonego Centrum Operacji Powietrznych w Uedem w Niemczech. Podczas lotu są naprowadzane przez nawigatorów z Ośrodka Kierowania i Rozpoznania w Karmelavie, w którym służy trzech naszych specjalistów.

– Dzięki służbie inżynieryjno-lotniczej samoloty utrzymywane są w stałej gotowości do lotu. Na godzinę lotu maszyny przypada kilka godzin pracy techników – mówią lotnicy.

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną na Ukrainie, w natowską misję „Air Policing” zaangażowali się także Anglicy z Eurofighterami, Francuzi z samolotami Mirage i Duńczycy z F-16. – Podczas wspólnych misji treningowych, w mieszanych grupach i na różnych maszynach, lotnicy ćwiczą procedury przechwytywania samolotów. Mamy okazję lepiej poznać sprzęt lotniczy sojuszników pod względem parametrów lotnych i manewrowych – mówi kpt. Marek Kwiatek.

Swój dyżur w Szawlach polscy żołnierze zakończą 31 sierpnia. Od 1 września ich obowiązki przejmą lotnicy z Portugalii.

 

Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą o ochronę ich przestrzeni powietrznej do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2004 roku. NATO zdecydowało, że misja „Air Policing” będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

MKS

autor zdjęć: sierż. Mirosław Leda

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1406559780
Litwini Polaków kochają http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Prezydent-Litwy-Dalia-Grybauskaite-nie-damy-sie-Polakom,wid,16760722,wiadomosc.html?ticaid=1132a0
9C-1A-F3-58

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
NATO on Northern Track
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Po śladach polskich bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Krwawa noc pośród puszczy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nie szpital, a instytut
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO