moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto niebieskich beretów

20 lat minęło… Jubileusz był okazją do spotkania i wspomnień oraz prezentacji aktualnych dokonań 7 BOW. Msza święta, uroczysty apel, odsłonięcie tablicy i tłumy na festynie niebieskich beretów.

Dzień Święta 7 Brygady, przypadający na 26 lipca, upamiętnia historyczne wydarzenie z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. W tym dniu żołnierze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którego tradycje 7 BOW kultywuje, zdobyli wieś Szczurowice - silnie umocnioną pozycję Armii Konnej Budionnego. Pomimo dużych strat ułani 16 Pułku przez 3 dni utrzymywali zdobyte pozycje, zapewniając tym samym bezpieczny odwrót innych polskich oddziałów.

Uroczyste obchody święta brygady poprzedziła dzień wcześniej msza święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska 7 BOW.  W słowie skierowanym do żołnierzy kapelan „Niebieskich Beretów” ks. ppłk Wiesław Orłowski powiedział: „Dzięki wysiłkowi wielu pokoleń żołnierzy i pracowników wojska 7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża może się dziś cieszyć tak pięknym jubileuszem. Dobrze, że w tym wszystkim nie zapominamy oddać chwałę Bogu Ojcu, który czuwa nad nami zarówno tu w garnizonie jaki i na poligonach.” Po mszy pełniący obowiązki dowódcy ppłk Sławomir Szachnowski wraz z delegacją złożył kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą patronowi gen. Stanisławowi Grzmot-Skotnickiemu.  

26 lipca o godz. 10.00 rozpoczęła się uroczystość placu apelowy. Tegoroczne obchody święta miały charakter szczególny w związku z 20 rocznicą powstania brygady. Z tej też okazji swoją obecnością zaszczycili nas szczególni goście. Wśród licznie przybyłych gości  nie zabrakło byłych dowódców niebieskich beretów gen. bryg. Krzysztofa Makowskiego, gen. bryg. Andrzeja Gwadery oraz gen. bryg. Janusza Sobolewskiego i płk. dypl. Piotra Buciora. W obecności płk Artura Pikonia przybyłego w zastępstwie dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej ppłk Szachnowski dziękował wszystkim przyjaciołom oraz sympatykom brygady, za to że w tak ważnym dla nas dniu są z nami. Podczas tegorocznych obchodów święta brygady żołnierzom, którzy wzorowo pełnili służbę poza granicami kraju w ramach PKW Afganistan wręczone zostały Gwiazdy Afganistanu. Za nienaganną służbę oraz ponadprzeciętne zaangażowanie żołnierze zostali również odznaczeni odznaką pamiątkową 7 BOW.

Zastępca Prezydenta Miasta Słupska Pan Edward Zdzieborski przekazując na ręce dowódcy rycinę ze słupskim ratuszem i życzeniami powiedział : „Dobrze że mamy Wojsko w Słupsku i jesteśmy dumni, że tak wzorowo reprezentujecie Wojsko Polskie i Słupsk”.

Po defiladzie pododdziałów, która zakończyła oficjalną część obchodów na palcu apelowym uroczystość przeniosła się pod ścianę pamięci przed sztab brygady. Z inicjatywy koła niebieskie berety przy Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Słupsku odsłonięta została pamiątkowa tablica. Tablicę poświęconą żołnierzom 34. budziszyńskiego pułku desantowego i jednostkom 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej odsłonił gen. bryg. w stanie spoczynku Andrzej Gwadera, płk Mieczysław Chudziński oraz mjr. rez. Leon Kozłowski. Po odsłonięciu tablicy Dowódca oraz żołnierze 7BOW zaprosili wszystkich gości, słupszczan oraz turystów przebywających na naszej słupskiej ziemi na festyn wśród niebieskich beretów.

Żołnierze przygotowali prezentację sprzętu, uzbrojenia i broni strzeleckiej będącej na wyposażeniu brygady. Pasjonaci broni mogli nauczyć się strzelać z wykorzystaniem symulatorów broni strzeleckiej oraz karabinków ASG. Do współpracy przy realizacji festynu zaproszone zostały liczne instytucje oraz służby mundurowe miasta i regionu. I tak swoje wyposażenie, uzbrojenie i sprzęt prezentowała Straż Graniczna, Straż Pożarna, Policja, Szkoła Policji, Służba Celna i Służba Więzienna. Przez cały czas trwania festynu dostępne dla wszystkich chętnych było stoisko promocyjne Wojska Polskiego, w którym zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat służby wojskowej.

Oprawę muzyczną festynu zapewniła wojskowa orkiestra Sił Powietrznych z Koszalina oraz soliści i zespoły z Klubu Wojskowego ze Słupska i Trzebiatowa. Tradycyjnie już swój występ przygotował także wojskowy zespół wokalny „WIARUSY”.

Upalne słońce nie przeszkadzało najmłodszym uczestnikom festynu, dla których były specjalne atrakcje: dmuchany plac zabaw oraz euro bungy , a także zjeżdżalnia statek piracki.

Batalion logistyczny zadbał również o kulinarną stronę festynu oferując tradycyjną wojskową grochówkę , a także grillowaną kiełbaskę. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, współorganizatorom za pomoc przy realizacji festynu. Wszystkim, którzy do 7BOW z różnych stron kraju i świata nadesłali życzenia serdecznie dziękujemy za pamięć i ciepłe słowa.

 

Tekst: kpt. Karolina Krzewina-Hyc

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Marcin Lasoń

dodaj komentarz

komentarze


Animus Fortis, czyli mężny duch
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jak wyszkolić pilota F-16?
Święto wojskowego sportu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Odstraszanie i obrona
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Jeśli nie Jastrząb, to…
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Weterani i bokser „Master”
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Psiakrew, harmata!
Zmiany w dodatkach stażowych
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Rakiety dla Jastrzębi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kurs z dzwonem
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO