moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kupuje kolejne Beryle

W najnowszą wersję 5,56 mm karabinów Beryl wariant C wyposażani byli do niedawna przede wszystkim żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Teraz ta broń ma trafić do jednostek liniowych. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał kontrakt z firmą Fabryka Broni „Łucznik” na dostawę 5400 Beryli. Umowa jest warta ponad 27 milionów złotych.


Z kilkudziesięciu tysięcy karabinów szturmowych Beryl, które posiada armia, najliczniejszą grupę stanowią najstarsze, produkowane od 1996 roku przez firmę „Łucznik” (dziś Fabryka Broni „Łucznik”) modele Wariantu A. Ich następców, karabinów Wariantu B, które wyposażono m.in. w szynę do montażu urządzeń celowniczych, półprzezroczyste magazynki oraz uchwyt przedni, wojsko ma około dziesięciu tysięcy.

Najmniej, bo zaledwie kilka tysięcy, jest najnowszych, produkowanych od 2009 roku, modeli Wariantu C. Broń powstała w oparciu wnioski i doświadczenia z zagranicznych misji. Karabiny mają teleskopową kolbę, ergonomiczną rękojeść i chwyt przedni oraz zespół łoża z szynami montażowymi. Do niedawna wyposażani w nie byli przede wszystkim żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Teraz najnowsze Beryle mają trafić w większej liczbie do wszystkich jednostek sił zbrojnych. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał kilka dni temu z Fabryką Broni „Łucznik” umowę, na dostawę 5400 5,56 milimetrowych karabinów szturmowych wz. 96 Beryl Wariant C. Kontrakt wart jest ponad dwadzieścia siedem milionów złotych.


Armia dość szybko otrzyma zamówione uzbrojenie. – Broń trafi do wojska do końca 2014 roku – zapowiada ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia.

Przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego podkreślają, że zakupy nowych Beryli (obok stopniowego modernizowania starszych modeli do najnowszego wariantu) to konieczność. Zanim do służby trafi opracowywany w ramach projektu Tytan karabin modułowy, trzeba uzupełnić stany magazynowe po wycofywanych z powodów technicznych leciwych karabinach AK-47. – Nowe karabiny są potrzebne żołnierzom jednostek liniowych, ale także rezerwistom. Jeśli mamy mieć z nich jakiś pożytek na polu walki, to powinni oni mieć do dyspozycji nowoczesną i sprawną broń – wyjaśnia oficer z Inspektoratu Wsparcia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~myh
1442667300
27000000 / 5400 = 5000zł a amerykanom sprzedwali po 600$ za szt zaczy polowe taniej....
EA-08-F3-75
~specjalista
1407178980
coz za bzdura, chiński m-14 jest tanszy i ma mocniejsza amunicje, tej klasy bron co beryl, OA-15 z lufa lothar walher ma 100m ma skupienie 3-5 razy lepsze o kosztuje około 1400 EUR,
72-2E-BA-B2
~yoran
1407166200
Jakiż to nowy karabinek ? Przecież to pudrowany trup starego AK ! Kolejna modernizacja w prawdzie jednej z najlepszej konstrukcji na świecie, ale nie mówmy o nowej broni bo to nadużycie..
34-5E-A2-04
~t1
1407165720
Czy to prawda, że Beryle dla WP są dostarczane w zestawach razem z kompletem akcesoriów? Znajomy studiujący na WAT kiedyś się chwalił, że razem z nowymi Berylami dostarczano celownik kolimatorowy, lunetę, dwójnóg, chwyt przedni (wymienne elementy na RIS) i parę innych drobiazgów. To by wyjaśniało wyższą cenę (choć podobno wszystkie te gadżety lecą prosto do magazynu i nie są wydawane na ćwiczenia)...
B6-0D-8E-9D
~ja
1407151080
MSBS nie zamówili, bo jeszcze nie jest gotowy, a ta partia to tylko wymiana AKMSów. Skończą MSBS to i zamówienie będzie. Wersja cywilna, a wersja dla wojska różnią się dość istotnie, stąd i różnice w cenie. Ponadto w cenie takiego przetargu nie zawiera się tylko sam kbk, ale i osprzęt, części zamienne, wsparcie techniczne, itp., więc proste dzielenie zawsze jest mylące.
14-96-FE-85
~scooby
1407150840
Ok. Pomogę. Zróbcie dla każdego pracownika prowizję - stosowna do wkładu - od wielkości sprzedaży. I MSBS'sy będą dobre w styczniu 2015.
39-FF-C3-6D
~Jajec
1407148860
Dziwie się że nie zamówili MSBS , produkcja by ruszyła z kopyta a tak dalej będzie się to ślimaczyć. Czeskie CZ 805 Bren już jest w sprzedaży. Czechy takie małe a ich zbrojeniówka CZ to potęga w porównaniu do naszej. Ich karabinek CZ 58 dla cywili 1400-1500 zł a nasz Beryl oczywiście cena zaporowa. Czy my zawsze musimy być jacyś opóźnieni i drodzy ????
43-D4-9A-01
~scooby
1407147540
~orzech - będą wdrażać z 5 lat , bo sami nie wierzą , że potrafią opracować coś przełomowego. A gdzie tu reszta ... . p.s . w państwowych firmach robocza doba ma 8 godzin a nie 24 ( 3 zmiany) ... .
39-FF-C3-6D
~orzech
1407143460
a co z msbs?
5A-C1-CB-83
~scooby
1407140280
~? - nie istotne . Państwo kupuje u siebie. p.s. Tak na prawdę to cicha forma dotacji , które są w UE zakazane.
39-FF-C3-6D
~?
1407138000
5000 zł za sztukę? W sklepach z bronią Beryla można kupić za 3500 zł.
B8-89-E6-0B

F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
Palmiry – miejsce kaźni
Wielki test w West Point coraz bliżej
Ferie w mundurze
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Tajna misja polskiej agentki
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Priorytety dla armii
Nowy szef CWCR
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Jachrance o skokach spadochronowych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lotnictwo i kobiety
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Leopardy jadą na poligon
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pamiętamy o Niezłomnych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Będzie za co kupić koreańską broń
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rusza morski „Dragon”
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podoficer pies
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zamiana po włosku
Kleszcze dla wojska
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Przerwany lot „Orlika”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO