moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PERAD – radiostacja „żołnierza przyszłości”

Odporna na upadki i ekstremalne temperatury, z kamerą transmitującą obraz na żywo. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS pokazuje na wyświetlaczu położenie żołnierzy pododdziału. Tak prezentuje się osobista radiostacja PERAD stworzona przez grupę naukowców z polskiej firmy WB Electronics. Ma być częścią wyposażenia systemu Tytan.


Światowa premiera urządzenia miała miejsce w czerwcu na paryskiej wystawie Eurosatory. Osobista radiostacja PERAD (akronim od słów PErsonal RADio), nad którą przez nieco ponad trzy lata pracował 10-osobowy zespół z firmy WB Electronics, powstała niejako w efekcie prac nad programem Tytan. Firma z Ożarowa Mazowieckiego, jako jeden z 13 podmiotów wchodzących w skład konsorcjum, odpowiada za część elektroniczną w zakresie środków łączności i zobrazowania.

Jest to „ewolucja” wielofunkcyjnego urządzenia PSI Ψ, integrującego cechy komunikatora, radiostacji, telefonu komórkowego, nawigacji GPS oraz urządzenia obrazującego (monitora), które rozdzielono na dwa niezależne elementy: uniwersalną radiostację oraz urządzenie do zobrazowania danych.

W efekcie powstała niewielka, charakteryzująca się nowoczesnymi rozwiązaniami radiostacja uniwersalna, stanowiąca wyposażenie każdego żołnierza w pododdziale, pracująca w paśmie UHF i L, umożliwiająca komunikowanie się w sieci łączącej do 100 sztuk jednorazowo. Bazowy zasięg PERAD w terenie niezabudowanym wynosi około 4 km (w zabudowanym – około 700 m), ale za pomocą pięciu radiostacji można stworzyć sieć przekaźnikową, zwiększając zasięg do kilkunastu kilometrów. Radiostacja ma zaimplementowany protokół SIP, dzięki czemu każdemu abonentowi sieci można nadać numer i „wdzwaniać” się do sieci radiowej z sieci IP. Ponadto przez łącze IP można połączyć się z inną radiostacją lub transmitować dane z prędkością 1 Mb/sek. PERAD współpracuje także z cyfrowym systemem łączności wewnętrznej FONET.

Średnia moc wyjściowa PERAD wynosi 1W, a chwilowa może osiągać nawet 10W, co w połączeniu z zastosowaniem modulacji COFDM (praktycznie niestosowanej w urządzeniach doręcznych) i szerokości pasma 1,2 MHz zapewnia odpowiedni zasięg w terenie otwartym i zwiększa możliwości radia w terenie zabudowanym. Zasięg sygnału można zwiększać również przez wykorzystanie UAV – w ten sposób można uzyskać łączność nawet do 10 km.

PERAD ma wbudowany moduł GPS wraz z anteną, dzięki czemu jest możliwe zobrazowanie położenia poszczególnych użytkowników na mapie zwizualizowanej np. na wyświetlaczu dowódcy pododdziału.

Zasilanie radiostacji realizowane jest z pakietu akumulatorów o pojemności 6 Ah (dla napięcia 10V), dołączanego przewodowo i mocowanego z boku obudowy. Zapewnia on nieprzerwaną pracę radiostacji przez ponad 50 godzin. Dodatkowym źródłem zasilania jest akumulator wewnętrzny pozwalający na 1,5 do 7 godzin ciągłej pracy w zależności od trybu.


Interfejs użytkownika jest bardzo prosty i składa się z wyłącznika, pokrętła wyboru i suwaka menu. Menu radiostacji może być przedstawiane dźwiękowo (podstawowy sposób) lub na wyświetlaczu dołączonego urządzenia. Radiostacja ma wbudowany system autokontroli z głosową informacją dla użytkownika.

PERAD współpracuje z większością systemów nagłownych zarówno słuchawek, jak i aktywnych ochronników słuchu (przewodowych i bezprzewodowych), a producent jest w stanie wykonać odpowiednie przejściówki praktycznie dla dowolnego zestawu.

Do radiostacji można podłączyć także kamerę – preferowane są urządzenia o niższej rozdzielczości (320x240) i rejestrujące obraz z prędkością 25 fps. Taki zestaw umożliwia transmisję sygnału wideo na żywo (opóźnienie wynosi około 0,5 s) z jakością pozwalającą na wyświetlaczu systemu FONET rozpoznać rysy twarzy czy też odczytać tekst np. z tabliczek informacyjnych.

Obudowa radiostacji wykonana jest z magnezu, a całość ma wymiary 180 mm h x 79 mm w x 35 mm. Masa 1,05 kg. PERAD projektowany jest jako środek łączności w systemie Tytan, który będzie miał własne źródło zasilania dostarczające energię do wszystkich komponentów systemu. Tym samym radiostacja wpięta do Tytana będzie mniejsza i lżejsza o pakiet baterii, nie tracąc nic ze swoich możliwości. Radiostacja jest odporna na upadki i zanurzenie w wodzie o głębokości do 2 m, a także jest zdolna do pracy zarówno w niskich (-33°C), jak i wysokich (+55°C) temperaturach.

Frag Out!

autor zdjęć: Frag Out

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1408043040
~Dave1268 - tak. w kooperacji z Izraelem. Zgubiło i znalazło.
39-FF-C3-6D
~Dave1268
1407937860
WB Electronics - to jest ta firma co zbudowała drona które Wojsko Polskie zgubiło? :)
4C-22-22-3B
~ja-nek
1407591000
Kamuflaż to chyba Helikonowski PenCott GreenZone, zajebiaszczy.
87-3D-A9-48
~scooby
1407493020
Potrzeba stworzenia tabletów dla walczących . które to były by uzupełniane w czasie rzeczywistym. Przez BMS'a Szybciej i łatwiej coś pokazać np wrogą jednostkę niż wytłumaczyć przez radio. Mapę wgrać z zaznaczenie rejonu i drogi np odwrotu, zgrupowanie wroga, sprzęt jakim dysponuje ..... .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407492180
~Edek - a przetarg na moździerzowy pocisk agitacyjny . Tyran -tytanem ale na wojnę lepiej wziąć smartfona. p.s. armia ma to do siebie , że przeważnie bywa 1 generację do tyłu.
39-FF-C3-6D
~Edek
1407486660
Czasami nie wiem, o co chodzi w tego typu artykułach. Temat i ogólne jaranie się sprzetem jest takie, jakby nie wiadomo co to było, a w obecnych czasach większość telefonów komórkowych ma takie funkcje. No i oczywiście mniej kosztują, bo cena tego urządzenia będzie zaporowa zapewne
B1-C2-4D-49
~scooby
1407319200
~nik - przestań narzekać na scooby'ego ... .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407319080
~nik - dobra. zrobię tydzień chwalenia.
39-FF-C3-6D
~nik
1407278580
Scooby jest tu od narzekania
45-F5-45-97
~scooby
1407254520
... dobrze , że każdy ma chociaż komórkę. .. . w razie co to zadzwonią po dowódcę .. . na pierwsze 3 dni starczyła by karta za 50 zł. Więcej SMS'ów niż rozmowy. oraz specjalna taryfa z naliczaniem sekundowym .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407253740
Fajnie , że nie ma oznaczeń. Jeszcze przydałby się czytnik papilarnych do wielkości kompani lub możliwość tylko połączenia z osobami , które mogą to odblokować.
39-FF-C3-6D
~scooby
1407247620
~Sebo - ja wiem. Jest lepsza od tych które mają .
39-FF-C3-6D
~scooby
1407245160
Tylko nie wdrażajcie jej 10 lat. Lepiej szybciej i z poprawkami niż później z poprawkami
39-FF-C3-6D
~Sebo
1407243240
fajne ustrojstwo :) wie ktoś jak ono wygląda w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami?
50-58-8E-96

Lotnictwo i kobiety
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Będzie za co kupić koreańską broń
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Przerwany lot „Orlika”
Którą drogą do armii?
Priorytety dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tajna misja polskiej agentki
Sztandar dla Dowództwa WOT
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rusza morski „Dragon”
Eurofightery znowu w Polsce
Palmiry – miejsce kaźni
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Kleszcze dla wojska
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Wielki test w West Point coraz bliżej
W Jachrance o skokach spadochronowych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowoczesna łączność dla armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Ferie w mundurze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pamiętamy o Niezłomnych
Air Show ’25 – do zobaczenia
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podoficer pies
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO