moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani wyruszyli na misję „Neptun 2”

Będą nurkować w jeziorze i uczyć się żeglować. Ponad dwudziestu weteranów rozpoczęło wodne kursy w Orzyszu. – Sprzęt jest przygotowany, pomost wybudowany, a flaga Stowarzyszenia wisi na maszcie – mówi mł. chor. Przemysław Wójtowicz. Kurs weterani zakończą wspólnymi regatami z okazji Święta Wojska Polskiego.


„Neptun 2” to druga edycja turnusu rehabilitacyjno-szkoleniowego zorganizowana przez Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Gdański Klub Płetwonurków Neptun. W ubiegłym roku z oferty wyjazdu skorzystało 15 rannych i poszkodowanych weteranów. – Zdobyli certyfikaty płetwonurkowe, żeglarskie i motorowodne. W tym roku zainteresowanie udziałem w kursach było jeszcze większe – tłumaczy mł. chor. Przemysław Wójtowicz, żołnierz z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, koordynator do spraw sportu w Stowarzyszeniu.

W tym roku na kurs do Orzysza przyjechały 22 osoby, niektóre z całymi rodzinami. Po raz pierwszy w sportowym przedsięwzięciu Stowarzyszenia uczestniczy też jedna z wdów po poległym żołnierzu. Choć udział w kursie nurkowym zadeklarowało 15 osób, nie wiadomo jeszcze, ilu będzie mogło zejść pod wodę. – Warunkiem będzie opinia lekarza. Mamy chłopaków po PTSD, z urazami kręgosłupów, wszystko więc będzie zależało od kondycji, stanu psychicznego i zdrowia danej osoby. Nurkowanie związane jest chociażby z różnicą ciśnień i nie każdy może się na nie narażać – mówi mł. chor. Wójtowicz.

Podoficer jest w Orzyszu  już od kilku dni. Jako pomysłodawca przedsięwzięcia pilnował, by wszystko było zapięte na ostatni guzik. – Razem z instruktorami z „Neptuna” przygotowaliśmy już kompresory, skafandry, kamizelki. Na maszt wywiesiłem flagę naszego Stowarzyszenia, a przedstawiciele Orlenu, jednego ze sponsorów imprezy, przywieźli między innymi czapki i koszulki dla uczestników. Żeby weteranom wygodnie było schodzić do wody, saperzy z 15 Brygady Zmechanizowanej zbudowali specjalną drewnianą platformę na jeziorze  – mówi mł. chor. Wójtowicz.

Kurs potrwa dwanaście dni. Podobnie jak w ubiegłym roku będzie prowadzony w systemie HSA (Handicapped Scuba Association), który zakłada indywidualne podejście do kursanta. Uczestnicy kursu na sali wykładowej i na basenie rozpoczęli już naukę podstaw nurkowania. – Zapoznamy ich ze sprzętem, nauczymy jak zakładać skafander i jak konfigurować sprzęt nurkowy, w tym między innymi butlę z powietrzem i automat oddechowy – tłumaczy Zbigniew Skopiński z „Neptuna”. Potem weterani w towarzystwie instruktorów zaczną nurkowania w jeziorze Orzysz. Będą się uczyć poruszania pod wodą i orientacji. Warunkiem ukończenia kursu będzie zaliczenie siedmiu nurkowań, w tym jednego na głębokości 20 metrów.


W tym samym czasie pozostali uczestnicy kondycyjnego obozu będą zdobywać uprawnienia żeglarskie i motorowodne. Zajęcia praktyczne, prowadzone m.in. na 12-metrowych jachtach, zostaną poprzedzone zajęciami teoretycznymi w salach wykładowych. Potem uczestnicy będą musieli wypływać na wodzie określoną liczbę godzin.

Organizatorzy nie mają wątpliwości, że poszkodowani na misjach żołnierze sobie poradzą. – Dla niektórych to duże wyzwanie, wielu musi pokonać swoje fizyczne ograniczenia. To jednak ludzie ogromnie zdeterminowani – mówi Skopiński.

– Zawsze chciałem spróbować nurkowania. To dla mnie nowe doświadczenie i na pewno trochę adrenaliny. Koledzy wspominali, że to bardzo wciąga, mam więc nadzieję, że złapię bakcyla. Ponadto jestem już na emeryturze, więc to też dla mnie doskonała okazja, by spotkać się z kolegami  z wojska – mówi Robert Polak, uczestnik misji irackiej i afgańskiej, który po wybuchu ajdika do dziś ma problemy laryngologiczne.

Kursy wodne w Orzyszu zakończą się wręczeniem certyfikatów dla uczestników i wspólnymi regatami z okazji Święta Wojska Polskiego.

Koszt kursów to 70 tysięcy złotych. W całości finansowane są przez MON oraz firmę Orlen.

PG

autor zdjęć: GKP Neptun

dodaj komentarz

komentarze


Święto stołecznego garnizonu
 
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale
NATO on Northern Track
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO