moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marsz szlakiem Kompanii Kadrowej

– Trzeba pamiętać o początku drogi, ale trzeba również umieć przeżywać tę niepodległość, którą dziś się cieszymy. To ta sama wolność, ta sama armia, to samo państwo, o które walczyli żołnierze Pierwszej Kompanii Kadrowej – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w setną rocznicę wymarszu Kadrówki. Rano blisko 700 osób wyruszyło z krakowskich Oleandrów szlakiem żołnierzy kompanii.

W uroczystościach, które rano odbywały się w Krakowie, prezydentowi towarzyszyli m.in. Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, i Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w MON. Odczytano Apel Pamięci, a uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej. W pobliżu Oleandrów, miejsca historycznej zbiórki strzelców, odczytano rozkaz wymarszu wydany przez Marszałka Piłsudskiego 3 sierpnia 1914 r.

– Pragnę serdecznie życzyć wszystkim, aby na tej drodze nieśli i przeżywali wspomnienia nie tylko marzeń naszych dziadów i pradziadów, ale również, aby wszyscy nieśli ze sobą marzenia o tym, by Polska się umacniała, by polska niepodległość odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości – powiedział podczas uroczystego apelu przed wymarszem prezydent Komorowski. I dodał: – Życzę państwu dumy i ze współczesnej polskiej armii, i ze współczesnego państwa polskiego. To ta sama wolność, ta sama armia, to samo państwo, o które walczyli żołnierze Pierwszej Kompanii Kadrowej.

W marszu uczestniczy blisko 700 osób. Wśród nich są m.in. harcerze, żołnierze z jednostek wojskowych, które dziedziczą tradycje legionowe, młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, a także kawalerzyści ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP. To do nich zwróciła się Karolina Kaczorowska, która nad przedsięwzięciem objęła patronat honorowy. – Dumna pieśń „Pierwsza Brygada” towarzyszyła nam na emigracji cały czas. Dziś, gdy słucham jej jako oficjalnej pieśni Wojska Polskiego, czuję, że ojczyzna jest wolna i suwerenna. Aby mogła być wolna i suwerenna, trzeba budzić narodowego ducha. Temu służy wasz marsz – podkreśliła.

– Najstarszym uczestnikiem jest blisko 90-letni Zygmunt Jędrzejczak z Tomaszowa Mazowieckiego, najmłodsi uczestnicy zaś liczą zaledwie niecałe dwa lata. Na wózku inwalidzkim jedzie Jerzy Bożyk, znany krakowski wykonawca pieśni jazzowych i patriotycznych – poinformował Jan Józef Kasprzyk, komendant marszu.

Uczestnicy marszu przejdą m.in. przez Słomniki, Miechów, Jędrzejów i Bolechowice. 12 sierpnia dotrą do Kielc, gdzie na cmentarzu Wojskowym wezmą udział w modlitwie w intencji poległych legionistów. Uroczystości zakończą się odsłonięciem pomnika Marszałka Piłsudskiego na placu Wolności w Kielcach.

Marsz jest organizowany przez Związek Piłsudczyków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Miasta Kielce. Odbywa się dzięki wsparciu m.in. Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Narodowego Centrum Kultury.

Uroczystości związane z obchodami setnych rocznic: wybuchu I wojny światowej, wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej oraz legionowego czynu niepodległościowego odbywały się także wczoraj.

Pierwsza Kompania Kadrowa pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego liczyła ok. 160 żołnierzy z podległych oddziałów Związku Strzeleckiego i Drużyn Strzeleckich. W nocy z 5 na 6 sierpnia żołnierze wyruszyli z krakowskich Oleandrów. Obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin 12 sierpnia dotarli do Kielc. Kampania dała początek Legionom Polskim, które w czasie I wojny przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zainicjowany w 1924 roku przez legionistów Piłsudskiego Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbywał się nieprzerwanie do 1939 roku. W okresie międzywojennym był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. W 1981 r. powrócono do idei marszu, ale do 1989 roku miał on charakter manifestacji patriotycznej. Po roku 1989 marsz powrócił do formuły przedwojennej i sportowo- obronnego charakteru. Jego uczestnicy każdego roku w dniach 6–12 sierpnia pokonują trasę z Krakowa przez Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny i Szewce do Kielc. Biorą udział w spotkaniach z uczestnikami walk o niepodległość, zawodach z marszu na orientację, zawodach strzeleckich, konkursach edukacyjnych, zajęciach kulturalnych i oświatowych.

PG

autor zdjęć: Martyna Józefiak

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1407326040
wspaniała czapka .
39-FF-C3-6D

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO