moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerniacy na koloniach

Przejechali 300 kilometrów, by spotkać się z niepełnosprawnymi dziećmi i opowiedzieć im o swojej pracy. Pokazali mundury, hełmy, siatki maskujące i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Żołnierze z poznańskiej szkoły podoficerskiej odwiedzili w Głuchołazach podopiecznych Stowarzyszenia „Razem”.


Pomysłodawcą wspólnych spotkań żołnierzy z niepełnosprawnymi dziećmi jest ksiądz ppor. Grzegorz Lach, kapelan Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, oraz Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu. Kapelan od ośmiu lat towarzyszy niepełnosprawnym dzieciom na wakacyjnych turnusach. – Jeden z moich podopiecznych bardzo interesuje się czołgami, chce wiedzieć na ich temat wszystko: jak szybko mogą jechać, jak steruje się lufą itp. Pomyślałem, że bardziej atrakcyjne niż czytanie o tym w książce czy Internecie będzie spotkanie z żołnierzem pancerniakiem, który o tym opowie. Dlatego też między innymi pomysł na wspólne spotkania – mówi ksiądz Lach.

Żołnierze z poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych odwiedzili podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”. Placówka działa od 1999 roku a jej podopiecznymi są dzieci i młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności: z zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym, epilepsją, także dzieci niewidome i głuchonieme. Stowarzyszenie organizuje m.in. kolonie rehabilitacyjno-wypoczynkowe dla chorych dzieci. Właśnie na taki turnus przyjechali żołnierze z Poznania. – Po raz pierwszy byliśmy w Głuchołazach w ubiegłym roku. Bardzo chętnie angażujemy się w różne akcje promujące wojsko oraz programy pomocowe skierowane do najmłodszych – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy SPWL.


W odległych od Poznania o blisko 300 kilometrów Głuchołazach żołnierze spotkali się z 40 podopiecznymi Stowarzyszenia oraz ich opiekunami. Nie tylko opowiadali o wojsku, lecz także zorganizowali prezentację umundurowania i wyposażenia wykorzystywanego przez żołnierzy. Pokazali mundury, które noszą na co dzień, ale też te w kamuflażu pustynnym, kombinezon czołgisty z różnymi hełmofonami, kamizelki taktyczne, dwa mundury żołnierzy armii amerykańskiej, maskę przeciwgazową i odzież ochronną OP1. – Zabraliśmy ze sobą również hełmy stalowe i kompozytowe, siatki maskujące, a także różnego rodzaju plecaki, karimaty i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Dzieci mogły się przekonać, że chodzenie w mundurze, ciężkich butach i hełmie na głowie wcale nie jest wygodne, gdy doskwiera 30 stopniowy upał – mówi chor. Szubert.

Podopieczni Stowarzyszenia mogli też spróbować wojskowego jedzenia, przygotowywanego bez użycia ognia, a opiekunowie wolontariusze obejrzeć pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czym dla dzieci są takie spotkania? – Wielu się wydaje, że dzieci niepełnosprawne umysłowo nie do końca rozumieją to, co się wokół nich dzieje. To nieprawda. Choć większość z nich nie mówi zbyt dużo, gdy coś ich zainteresuje, potrafią się skoncentrować, chłonąc wszelkie informacje. Kilkoro tegorocznych uczestników było też na turnusie w ubiegłym roku. Teraz zaskoczyli nas tym, ile wiedzą o wojsku. Dla nich to nie tylko nauka, ale i dobra zabawa, dzięki której mogą choć na chwilę zapomnieć o swojej niepełnosprawności – mówi Helena Bełtowska, pedagog ze Stowarzyszenia „Razem”.


Żołnierzy też cieszą takie spotkania. – Na pewno pozwalają przełamać stereotyp, że niepełnosprawny to ktoś, z kim trudno się rozmawia, komu trudno pomóc. To ludzie bardzo otwarci, którzy sami dążą do kontaktów z osobami zdrowymi. Zostaliśmy zarażeni ogromną ilością optymizmu, nie czuliśmy żadnych barier – opowiada chor. Szubert.

Helena Bełtowska dodaje, że wojskowi mieli świetny kontakt z dziećmi. – Podchodzili do każdego dziecka, odpowiadali na wszystkie pytania. To była prawdziwa lekcja życzliwości, wrażliwości i tolerancji – podkreśla.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert, szer. Błażej Swojak

dodaj komentarz

komentarze


Jeśli nie Jastrząb, to…
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
V Korpus z nowym dowódcą
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szarża „Dragona”
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Rakiety dla Jastrzębi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO