moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O polsko-amerykańskiej współpracy sił powietrznych

O perspektywach współpracy wojskowej rozmawiał dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni pilot Lech Majewski z przebywającym w Polsce dowódcą 3 Armii Sił Powietrznych USA generałem broni pilotem Daryllem Robersonem.


Generał Roberson, weteran misji afgańskiej, z szacunkiem wypowiedział się o służbie polskich żołnierzy w siłach ISAF i przyznał, że w kontekście sytuacji na Ukrainie i poczynań Rosji Stany Zjednoczone są bardzo zainteresowane rozwojem współpracy z Polską.

Generał Lech Majewski podziękował amerykańskiemu gościowi za szybką, sojuszniczą reakcję na kryzys bezpieczeństwa na wschodzie Europy i wysłanie do Polski w marcu oraz kwietniu pododdziałów lotniczego oraz spadochronowego, a także za plan rozwoju tej współpracy.

Podczas briefingu z kierowniczą kadrą Dowództwa Generalnego generał Roberson, któremu podlegają stacjonujący w Polsce pododdział lotniczy Aviation Detachment oraz przybywające rotacyjnie amerykańskie komponenty lotnicze, wysłuchał prezentacji na temat zmian w systemie dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, propozycji ćwiczeń i szkoleń z udziałem Polaków i Amerykanów w latach 2014-2015 oraz wdrożenia samolotów F-16 i C-130.
Ocenił, że zmiana systemu kierowania i dowodzenia, jaka się dokonała w Wojsku Polskim, stanowi wyzwanie i wymaga wielkiej odpowiedzialności, między innymi dlatego, że wydatkowanie 77 procent środków przeznaczonych na modernizację techniczną jest nadzorowane przez dyrektorów programów operacyjnych usytuowanych właśnie w DGRSZ.

– Polski i amerykański systemy kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi różnią się od siebie, ale i my, i wy dążymy do skuteczności w prowadzeniu operacji połączonych – zauważył generał Roberson. Generał Majewski podkreślił, że połączoność w działaniu Dowództwa Generalnego umożliwia szybszą reakcję na pojawiające się potrzeby użycia wojska, także w obliczu sytuacji kryzysowych.

Pułkownik Tomasz Gugała z Inspektoratu Szkolenia przedstawił ustalone obszary zaangażowania wojsk amerykańskich w treningi i szkolenia na terenie Polski i w Europie w najbliższych miesiącach. Zapowiedział wzrost liczebności komponentu uczestniczącego w polskiej części operacji „Atlantic Resolve” do około 700 żołnierzy we wrześniu. Jeszcze w sierpniu do Łasku ma przylecieć tuzin myśliwców F-16, a we wrześniu do spadochroniarzy na poligonie w Drawsku Pomorskim powinna dołączyć kompania pancerno-zmechanizowana.

Podpułkownik pilot Andrzej Witak z Inspektoratu Sił Powietrznych omówił system szkolenia pilotów i techników samolotów F-16 i C-130, a generał dywizji Jan Śliwka, inspektor sił powietrznych, przedstawił plan szkolenia najbliższych rotacji lotniczych i podziękował za dotychczasowe korzyści ze współpracy z Aviation Detachment, do których zaliczył wyszkolenie załóg transportowców w startach i lądowaniach na pasach trawiastych oraz nowych dowódców formacji bojowych w lotnictwie myśliwskim. Generał Śliwka zapowiedział intensyfikację wspólnego polsko-amerykańskiego szkolenia lotniczego w lotach w goglach noktowizyjnych i we współpracy z wysuniętymi nawigatorami naprowadzania lotnictwa.

Generał Majewski także podziękował amerykańskiemu dowódcy za wsparcie udzielane przy okazji pobytów rotacyjnych oraz mobilne zespoły instruktorskie MTT. Konferencję w DGRSZ zakończyła wymiana upominków. 12 sierpnia delegacja amerykańska odwiedzi 33 Bazę Lotnictwa Transportowego, w której przebywa obecnie rotacyjny komponent lotniczy z 37 Eskadry Transportowej z Ramstein.

Tekst: ppłk Artur Goławski

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
 
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Palmiry – miejsce kaźni
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Wojenny bohater na szubienicy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Leopardy jadą na poligon
Kleszcze dla wojska
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Mocny sygnał od NATO
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojna o porządek świata
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Podwójny Półmaraton Komandosa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Dobrowolsi – czas start!
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zimowy sprawdzian podchorążych
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO